Bülow Huse Holding A/S
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter
CVR 17 84 86 07AktieselskabVedbækStiftet 1994
Selskabets formål er investering, entrepriseopgaver og dermed beslægtede aktiviteter.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter
CVR 17 84 86 07AktieselskabVedbækStiftet 1994
Selskabets formål er investering, entrepriseopgaver og dermed beslægtede aktiviteter.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -56.058 | -361.213 | -356.160 | -220.667 | -224.985 | -311.393 | -367.963 | - | |
| -234.079 | -588.949 | -453.574 | -256.327 | -261.987 | -344.399 | -400.969 | - | |
| 1,2 mio. | 1,7 mio. | -2,0 mio. | 859.466 | 10,6 mio. | -1,7 mio. | -4,2 mio. | −29,7% | |
| 1,2 mio. | 1,7 mio. | -2,1 mio. | 1,0 mio. | 10,6 mio. | -1,5 mio. | -4,2 mio. | −28,7% | |
| Balance | ||||||||
| 37,3 mio. | 39,8 mio. | 33,2 mio. | 31,0 mio. | 30,0 mio. | 30,0 mio. | 28,3 mio. | −6,2% | |
| 4,3 mio. | 4,8 mio. | 1,8 mio. | 3,4 mio. | 7,2 mio. | 1,3 mio. | 3,0 mio. | −10,2% | |
| 35,7 mio. | 34,6 mio. | 31,3 mio. | 30,7 mio. | 27,5 mio. | 16,6 mio. | 17,7 mio. | +3,2% | |
| 1,2 mio. | 1,5 mio. | 916.804 | 195.255 | 2,2 mio. | 13,3 mio. | 8,9 mio. | −14,7% | |
| 1,2 mio. | 1,5 mio. | 916.804 | 195.255 | 2,2 mio. | 13,2 mio. | 5,9 mio. | −14,7% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 95,7% | 87,0% | 94,3% | 99,0% | 92,0% | 55,2% | 62,5% | +8,7 pp | |
| 3,5% | 5,3% | -6,8% | 3,5% | 48,1% | -9,0% | - | −1,8 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -367.963 | -311.393 | -224.985 | -220.667 | -356.160 | -361.213 | -56.058 |
| Årets resultat | -4.186.023 | -1.538.650 | 10.611.332 | 1.006.896 | -2.122.470 | 1.735.580 | 1.236.680 |
Beløb i kr. som indberettet
60 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -56.058 | -361.213 | -356.160 | -220.667 | -224.985 | -311.393 | -367.963 |
| Personaleomkostninger | 178.021 | 200.936 | 70.614 | 8.860 | 0 | - | - |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 0 | 26.800 | 26.800 | 26.800 | 37.002 | 33.006 | 33.006 |
| Resultat af primær drift | -234.079 | -588.949 | -453.574 | -256.327 | -261.987 | -344.399 | -400.969 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 1,7 mio. | 2,2 mio. | -1,6 mio. | 1,2 mio. | 11,5 mio. | -1,8 mio. | -5,1 mio. |
| Indtægter af andre kapitalinteresser | |||||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets formål er investering, entrepriseopgaver og dermed beslægtede aktiviteter.
Resultatet af selskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 1.236.680 mod DKK 1.735.580 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 35.688.665.
I henhold til Årsregnskabslovens §110 er der ikke udarbejdet koncernregnskab.
VirksomhedskapitalOverført resultatForslag til udbytte for regnskabsåretI alt DKKDKKDKKDKK Egenkapital pr. 1. juli 2023500.00030.777.859031.277.859Ekstraordinært udbytte 545.454 545.454Udbetalt udbytte -545.4540-545.454Overført via resultatdisponeringen 1.068.126122.0001.190.126Regulering til moderselskabets regnskabspraksis 2.106.000 2.106.000Egenkapital pr. 1. juli 2024500.00033.951.985122.00034.573.985Udbetalt udbytte 0-122.000-122.000Overført via resultatdisponeringen 91.6801.145.0001.236.680Egenkapital pr. 30. juni 2025500.00034.043.6651.145.00035.688.665
2024/252023/24 DKKDKK Gager og lønninger156.799134.781Pensioner19.44365.862Andre omkostninger til social sikring1.779293I alt178.021200.936 Gennemsnitlig antal heltidsbeskæftigede11
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 28.12.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 30.12.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 22.12.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 20.12.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 09.12.2021
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 08.01.2021
Årsrapport 2018/19
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -56.058 kr. |
| Driftsresultat | -234.079 kr. |
| Resultat før skat | 1,2 mio. kr. |
| Årets resultat | 1,2 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 96 kr. betalt af ejerne selv og 4 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 37,3 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 35,7 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 1,6 mio. kr. |
| -273.371 |
| 20.452 |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Andre finansielle indtægter | 12.058 | 50.090 | 0 | 248 | 0 | 378.501 | 2,2 mio. |
|---|
| Andre finansielle omkostninger | 714 | 46 | 1.357 | 47.376 | 637.184 | 1,5 mio. | 2,1 mio. |
|---|
| Resultat før skat | 1,2 mio. | 1,7 mio. | -2,0 mio. | 859.466 | 10,6 mio. | -1,7 mio. | -4,2 mio. |
|---|
| Skat af årets resultat | -41.488 | -34.754 | 94.337 | -147.430 | - | - | - |
|---|
| Årets resultat | 1,2 mio. | 1,7 mio. | -2,1 mio. | 1,0 mio. | 10,6 mio. | -1,5 mio. | -4,2 mio. |
|---|
| Overført til overført resultat | 91.680 | 1,1 mio. | 657.742 | 3,2 mio. | - | - | - |
|---|
| Lønninger | 156.799 | 134.781 | 62.071 | 8.000 | 0 | - | - |
|---|
| Pensioner | 19.443 | 65.862 | 8.164 | 671 | 0 | - | - |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 1.779 | 293 | 379 | 189 | 0 | - | - |
|---|
| Overført til reserve for nettoopskrivning | - | - | -3,1 mio. | -2,3 mio. | - | - | - |
|---|
| Leasede aktiver | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
|---|
| Tax expense on ordinary activities | - | - | - | -147.430 | -9.306 | -144.460 | -47.775 |
|---|
| Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder | - | - | - | - | 13,8 mio. | 1,5 mio. | 1,3 mio. |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 0 | 49.600 | 76.400 | 103.200 | 130.000 | 33.002 | 66.008 |
| Materielle anlægsaktiver | 0 | 49.600 | 76.400 | 103.200 | 130.000 | 33.002 | 66.008 |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 32,7 mio. | 34,3 mio. | 31,3 mio. | 27,6 mio. | 22,7 mio. | 3,8 mio. | 2,3 mio. |
| Andre kapitalinteresser | 317.102 | 590.473 | - | - | - | - | - |
| Finansielle anlægsaktiver | 33,0 mio. | 34,9 mio. | 31,3 mio. | 27,6 mio. | 22,7 mio. | 28,7 mio. | 25,2 mio. |
| Anlægsaktiver | 33,0 mio. | 34,9 mio. | 31,3 mio. | 27,7 mio. | 22,8 mio. | 28,7 mio. | 25,3 mio. |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 3,9 mio. | 4,8 mio. | 1,8 mio. | 3,1 mio. | 4,7 mio. | 1,2 mio. | 2,2 mio. |
| Andre tilgodehavender | 20.000 | 0 | - | 0 | 679 | 107.951 | 4.956 |
| Tilgodehavender hos ejere og ledelse | 371.913 | 0 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 26.925 | 34.754 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 4,3 mio. | 4,8 mio. | 1,8 mio. | 3,3 mio. | 4,7 mio. | 1,3 mio. | 2,2 mio. |
| Likvide beholdninger | 41.557 | 2.313 | 4.745 | 91.467 | 2,5 mio. | 30.142 | 459.173 |
| Omsætningsaktiver | 4,3 mio. | 4,8 mio. | 1,8 mio. | 3,4 mio. | 7,2 mio. | 1,3 mio. | 3,0 mio. |
| Aktiver i alt | 37,3 mio. | 39,8 mio. | 33,2 mio. | 31,0 mio. | 30,0 mio. | 30,0 mio. | 28,3 mio. |
| Virksomhedskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | 0 | 0 | - | - | - | - | - |
| Overført resultat | 34,0 mio. | 34,0 mio. | 30,8 mio. | 30,1 mio. | 26,9 mio. | 16,1 mio. | 17,2 mio. |
| Foreslået udbytte | 1,1 mio. | 122.000 | 0 | 114.400 | 113.000 | 0 | - |
| Egenkapital | 35,7 mio. | 34,6 mio. | 31,3 mio. | 30,7 mio. | 27,5 mio. | 16,6 mio. | 17,7 mio. |
| Other provisions liabilities longterm | 373.776 | 3,7 mio. | - | - | - | - | - |
| Hensatte forpligtelser | 373.776 | 3,7 mio. | 958.493 | 117.875 | 209.875 | 149.169 | 1,7 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 138.123 | 82.562 | 46.390 | 46.063 | 71.063 | 1,2 mio. | 234.636 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 857.195 | 995.675 | 855.100 | 18.324 | 1,9 mio. | 5,1 mio. | 5,6 mio. |
| Gæld til ejere og ledelse | 241.627 | 0 | - | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 12.290 | 386.843 | 15.314 | 130.868 | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1,2 mio. | 1,5 mio. | 916.804 | 195.255 | 2,2 mio. | 13,2 mio. | 5,9 mio. |
| Gældsforpligtelser i alt | 1,2 mio. | 1,5 mio. | 916.804 | 195.255 | 2,2 mio. | 13,3 mio. | 8,9 mio. |
| Passiver i alt | 37,3 mio. | 39,8 mio. | 33,2 mio. | 31,0 mio. | 30,0 mio. | 30,0 mio. | 28,3 mio. |
| Proposed extraordinary dividend recognised in equity | - | 545.454 | 350.000 | 0 | - | - | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | - | 0 | 147.430 | 21.384 | 0 | - |
| Provisions for investments in group enterprises | - | - | 958.493 | 117.875 | 209.875 | 149.169 | 1,7 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 130.868 | 213.420 | 6,6 mio. | 31.804 |
| Kapitalandele i associerede virksomheder | - | - | - | - | 20,2 mio. | 24,9 mio. | 22,9 mio. |
| Tilgodehavender hos associerede virksomheder | - | - | - | - | 3,3 mio. | 0 | - |
| Other longterm payables | - | - | - | - | 0 | 128.727 | 3,0 mio. |
| Langfristede gældsforpligtelser | - | - | - | - | 0 | 128.727 | 3,0 mio. |
| Gæld til associerede virksomheder | - | - | - | - | 0 | 300.000 | 0 |
| Skyldig selskabsskat | - | - | - | - | 0 | 41.174 | 0 |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | - | - | - | - | - | 0 | 376.590 |
| Værdipapirer og kapitalandele | - | - | - | - | - | 0 | 376.590 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
2024/252023/24 DKKDKK Afskrivninger materielle anlægsaktiver026.800I alt026.800
SambeskatningsbidragUdskudt skatSkat af årets resultat2023/24 DKKDKKDKKDKK Skyldig pr. 1. juli 2024-34.7540 Regulering af tidligere års skat-14.5630-14.5630Modtaget vedrørende tidligere år49.317 Skat af årets resultat-26.9250-26.925-34.754Skyldig pr. 30. juni 2025-26.9250 Skat af årets resultat i resultatopgørelsen -41.488-34.754 Som er indregnet således i balancen: Kortfristet tilgodehavende (omsætningsaktiv)-26.9250 I alt-26.9250
Andre anlæg, driftsmateriel og inventarI alt2023/24 DKKDKKDKK Kostpris pr. 1. juli 2024299.026299.026299.026Afgang i året-299.026-299.0260Kostpris pr. 30. juni 202500299.026 Af- og nedskrivninger pr. 1. juli 2024-249.426-249.426-222.626Årets afskrivninger00-26.800Af- og nedskrivninger, afgang i året249.426249.4260Af- og nedskrivninger pr. 30. juni 202500-249.426 Regnskabsmæssig værdi pr. 30. juni 20250049.600 Salgspris, afgang325.000325.0000Regnskabsmæssig værdi, afgang-49.600-49.6000Fortjeneste/tab ved afhændelse275.400275.4000
Kapitalandele i tilknyttede virksomhederKapitalinteresserI alt2023/24 DKKDKKDKKDKK Kostpris pr. 1. juli 202457.869.277605.85158.475.12858.475.128Tilgang i året7.000.00007.000.0000Kostpris pr. 30. juni 202564.869.277605.85165.475.12858.475.128 Opskrivninger pr. 1. juli 2024-23.575.719-15.378-23.591.097-27.210.588Regulering vedrørende moderselskabets regnskabspraksis0002.106.000Årets opskrivninger1.691.297-273.3711.417.9262.239.731Modregnet i tilgodehavender/Hensat forpligtelser-3.323.4340-3.323.4342.773.760Modtaget udbytte i året-7.000.0000-7.000.000-3.500.000Opskrivninger pr. 30. juni 2025-32.207.856-288.749-32.496.605-23.591.097 Regnskabsmæssig værdi pr. 30. juni 202532.661.421317.10232.978.52334.884.031
Ifølge seneste årsrapportBülow Huse Holding A/S' andel EjerandelVirksomhedskapitalÅrets resultatEgenkapitalÅrets resultatandelAndel af egenkapital DKKDKKDKKDKK Smidstrup ApS, Hørsholm 100%50.000-47.401-91.431-47.401-91.431Bülow Huse A/S, Hørsholm 100%500.000-3.290.154182.933-3.290.154182.933KKB Ejendomsselskab ApS, Vedbæk 100%135.000-500.6484.106.521-500.6484.106.521Dansk Boligdesign ApS, Hørsholm100%1.500.000-156.459-2.870.476-156.459-2.870.476Bülow Udlejning Og Erhverv A/S, Hørsholm100%500.0005.685.96028.372.3485.685.96028.372.348 I alt 1.691.29829.699.895 Der indregnes således: Kapitalandele i tilknyttede virksomheder 32.661.421I alt 32.661.421
Ifølge seneste årsrapportBülow Huse Holding A/S' andel EjerandelVirksomhedskapitalÅrets resultatEgenkapitalÅrets resultatandelAndel af egenkapital DKKDKKDKKDKK Ejendommen Energivej 24 ApS, Hillerød50%200.000-546.741634.205-273.371317.102I alt -273.371317.102 Der indregnes således: Kapitalinteresser 317.102I alt 317.102
2024/25 DKKTilgodehavende hos direktionen Optaget i året371.913Tilgodehavende pr. 30. juni 2025371.913
Bülow Huse Holding A/S indgår i sambeskatningen med øvrige koncernselskaber og hæfter solidarisk med de øvrige koncernselskaber for forfaldne og ikke afregnede selskabsskatter samt kildeskat af renter, royalties og udbytte. Eventuelle senere korrektioner til selskabsskatter og kildeskatter kan medføre at selskabets hæftelse udgør et større beløb. Bülow Huse Holding A/S har afgivet limiteret selvskyldnerkaution overfor Bülow Udlejning Og Erhverv A/S engagement med kreditinstitut. Beløbet udgør maksimalt6.850.001
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for 1. juli 2024 - 30. juni 2025 for Bülow Huse Holding A/S.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Erklæring om udvidet gennemgang af årsregnskabet
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for Bülow Huse Holding A/S for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR – danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet ” Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl. Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om årsregnskabet. Dette kræver, at vi planlægger og udfører handlinger med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for vores konklusion om årsregnskabet og derudover udfører specifikt krævede supplerende handlinger med henblik på at opnå yderligere sikkerhed for vores konklusion.
En udvidet gennemgang omfatter handlinger, der primært består af forespørgsler til ledelsen og, hvor det er hensigtsmæssigt, andre i virksomheden, analytiske handlinger og de specifikt krævede supplerende handlinger samt vurdering af det opnåede bevis.
Omfanget af handlinger, der udføres ved en udvidet gennemgang, er mindre end ved en revision, og vi udtrykker derfor ingen revisionskonklusion om årsregnskabet.
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav.
Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Erklæringer i henhold til anden lovgivning eller øvrig regulering
Overtrædelse af skattelovgivningens bestemmelser om indeholdelse af udbytteskat
Selskabet har i forbindelse med udbetalingen til kapitalejere ikke overholdt skattelovgivningen, og ledelsen kan ifalde ansvar herfor.
Årsrapporten er udarbejdet i overensstemmelse med dansk regnskabslovgivning samt almindeligt anerkendt regnskabspraksis.
Årsrapporten aflægges efter årsregnskabslovens Regnskabsklasse B.Der er tilvalgt enkelte bestemmelser for regnskabsklasse C.Anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.
Årsregnskabet er udarbejdet med udgangspunkt i det historiske kostprisprincip.Indtægterne indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. I resultatopgørelsen indregnes endvidere alle omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af afdrag og tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostprisen og det nominelle beløb. Herved fordeles kurstab og -gevinst over løbetiden.Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterer på balancedagen.Som målevaluta benyttes Danske kroner. Alle andre valutaer anses som fremmed valuta.
Transaktioner i fremmed valuta er i årets løb omregnet til transaktionsdagens kurs eller en tilnærmet standardkurs. Hvis valutapositioner anses for sikring af fremtidige pengestrømme, indregnes værdireguleringerne direkte på egenkapitalen.Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta er indregnet til balancedagens kurs. Anlægsaktiver, der er købt i fremmed valuta, måles til kursen på transaktionsdagen.Realiserede og urealiserede valutakursfortjenester og -tab er indregnet i resultatopgørelsen under andre finansielle indtægter og øvrige finansielle omkostninger.
Bruttofortjeneste/-tab omfatter
"Andre driftsindtægter" "Eksterne omkostninger".
Andre driftsindtægter indeholder regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til selskabets hovedaktivitet, herunder modtagne godtgørelser fra offentlige myndigheder og avance ved salg af anlægsaktiver.
Eksterne omkostninger omfatter
salgsomkostningerlokaleomkostningeradministrationsomkostninger.
Personaleomkostninger omfatter løn og gager, inklusive feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring m.v.
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de tilknyttede virksomheders driftsresultat reguleret for interne avancer og tab samt fratrukket årets afskrivninger på koncerngoodwill.
Indtægter af kapitalinteresser omfatter den forholdsmæssige andel af driftsresultatet i kapitalinteresserne reguleret for interne avancer og tab samt fratrukket årets afskrivninger på koncerngoodwill.
Finansielle indtægter indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Andre finansielle indtægter omfatter renter samt rentegodtgørelse under acontoskatteordningen.
Finansielle omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Øvrige finansielle omkostninger omfatter renter, realiserede og urealiserede valutakurstab, realiserede og urealiserede tab ved salg af andre værdipapirer og kapitalandele, amortiserede renter af leasingforpligtelser, amortisering af gæld til realkreditinstitutter samt rentetillæg under acontoskatteordningen.
Skat af årets resultat udgør 22% af det regnskabsmæssige resultat korrigeret for ikke indkomstskattepligtige og ikke fradragsberettigede poster.
Skat af årets resultat er sammensat af den forventede skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for årets forskydning i udskudt skat og eventuelle korrektioner til tidligere års skatter. Ændring i udskudt skat som følge af ændring i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen.
Skat af årets resultat indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Selskabet er omfattet af acontoskatteordningen. Rentegodtgørelse og rentetillæg er indregnet under henholdsvis andre finansielle indtægter og øvrige finansielle omkostninger.
Balancen er opstillet i kontoform.
Materielle anlægsaktiver måles til kostpris med fradrag af akkumulerede afskrivninger. Afskrivningsgrundlaget er kostpris med tillæg af eventuelle opskrivninger og med fradrag af forventet restværdi efter afsluttet brugstid.
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug.
Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er væsentlig forskellig.Afskrivninger påbegyndes, når aktiverne er klar til ibrugtagning. Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende forventninger til brugstider og restværdier:
Aktivgruppe
Periode
Restværdi
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar
3 - 8 år
0%
Småaktiver er omkostningsført i resultatopgørelsen under eksterne omkostninger.Fortjeneste og tab ved salg eller udrangering er medtaget i resultatopgørelsen under henholdsvis andre driftsindtægter og andre driftsomkostninger.Den regnskabsmæssige værdi af materielle anlægsaktiver gennemgås årligt for indikationer på værdiforringelse, ud over det som udtrykkes ved de normale afskrivninger. Hvis dette er tilfældet, foretages der nedskrivning af hvert enkelt aktiv henholdsvis gruppe af aktiver til lavere genindvindingsværdi. Som genindvingsværdi anvendes den højeste værdi af forventet nettosalgspris og kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen.Årets nedskrivninger indregnes i resultatopgørelsen under af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver.
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder er indregnet efter den indre værdis metode, således at kapitalandelen måles til den forholdsmæssige andel af de tilknyttede virksomheders regnskabsmæssige indre værdi reguleret for interne udbytter og avancer.Disponible reserver i de tilknyttede virksomheder, som på balancetidspunktet disponeres som udbytte til modervirksomheden, indgår i værdien af kapitalandele.Tilknyttede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til nul, og et eventuelt tilgodehavende hos disse virksomheder nedskrives med modervirksomhedens andel af den negative indre værdi i det omfang, det vurderes uerholdeligt. Såfremt den regnskabsmæssige negative indre værdi overstiger tilgodehavendet, indregnes det resterende beløb under hensatte forpligtelser i det omfang, modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virksomheds forpligtelser.Køb af tilknyttede virksomheder indregnes til kostpris. Forskellen mellem kostprisen og den regnskabsmæssige indre værdi i den købte virksomhed, som fremkommer på det tidspunkt, hvor koncernforholdet bliver etableret, er så vidt muligt fordelt på de aktiver og passiver, hvis værdi er højere eller lavere end det bogførte beløb. Et resterende positivt forskelsbeløb behandles som koncerngoodwill og indgår i værdien af kapitalandele.Et negativt forskelsbeløb, der modsvarer en forventet omkostning eller en ugunstig udvikling, indtægtsføres i resultatopgørelsen på anskaffelsestidspunktet. Afskrivningerne indregnes i resultatopgørelsen sammen med de øvrige værdireguleringer under posten indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder.
Den samlede nettoopskrivning af kapitalandele i tilknyttede virksomheder henlægges via overskudsdisponeringen til "reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode" under egenkapitalen. Reserven reduceres med udbytteudlodninger til modervirksomheden, og reguleres med egenkapitalbevægelser i de tilknyttede virksomheder.
Kapitalinteresser er indregnet efter den indre værdis metode, således at kapitalinteressen måles til den forholdsmæssige andel af den regnskabsmæssige indre værdi i kapitalinteresserne reguleret for interne udbytter og avancer.For kapitalinteresser i udenlandske virksomheder er resultat og egenkapital omregnet til danske kroner. Valutakursreguleringer, der opstår ved omregning af egenkapital ved regnskabsårets begyndelse og omregning af årets resultat fra gennemsnitskurs til balancedagens kurs, føres direkte over egenkapitalen.Disponible reserver i kapitalinteresserne, som på balancetidspunktet disponeres som udbytte til modervirksomheden, indgår i værdien af kapitalinteresserne.Kapitalinteresser med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til nul, og et eventuelt tilgodehavende hos disse virksomheder nedskrives med modervirksomhedens andel af den negative indre værdi i det omfang, det vurderes uerholdeligt. Såfremt den regnskabsmæssige negative indre værdi overstiger tilgodehavendet, indregnes det resterende beløb under hensatte forpligtelser i det omfang, modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virksomheds forpligtelser.Køb af kapitalinteresser indregnes til kostpris. Forskellen mellem kostprisen og den regnskabsmæssige indre værdi i den købte virksomhed, som fremkommer på det tidspunkt, hvor associeringsforholdet bliver etableret, er så vidt muligt fordelt på de aktiver og passiver, hvis værdi er højere eller lavere end det bogførte beløb. Et resterende positivt forskelsbeløb behandles som koncerngoodwill og indgår i værdien af kapitalinteresserne.Et negativt forskelsbeløb, der modsvarer en forventet omkostning eller en ugunstig udvikling, indtægtsføres i resultatopgørelsen på anskaffelsestidspunktet.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi. Værdien reduceres med nedskrivning til imødegåelse af forventede tab efter en individuel vurdering.
Reserve for nettoopskrivninger efter den indre værdis metode omfatter nettoopskrivninger i tilknyttede og associerede virksomheder samt kapitalinteresser. Reserven reduceres med udbytteudlodninger til modervirksomheden, og reguleres med egenkapitalbevægelser i de tilknyttede og associerede virksomheder samt kapitalinteresser. Reserven kan anvendes til dækning af underskud. Reserven opløses i takt med afhændelse af de tilknyttede og associerede virksomheder og kapitalinteresserne.Ledelsens forslag til udbytte for regnskabsåret vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode. Der er hensat til udskudt skat med 22% af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser, og under hensyntagen til den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.
Skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud indgår i opgørelsen af den udskudte skat, såfremt det er sandsynligt, at underskuddene kan udnyttes. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi.Selskabet er administrationsselskab i sambeskatningen med øvrige danske koncernselskaber. Skatteeffekten af sambeskatningen fordeles mellem koncernselskaberne i forhold til deres skattepligtige indkomster efter selskabsskattelovens regler om fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud.
Selskabsskat, vedrørende regnskabsåret, som ikke er afregnet på balancedagen, klassificeres som selskabsskat under enten tilgodehavender eller gældsforpligtelser.
Sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede selskaber, som ikke er afregnet på balancedagen, klassificeres som sambeskatningsbidrag under enten tilgodehavender eller gældsforpligtelser.
Hensatte forpligtelser indregnes, når der foreligger en retlig eller faktisk forpligtelse opstået som følge af en begivenhed, som er indtrådt inden balancedagen, og det er sandsynligt, at indfrielsen af forpligtelsen vil medføre et forbrug af ressourcer. Hensatte forpligtelser måles til kapitalværdi.
Kortfristede gældsforpligtelser er målt til amortiseret kostpris svarende til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 01.05.2020
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 24.01.2019
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 18.01.2018
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 14.12.2016
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 10.12.2015
Årsrapport 2013/14
Offentliggjort 23.12.2014
Årsrapport 2012/13
Offentliggjort 02.01.2014
Årsrapport 2011/12
Offentliggjort 21.12.2012
Årsrapport 2010/11
Offentliggjort 15.01.2012
Årsrapport 2009/10
Offentliggjort 19.12.2010
Årsrapport 2008/09
Offentliggjort 21.12.2009
Årsrapport 2007/08
Offentliggjort 10.12.2008
Årsrapport 2006/07
Offentliggjort 09.12.2007
Årsrapport 2005/06
Offentliggjort 04.12.2006
Årsrapport 2004/05
Offentliggjort 06.12.2005
Årsrapport 2003/04
Offentliggjort 19.12.2004
Årsrapport 2002/03
Offentliggjort 03.12.2003
Årsrapport 2001/02
Offentliggjort 26.12.2002
Årsrapport 2000/01
Offentliggjort 04.12.2001
Årsrapport 1999/00
Offentliggjort 04.01.2001
Årsrapport 1998/99
Offentliggjort 22.02.2000
Årsrapport 1997/98
Offentliggjort 17.12.1998
Årsrapport 1996/97
Offentliggjort 21.12.1997
Årsrapport 1995/96
Offentliggjort 04.01.1997
Den samlede nettoopskrivning af kapitalinteresser henlægges via resultatdisponeringen til "reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode" under egenkapitalen. Reserven reduceres med udbytteudlodninger til modervirksomheden, og reguleres med egenkapitalbevægelser i virksomhederne.