HRA HOLDING ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 27 97 27 13AnpartsselskabGiveStiftet 2004
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 27 97 27 13AnpartsselskabGiveStiftet 2004
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | |
| -10.145 | -10.440 | -8.326 | -7.074 | -9.970 | -11.246 | -3.314 | - | |
| -226.459 | 133.967 | 61.587 | -111.796 | 54.287 | -47.125 | 180.871 | - | |
| -177.092 | 104.463 | 48.272 | -92.193 | 42.361 | -36.861 | 178.509 | - | |
| Balance | ||||||||
| 821.380 | 972.200 | 860.668 | 809.576 | 901.529 | 1,0 mio. | 1,1 mio. | −15,5% | |
| 67.626 | 19.487 | 58.723 | 68.548 | 24.015 | 25.175 | 357.644 | +247,0% | |
| 780.729 | 957.821 | 853.356 | 805.084 | 897.277 | 854.916 | 891.777 | −18,5% | |
| 40.651 | 14.379 | 7.312 | 4.492 | 4.252 | 154.120 | 161.653 | +182,7% | |
| 40.651 | 14.379 | 7.312 | 4.492 | 4.252 | 154.120 | 161.653 | +182,7% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 95,1% | 98,5% | 99,2% | 99,4% | 99,5% | 84,7% | 84,7% | −3,5 pp | |
| -20,4% | 11,5% | 5,8% | -10,8% | 4,8% | -4,2% | - | −31,9 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | Ikke oplyst |
| Driftsresultat | -10.145 kr. |
| Resultat før skat | -226.459 kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | Ikke offentl. | 0 | 0 | 0 | 0 | Ikke offentl. | Ikke offentl. |
| Årets resultat | 178.509 | -36.861 | 42.361 | -92.193 | 48.272 | 104.463 | -177.092 |
Beløb i kr. som indberettet
32 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Administrationsomkostninger | 10.145 | 10.440 | 8.326 | 7.074 | 9.970 | 11.246 | 3.314 |
| Resultat af primær drift | -10.145 | -10.440 | -8.326 | -7.074 | -9.970 | -11.246 | -3.314 |
| Andre finansielle indtægter | 73.822 | 144.407 | 69.942 | 61.806 | 64.330 | 30.756 | 15.669 |
| Øvrige finansielle omkostninger | 290.136 | 0 | 29 | 166.528 | 73 | 66.635 | 2.281 |
| Resultat før skat | -226.459 | 133.967 | 61.587 | -111.796 | 54.287 | -47.125 | 180.871 |
| Skat af årets resultat | -49.367 | 29.504 | 13.315 | -19.603 | 11.926 | -10.264 | 2.362 |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Virksomhedens væsentligste aktiviteter
Selskabets væsentligste aktivitet har bestået i formueanbringelser.
Udviklingen i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold
Årets resultat anses for mindre tilfredsstillende.
Begivenheder efter balancedagen
Der er ikke efter balancedagen indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.
Forventet udvikling
Der forventes en positiv udvikling i selskabets resultat i det kommende regnskabsår.
2024/25
2023/24
kr.
kr.
Øvrige finansielle indtægter
73.822
144.148
I alt
73.822
144.148
Selskabet har ingen pantsætninger og sikkerhedstillelser.
2024/25
Gennemsnitligt antal ansatte
0
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 06.12.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 05.12.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 13.12.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 29.12.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 22.12.2021
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 19.11.2020
Årsrapport 2018/19
| Årets resultat | -177.092 kr. |
|---|
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 95 kr. betalt af ejerne selv og 5 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 821.380 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 780.729 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 40.651 kr. |
| Årets resultat |
|---|
| -177.092 |
| 104.463 |
| 48.272 |
| -92.193 |
| 42.361 |
| -36.861 |
| 178.509 |
| Overført til overført resultat | -177.092 | 104.463 | 48.272 | -92.193 | - | - | - |
|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
|---|
| Bruttofortjeneste | - | - | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
|---|
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | - | - | - | - | - | 0 | 170.797 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andre værdipapirer og kapitalandele | 753.754 | 952.713 | 801.945 | 741.028 | 877.514 | 858.075 | 0 |
| Finansielle anlægsaktiver | 753.754 | 952.713 | 801.945 | 741.028 | 877.514 | 983.861 | 695.786 |
| Anlægsaktiver | 753.754 | 952.713 | 801.945 | 741.028 | 877.514 | 983.861 | 695.786 |
| Udskudte skatteaktiver | 49.712 | 0 | 11.278 | 24.593 | 0 | 10.264 | 0 |
| Andre tilgodehavender | 16.176 | 7.470 | 47.284 | 30.590 | 13.760 | 10.766 | 0 |
| Tilgodehavender | 65.888 | 7.470 | 58.562 | 55.183 | 13.760 | 21.030 | 357.407 |
| Likvide beholdninger | 1.738 | 12.017 | 161 | 13.365 | 10.255 | 4.145 | 237 |
| Omsætningsaktiver | 67.626 | 19.487 | 58.723 | 68.548 | 24.015 | 25.175 | 357.644 |
| Aktiver i alt | 821.380 | 972.200 | 860.668 | 809.576 | 901.529 | 1,0 mio. | 1,1 mio. |
| Virksomhedskapital | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 |
| Overført resultat | 530.729 | 707.821 | 603.356 | 555.084 | 647.277 | 604.916 | 145.991 |
| Egenkapital | 780.729 | 957.821 | 853.356 | 805.084 | 897.277 | 854.916 | 891.777 |
| Skyldig selskabsskat | 10.310 | 9.434 | 0 | - | - | 0 | 115.152 |
| Anden gæld, kortfristet | 30.341 | 4.945 | 7.312 | 4.492 | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 40.651 | 14.379 | 7.312 | 4.492 | 4.252 | 154.120 | 161.653 |
| Gældsforpligtelser i alt | 40.651 | 14.379 | 7.312 | 4.492 | 4.252 | 154.120 | 161.653 |
| Passiver i alt | 821.380 | 972.200 | 860.668 | 809.576 | 901.529 | 1,0 mio. | 1,1 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 4.492 | 4.252 | 154.120 | 46.501 |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | - | - | - | - | 0 | 125.786 | 695.786 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | - | - | - | - | - | 0 | 357.407 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | - | - | - | - | - | 0 | 495.786 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Ledelsen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 for HRA Holding ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er ledelsens opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. september 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. oktober 2024 til 30. september 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, som beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Ledelsen anser betingelserne for at udelade revision for opfyldt.
Revisors erklæring om opstilling af finansielle oplysninger
Vi har opstillet årsregnskabet for HRA Holding ApS for regnskabsåret 1. oktober 2024 til 30. september 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som den daglige ledelse har tilvejebragt.
Årsregnskabet omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance og noter.
Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.
Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere den daglige ledelse med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants´ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.
Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af den oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er den daglige ledelses ansvar.
Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, som den daglige ledelse har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for Regnskabsklasse B.
Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år.
Generelt om indregning og måling
Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske ressourcer vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.
Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.
Ved indregning og måling tages hensyn til gevinster, tab og risici, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterer på balancedagen.
Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. Endvidere indregnes omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste
Selskabet har i overensstemmelse med årsregnskabslovens § 32 valgt at sammendrage nettoomsætning og andre eksterne omkostninger i en regnskabspost, benævnt ”Bruttofortjeneste”.
Nettoomsætning
Nettoomsætning ved salg indregnes i resultatopgørelsen på faktureringstidspunktet.
Nettoomsætningen indregnes ekskl. moms.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, kursgevinster og –tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen m.v.
Skat af årets resultat
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og forskydning i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til bevægelser direkte i egenkapitalen.
Balance
Finansielle anlægsaktiver
Finansielle anlægsaktiver omfatter værdipapirer i børsnoterede selskaber.
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.
Der foretages nedskrivning til imødegåelse af forventede tab, hvor det vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende er værdiforringet.
Nedskrivning til tab foretages på individuelt niveau.
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger omfatter indestående i pengeinstitut, og måles på balancedagen til dagsværdi.
Egenkapital - udbytte
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære geneeralforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Selskabsskat og udskudt skat
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende ikke skattemæssigt afskrivningsberettiget goodwill samt andre poster, hvor midlertidige forskelle er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat, som følge af ændring i skattesatser, indregnes i resultatopgørelsen.
Gældsforpligtelser
Andre gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører og anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 20.11.2019
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 10.01.2019
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 04.01.2018
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 02.02.2017
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 16.03.2016
Årsrapport 2013/14
Offentliggjort 01.03.2015
Årsrapport 2012/13
Offentliggjort 05.12.2013
Årsrapport 2011/12
Offentliggjort 27.03.2013
Årsrapport 2010/11
Offentliggjort 16.11.2011
Årsrapport 2009/10
Offentliggjort 28.11.2010
Årsrapport 2008/09
Offentliggjort 02.11.2009
Årsrapport 2007/08
Offentliggjort 11.12.2008
Årsrapport 2006/07
Offentliggjort 05.12.2007
Årsrapport 2005/06
Offentliggjort 23.11.2006
Årsrapport 2004/05
Offentliggjort 27.02.2006
Årsrapport 2004
Offentliggjort 05.04.2005