Sammenlign
Sammenlign virksomheder
Sæt op til fire virksomheder side om side. Se, hvem der er størst, mest lønsom og mest solid, og hvordan de har udviklet sig år for år.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Sammenlign
Sæt op til fire virksomheder side om side. Se, hvem der er størst, mest lønsom og mest solid, og hvordan de har udviklet sig år for år.
CVR 40 88 72 88, Frederiksberg
CVR 24 25 67 90, Bagsværd
CVR 54 56 25 19, Billund
Hvem fører på de vigtigste nøgletal
Størst · omsætning
Novo Nordisk A/S
309,1 mia. kr.
Nr. 2: LEGO A/S, 83,5 mia. kr.
Mest lønsom · resultatmargin
Novo Nordisk A/S
33,1%
Nr. 2: LEGO A/S, 20,0%
Mest solid · soliditetsgrad
Bang Foss ApS
100,0%
Nr. 2: LEGO A/S, 62,2%
Voksede mest · vækst i omsætning
LEGO A/S
12,4%
Nr. 2: Novo Nordisk A/S, 6,4%
Flest ansatte · ansatte
Novo Nordisk A/S
76.343
Nr. 2: LEGO A/S, 29.112
Seneste regnskabsår og ændringen i forhold til året før. Den højeste værdi er fremhævet.
Regnskabsårene er ikke de samme: Bang Foss ApS 2024/25, Novo Nordisk A/S 2025, LEGO A/S 2025.
| Nøgletal | Bang Foss ApS | Novo Nordisk A/S | LEGO A/S |
|---|---|---|---|
| Størrelse | |||
| OmsætningSalg af varer og tjenester i året. | - | 309,1 mia. kr. (højest)+6,4% i forhold til året før | 83,5 mia. kr.+12,4% i forhold til året før |
| BruttofortjenesteOmsætning minus direkte omkostninger. Det tal, mindre selskaber oplyser i stedet for omsætning. | 170.828 kr.+58,1% i forhold til året før | 250,3 mia. kr. (højest)+1,8% i forhold til året før | 56,6 mia. kr.+11,5% i forhold til året før |
| Aktiver i altAlt, virksomheden ejer, opgjort ved årets udgang. | 106.331 kr.+13,9% i forhold til året før | 542,9 mia. kr. (højest)+16,6% i forhold til året før | 79,4 mia. kr.+15,5% i forhold til året før |
| EgenkapitalAktiver minus gæld: ejernes del af virksomheden. | 106.331 kr.+13,9% i forhold til året før | 194,0 mia. kr. (højest)+35,2% i forhold til året før | 49,3 mia. kr.+18,1% i forhold til året før |
| AnsatteGennemsnitligt antal ansatte i året. | 10,0% i forhold til året før | 76.343 (højest)+9,9% i forhold til året før | 29.112+8,8% i forhold til året før |
| Indtjening | |||
| Årets resultatOverskuddet (eller underskuddet) på bundlinjen, efter skat. | 12.999 kr.+68,5% i forhold til året før | 102,4 mia. kr. (højest)+1,4% i forhold til året før | 16,7 mia. kr.+21,2% i forhold til året før |
| Resultat før skatOverskuddet efter renter, før skat. | 19.399 kr.+18,0% i forhold til året før | 130,5 mia. kr. (højest)+2,6% i forhold til året før | 21,7 mia. kr.+20,2% i forhold til året før |
| Driftsresultat | |||
| Nøgleforhold | |||
| Vækst i omsætningHvor meget omsætningen voksede fra året før. | - | 6,4%−18,6 pp i forhold til året før | 12,4% (højest)−0,4 pp i forhold til året før |
| ResultatmarginÅrets resultat i procent af omsætningen. | - | 33,1% (højest)−1,6 pp i forhold til året før | 20,0%+1,4 pp i forhold til året før |
| BruttomarginBruttofortjenesten i procent af omsætningen. | - | 81,0% (højest)−3,7 pp | |
| Pr. ansat | |||
| Omsætning pr. ansatOmsætningen delt med det gennemsnitlige antal ansatte. | - | 4,0 mio. kr. (højest)−3,1% i forhold til året før | 2,9 mio. kr.+3,3% i forhold til året før |
| Resultat pr. ansatÅrets resultat delt med det gennemsnitlige antal ansatte. | 12.999 kr.+68,5% i forhold til året før | 1,3 mio. kr. (højest)−7,7% i forhold til året før | 573.990 kr.+11,4% i forhold til året før |
Regnskabsår efter det år, perioden slutter i
Tal fra de seneste offentliggjorte årsrapporter hos Erhvervsstyrelsen. Har årsrapporten koncerntal, bruges de. Beløb i fremmed valuta sammenlignes ikke med kroner. Nøgleforhold er beregnet af Tjekker.
| 19.399 kr.+22,5% i forhold til året før |
| 127,7 mia. kr. (højest)−0,5% i forhold til året før |
| 22,0 mia. kr.+17,6% i forhold til året før |
| Pengestrømme fra driftDe kontanter, driften faktisk har skabt i året. | - | 119,1 mia. kr. (højest)−1,5% i forhold til året før | 19,9 mia. kr.+4,1% i forhold til året før |
|---|
| 67,8%−0,5 pp i forhold til året før |
| SoliditetsgradEgenkapitalen i procent af aktiverne. Jo højere, jo mere robust. | 100,0% (højest)0,0 pp i forhold til året før | 35,7%+4,9 pp i forhold til året før | 62,2%+1,4 pp i forhold til året før |
|---|
| EgenkapitalforrentningÅrets resultat i procent af den gennemsnitlige egenkapital. | 13,0%+4,4 pp i forhold til året før | 60,7% (højest)−20,1 pp i forhold til året før | 36,7%+2,0 pp i forhold til året før |
|---|