K/S Kauppakatu
Administration af fast ejendom på kontraktbasis
CVR 28 68 07 08KommanditselskabKøbenhavn ØStiftet 2005
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Administration af fast ejendom på kontraktbasis
CVR 28 68 07 08KommanditselskabKøbenhavn ØStiftet 2005
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 4,8 mio. | 4,9 mio. | -5,7 mio. | 3,7 mio. | 8,3 mio. | 4,2 mio. | 3,6 mio. | −2,1% | |
| 3,8 mio. | 4,2 mio. | -6,5 mio. | 2,9 mio. | 7,4 mio. | 3,0 mio. | 1,7 mio. | −8,7% | |
| Balance | ||||||||
| 66,5 mio. | 66,7 mio. | 66,3 mio. | 76,0 mio. | 75,9 mio. | 72,2 mio. | 72,8 mio. | −0,3% | |
| 482.583 | 668.143 | 768.888 | 1,4 mio. | 1,4 mio. | 2,0 mio. | 2,9 mio. | −27,8% | |
| 46,6 mio. | 44,3 mio. | 41,5 mio. | 49,3 mio. | 47,0 mio. | 40,4 mio. | 39,3 mio. | +5,2% | |
| 20,0 mio. | 22,5 mio. | 24,8 mio. | 26,7 mio. | 29,0 mio. | 31,7 mio. | 33,6 mio. | −11,1% | |
| 3,3 mio. | 3,8 mio. | 4,0 mio. | 3,9 mio. | 4,1 mio. | 4,8 mio. | 3,0 mio. | −11,3% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | - | - | - | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 70,0% | 66,3% | 62,7% | 64,8% | 61,9% | 56,0% | 53,9% | +3,6 pp | |
| 8,4% | 9,7% | -14,3% | 6,0% | 17,0% | 7,5% | - | −1,3 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 4,8 mio. kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | Ikke oplyst |
| Årets resultat | 3,8 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 70 kr. betalt af ejerne selv og 30 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 66,5 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 46,6 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 20,0 mio. kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 3.587.627 | 4.161.800 | 8.252.413 | 3.659.296 | -5.702.244 | 4.889.970 | 4.785.844 |
| Årets resultat | 1.734.128 | 2.969.724 | 7.444.009 | 2.882.652 | -6.509.662 | 4.177.128 | 3.815.248 |
Beløb i kr. som indberettet
43 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Værdiregulering af investeringsaktiver | 0 | 526.111 | -9,1 mio. | 75.413 | - | - | - |
| Bruttofortjeneste | 4,8 mio. | 4,9 mio. | -5,7 mio. | 3,7 mio. | 8,3 mio. | 4,2 mio. | 3,6 mio. |
| Andre finansielle indtægter | 0 | 75 | 1.085 | 35.525 | 60.932 | 89.080 | 18 |
| Andre finansielle omkostninger | 970.596 | 712.917 | 808.503 | 812.169 | 869.336 | 1,3 mio. | 1,9 mio. |
| Årets resultat | 3,8 mio. | 4,2 mio. | -6,5 mio. | 2,9 mio. | 7,4 mio. | 3,0 mio. | 1,7 mio. |
| Overført til overført resultat | 3,7 mio. | 3,0 mio. | -7,7 mio. | - | - | ||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Væsentligste aktiviteterKommanditselskabets væsentligste aktivitet er drift og udlejning af investeringsejendom.Udvikling i åretKommanditselskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på DKK 3.815.248, og kommanditselskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på DKK 46.556.363.Begivenheder efter balancedagenDer er ikke efter balancedagen indtruffet forhold, som har væsentlig indflydelse på bedømmelsen af årsrapporten.
Selskabets finansielle risici knytter sig primært til finansiering af selskabets ejendom og dermed til risikoen for renteændringer mv., samt endvidere investorernes mulighed for at honorere indbetalingsforpligtelse i takt med at de forfalder.Der er ikke modtaget indikationer på, at bankerne vil opsige lånene. Ledelsen forventer derfor, at den nuværende lånefinansiering vil fortsætte på uændrede vilkårSelskabet likviditetsmæssige situation og selskabets drift for det kommende år er sikret ved den eksisterende finansiering samt eventuelle investorindbetaling.
Ved udarbejdelse af årsrapporten foretager ledelsen en række regnskabsmæssige vurderinger og skøn for indregning og værdiansættelse af selskabets investeringsejendom. De forudsætninger som er anvendt er forbundet med væsentlig usikkerhed, som ledelsen ønsker at henlede regnskabslæsers opmærksomhed på. Forudsætningerne og de forbundne usikkerheder fremgår af oplysningerne i note 6.
Værdireguleringer af investeringsejendomme0526.1110526.111
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 26.05.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 02.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 29.05.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 08.05.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 07.04.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 16.06.2021
Årsrapport 2019
| - |
| - |
| Udbetalt udbytte | 1,4 mio. | - | - | - | - | - | - |
|---|
| Extraordinary dividend paid | 111.012 | - | - | - | - | - | - |
|---|
| Andre renteindtægter | 0 | 75 | 1.085 | 1.349 | 58.272 | 1.249 | 18 |
|---|
| Andre renteomkostninger | 938.217 | 687.382 | 752.198 | 812.169 | - | - | - |
|---|
| Valutakurstab | 32.379 | 25.535 | 56.305 | 0 | - | - | - |
|---|
| Valutakursgevinster | - | - | 0 | 34.176 | 0 | - | - |
|---|
| Værdiregulering af investeringsejendomme | - | - | - | 75.413 | 4,4 mio. | 280.712 | -35.801 |
|---|
| Exchange rate profit | - | - | - | 0 | 2.660 | 87.831 | 0 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Proposed extraordinary dividend recognised in equity | 111.012 | 0 | - | - | - | - | - |
| Foreslået udbytte | 0 | 1,2 mio. | 1,2 mio. | 1,7 mio. | 900.000 | 900.000 | 900.000 |
| Investeringsejendomme | 66,0 mio. | 66,0 mio. | 65,5 mio. | 74,6 mio. | 74,5 mio. | 70,2 mio. | 69,9 mio. |
| Materielle anlægsaktiver | 66,0 mio. | 66,0 mio. | 65,5 mio. | 74,6 mio. | 74,5 mio. | 70,2 mio. | 69,9 mio. |
| Anlægsaktiver | 66,0 mio. | 66,0 mio. | 65,5 mio. | 74,6 mio. | 74,5 mio. | 70,2 mio. | 69,9 mio. |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 255.361 | 282.663 | 344.589 | 243.222 | 227.154 | 249.561 | 260.411 |
| Andre tilgodehavender | 0 | 31.781 | 31.781 | 52.501 | 0 | 88.286 | 50.747 |
| Periodeafgrænsningsposter | 0 | 53.073 | 133.120 | 315.485 | 245.118 | 41.513 | 38.633 |
| Tilgodehavender | 255.361 | 367.517 | 509.490 | 611.208 | 472.272 | 379.360 | 396.624 |
| Likvide beholdninger | 227.222 | 300.626 | 259.398 | 782.736 | 935.053 | 1,6 mio. | 2,5 mio. |
| Omsætningsaktiver | 482.583 | 668.143 | 768.888 | 1,4 mio. | 1,4 mio. | 2,0 mio. | 2,9 mio. |
| Aktiver i alt | 66,5 mio. | 66,7 mio. | 66,3 mio. | 76,0 mio. | 75,9 mio. | 72,2 mio. | 72,8 mio. |
| Virksomhedskapital | 25,2 mio. | 25,2 mio. | 25,2 mio. | 25,2 mio. | 25,2 mio. | 25,2 mio. | 25,2 mio. |
| Not paid contributed capital | -14,3 mio. | -14,3 mio. | -14,3 mio. | -14,3 mio. | -14,3 mio. | -14,3 mio. | -14,3 mio. |
| Reserve for unpaid contributed capital | 867.263 | 867.263 | 867.263 | 867.263 | 867.263 | 867.263 | 867.263 |
| Overført resultat | 34,8 mio. | 31,1 mio. | 28,1 mio. | 35,8 mio. | 34,3 mio. | 27,8 mio. | 26,6 mio. |
| Egenkapital | 46,6 mio. | 44,3 mio. | 41,5 mio. | 49,3 mio. | 47,0 mio. | 40,4 mio. | 39,3 mio. |
| Longterm debt to other credit institutions | 16,6 mio. | 18,7 mio. | 20,7 mio. | 22,8 mio. | 24,8 mio. | 26,9 mio. | 30,5 mio. |
| Langfristede gældsforpligtelser | 16,6 mio. | 18,7 mio. | 20,7 mio. | 22,8 mio. | 24,8 mio. | 26,9 mio. | 30,5 mio. |
| Gæld til kreditinstitutter, kortfristet | 2,7 mio. | 3,3 mio. | 3,2 mio. | 3,1 mio. | 3,1 mio. | 3,9 mio. | 2,5 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 165.474 | 0 | - | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 427.685 | 456.899 | 799.382 | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3,3 mio. | 3,8 mio. | 4,0 mio. | 3,9 mio. | 4,1 mio. | 4,8 mio. | 3,0 mio. |
| Gældsforpligtelser i alt | 20,0 mio. | 22,5 mio. | 24,8 mio. | 26,7 mio. | 29,0 mio. | 31,7 mio. | 33,6 mio. |
| Passiver i alt | 66,5 mio. | 66,7 mio. | 66,3 mio. | 76,0 mio. | 75,9 mio. | 72,2 mio. | 72,8 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | 799.382 | 845.402 | 1,0 mio. | 936.517 | 576.043 |
| Paid contributed capital | - | - | - | 10,9 mio. | 10,9 mio. | 10,9 mio. | 10,9 mio. |
| Contributed capital in arrears | - | - | - | - | - | 0 | 46.833 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | - | - | - | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Forudsætninger ved opgørelse af dagsværdi af investeringsejendommeneInvesteringsejendomme måles til dagsværdi. Dagsværdien er opgjort ved anvendelse af anerkendte værdiansættelsesteknikker.Dagsværdien for Kauppakatu er opgjort ved anvendelse af følgende forudsætninger:Dagsværdien af investeringsejendommene udgør66.040.00066.040.000Værdiregulering, resultatopgørelse0526.111Budgetperiode2.0262.025Diskonteringsrente9,007,50Værdi af byggeretter inkluderet i dagsværdien8.728.5000Selskabet ejer en investeringsejendom beliggende Kauppakatu 17, 15140 Lahti, Finland. Ejendommen er beliggende på Lahtis primære handelsgade og anvendes til detailhandel. Der er en generel usikkerhed omkring opgørelse af dagsværdien på selskabets investeringsejendom baseret på ledelsens værdiberegning, som følge af usikkerheder på det finske ejendomsmarked. Vurderingen af ejendommens dagsværdi er foretaget på baggrund af ejendommens normal budget for det kommende år, indeholdende lejeindtægt og driftsudgifter samt omkostninger til administration. Lejer af ejendommens største lejemål, der står for 61 % af de samlede lejeindtægter har opsagt lejekontrakten med virkning pr. 30. november 2026. Arbejdet med at finde en ny lejer til lejemålet er påbegyndt, og det er ledelsens forventning, at der findes en ny lejer inden den eksisterende lejers fraflytning. Afkastkravet, der er lagt til grund ved fastsættelse af ejendommens dagsværdi udgør 9,00% og fastsættes årligt af selskabets ledelse på baggrund af udviklingen i markedsforhold og ejendomstype mv.Værdien af byggeretter er baseret på én sammenlignelig transaktion i Lahti-området, herunder én verificeret kommunal grundhandel. Det underliggende datagrundlag er behæftet med usikkerhed, og den faktiske realisationsværdi kan afvige væsentligt. Ledelsen har som led i værdiansættelsen besluttet at reducere den opgjorte værdi af byggeretter med 15 %. Reduktionen er foretaget som et risikofradrag med henblik på at afspejle den usikkerhed, der knytter sig til realisering, markedsforhold, myndighedsforhold samt øvrige forhold, der kan påvirke byggeretternes endelige værdi. Den regnskabsmæssige værdi er således fastsat på baggrund af den opgjorte værdi med fradrag af 15 %. En ændring i byggeretsprisen på +/- 50 EUR/m² medfører en ændring i byggeretsværdien på ca. +/- DKK 2,6 mio.Det er ledelsens skøn, at den fastsatte dagsværdi for ejendommen er udtryk for det gældende markedsniveau. Der har ikke været involveret eksterne eksperter ved måling af dagsværdien. Ændring i de forudsætninger, der primært er lagt til grund ved værdiansættelse af ejendommen, vil have en direkte indflydelse på værdiansættelsen af ejendommen. Der henvises til følsomhedsanalysen i anlægsnoten.Det er ledelsens skøn, at den fastsatte dagsværdi for ejendommen er udtryk for det gældende markedsniveau.Der har ikke været involveret eksterne eksperter ved måling af dagsværdien. Ændring i de forudsætninger, der primært er lagt til grund ved værdiansættelse af ejendommen, vil have en direkte indflydelse på værdiansættelsen af ejendommen. Der henvises til følsomhedsanalysen i anlægsnoten.Til selskabets aktivitet er der knyttet en række risikofaktorer, hvoraf de væsentligste er opgørelse af ejendommens dagsværdi og finansielle risici, som generelt er påvirket af den usikkerhed, der er på ejendoms og finansmarkederne.Eftersom det er vanskeligt at forudse de faktuelle ejendoms- og markedsforhold over en årrække, må det forventes, at den faktiske drift i en eller flere henseender vil forløbe anderledes i såvel positiv som negativ retning, end forudsat i forbindelse med målingen af ejendommens dagsværdi
Følsomhed ved opgørelse af dagsværdi af investeringsejendommeneVed markedsværdi vurderingen pr. 31. december 2025 er der anvendt et individuelt fastsat afkastkrav på 9,00 %.Ændringer i skøn over afkastkrav for investeringsejendomme vil påvirke den indregnede værdi af investeringsejendomme i balancen samt værdireguleringen i resultatopgørelsen. I de opgjorte dagværdier nedenfor er værdien af byggeretter ikke inkluderet.Ændringer i-0,5%Basis0,5%DKKDKKDKKAfkastprocent8,599,5Dagsværdi60.682.76557.311.50054.295.105Ændring i dagsværdi3.371.2650-3.016.395
Afdrag, der forfalder inden for 1 år, er opført under kortfristede gældsforpligtelser. Øvrige forpligtelser er indregnet under langfristede gældsforpligtelser.Gældsforpligtelserne forfalder efter nedenstående orden:Kreditinstitutter19.373.06121.999.117
Pant og sikkerhedsstillelseFølgende aktiver er stillet til sikkerhed for bankforbindelser:Investeringsejendomme66.040.00066.040.000Til sikkerhed for bankforbindelser er der desuden givet sikkerhed i nuværende og fremtidige lejeindtægter.
Bestyrelsen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for K/S Kauppakatu.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsregnskabet giver efter vores opfattelse et retvisende billede af kommanditselskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af kommanditselskabets aktiviteter for 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af kommanditselskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af kommanditselskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.Vi har revideret årsregnskabet for K/S Kauppakatu for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, der omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis (”regnskabet”).
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af regnskabet”. Vi er uafhængige af kommanditselskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Vi henleder opmærksomheden på note 2 og 6 i regnskabet, hvoraf det fremgår, at der er væsentlig usikkerhed om værdien af selskabets investeringsejendom. Vores konklusion er ikke modificeret vedrørende dette forhold.
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med regnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere kommanditselskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere kommanditselskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af regnskabet.Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af kommanditselskabets interne kontrol.Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om kommanditselskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at kommanditselskabet ikke længere kan fortsætte driften.Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Årsrapporten for K/S Kauppakatu for 2025 er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af enkelte regler i klasse C.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsregnskabet for 2025 er aflagt i DKK.
Generelt om indregning og målingIndtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. Endvidere indregnes i resultatopgørelsen alle omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde kommanditselskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå kommanditselskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.
Omregning af fremmed valutaSom præsentationsvaluta benyttes danske kroner. Alle andre valutaer anses som fremmed valuta.Transaktioner i fremmed valuta omregnes til transaktionsdagens kurs. Gevinster og tab, der opstår på grund af forskelle mellem transaktionsdagens kurs og kursen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel post. Hvis valutapositioner anses for sikring af fremtidige pengestrømme, indregnes værdireguleringerne direkte på egenkapitalen.Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, måles til balancedagens valutakurs. Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter og omkostninger.
NettoomsætningNettoomsætningen består af huslejeindtægter som indregnes lineært i lejeperioden.Nettoomsætningen indregnes eksklusiv moms og med fradrag af rabatter i forbindelse med salget.
Andre eksterne omkostningerAndre eksterne omkostninger indeholder omkostninger til lokaler, salg og administration mv.
BruttofortjenesteBruttofortjeneste opgøres med henvisning til årsregnskabslovens § 32 som et sammendrag af nettoomsætning og andre eksterne omkostninger.Bruttofortjeneste indeholder lejeindtægter, andre driftsindtægter, andre eksterne omkostninger samt omkostninger vedrørende investeringsejendomme.Lejeindtægter indeholder indtægter ved udlejning af ejendomme samt opkrævede fællesomkostninger og indregnes i resultatopgørelsen i den periode, som lejen vedrører. Indtægter vedrørende varmeregnskabet indregnes i balancen som mellemværender med lejere.Andre driftsindtægter indeholder regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til virksomhedens hovedaktiviteter, herunder fortjeneste ved salg af immaterielle og materielle anlægsaktiver, driftstabs- og konflikterstatninger samt modtagne lønrefusioner. Erstatninger indregnes, når det er overvejende sandsynligt, at virksomheden vil modtage erstatningen.Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler og tab på debitorer.Omkostninger vedrørende investeringsejendomme indeholder omkostninger vedrørende drift af ejendomme, reparations- og vedligeholdelsesomkostninger, skatter, afgifter og andre omkostninger. Omkostninger vedrørende varmeregnskabet indregnes i balancen som mellemværende med lejere.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret.
Skat af årets resultatSelskabet er ikke et selvstændigt skattesubjekt, og årsregnskabet omfatter således ikke skat af selskabets driftsresultat.
Investeringsejendomme udgør investeringer i grunde og bygninger med det formål at opnå afkast af den investerede kapital i form af løbende driftsafkast og/eller kapitalgevinst ved videresalg.Investeringsejendomme måles ved anskaffelse til kostpris omfattende anskaffelsespris inkl. købsomkostninger. Kostprisen for egne opførte investeringsejendomme omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen, herunder købsomkostninger og indirekte omkostninger til lønforbrug, materialer, komponenter og underleverandører indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til at blive taget i brug.Renteomkostninger på lån optaget direkte til finansiering af opførelsen af ejendomme indregnes i kostprisen i opførelsesperioden.Efter første indregning måles investeringsejendomme til dagsværdi. Værdireguleringer af investeringsejendomme indregnes i resultatopgørelsen.Det er ledelsens vurdering, at der ikke har været vanskeligheder med klassifikationen af ejendommene som investeringsejendomme.Dagsværdien er udtryk for den pris ejendommen kan handles til mellem velinformerede og villige parter på uafhængige vilkår på balancedagen. Fastlæggelse af dagsværdi medfører væsentlige regnskabsmæssige skøn.De anvendte skøn er baseret på historiske oplysninger samt forudsætninger, som ledelsen vurderer forsvarlige, men som i sagens natur er usikre og uforudsigelige. De faktiske begivenheder eller omstændigheder vil sandsynligvis afvige fra de i beregningerne forudsatte, idet forudsatte begivenheder ofte ikke indtræder som forventet. Disse afvigelser kan være væsentlige. Der er i noterne givet oplysninger om de anvendte forudsætninger.Afkastbaseret modelDagsværdien for investeringsejendomme pr. 31. december 2025 er for hver enkelt ejendom opgjort ved hjælp af en afkastbaseret model, hvor de forventede fremtidige pengestrømme for det kommende år sammen med en afkastgrad danner grundlag for ejendommens dagsværdi. Beregningerne tager udgangspunkt i ejendommenes budget for det kommende år. Der er i budgettet taget højde for lejeudvikling, tomgang, driftsomkostninger, vedligeholdelse og administration mv. Den budgetterede pengestrøm divideres med den skønnede afkastgrad, hvorved ejendommens dagsværdi fremkommer. Den herved beregnede værdi korrigeres for eventuelle driftsfremmede aktiver, såsom likvider, deposita mv., såfremt disse ikke indgår særskilt andet sted i balancen.Den herved beregnede værdi korrigeres for eventuelle driftsfremmede aktiver, såsom likvider, deposita mv., såfremt disse ikke indgår særskilt andet sted i balancen.
Nedskrivning af anlægsaktiverDen regnskabsmæssige værdi af immaterielle og materielle anlægsaktiver gennemgås årligt for at afgøre, om der er indikation af værdiforringelse ud over det, som udtrykkes ved afskrivning.Hvis dette er tilfældet, foretages nedskrivning til den lavere genindvindingsværdi.
Tilgodehavender måles i balancen til amortiseret kostpris eller en lavere nettorealisationsværdi, hvilket normalt udgør nominel værdi med fradrag af nedskrivning til imødegåelse af tab.
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgrænsningsposter indregnet som aktiver omfatter afholdte forudbetalte omkostninger vedrørende husleje, forsikringspræmier, abonnementer og renter.
Lån, som lån hos kreditinstitutter, indregnes ved låneoptagelsen til det modtagne provenu med fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles lånene til amortiseret kostpris, således at forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen som en renteomkostning over låneperioden.Prioritetsgæld er således målt til amortiseret kostpris, der for kontantlån svarer til lånets restgæld. For obligationslån svarer amortiseret kostpris til en restgæld beregnet som lånets underliggende kontantværdi på lånoptagelsestidspunktet reguleret med en over afdragstiden foretaget afskrivning af lånets kursregulering på optagelsestidspunktet.Øvrige gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris, der i al væsentlighed svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 02.04.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 06.04.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 30.05.2018
Årsrapport 2016
Offentliggjort 24.05.2017
Årsrapport 2015
Offentliggjort 03.06.2016
Årsrapport 2014
Offentliggjort 28.05.2015
Årsrapport 2013
Offentliggjort 05.05.2014
Årsrapport 2012
Offentliggjort 08.05.2013
Årsrapport 2011
Offentliggjort 15.04.2012
Årsrapport 2010
Offentliggjort 26.05.2011
Årsrapport 2009
Offentliggjort 15.04.2010
Årsrapport 2008
Offentliggjort 25.05.2009
Årsrapport 2007
Offentliggjort 09.04.2008
Årsrapport 2006
Offentliggjort 28.03.2007
Årsrapport 2005
Offentliggjort 21.03.2006