BJCM Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 31 76 18 24AnpartsselskabØlgodStiftet 2008
Selskabets væsentligste aktiviteter er at fungere som holdingselskab og dermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 31 76 18 24AnpartsselskabØlgodStiftet 2008
Selskabets væsentligste aktiviteter er at fungere som holdingselskab og dermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -40.081 | -23.428 | -19.993 | -20.643 | -18.563 | -43.125 | -42.652 | - | |
| - | - | - | -93.719 | -222.042 | -83.153 | -515.447 | - | |
| 440.619 | 82.935 | 222.755 | 523.011 | 139.978 | 106.391 | 50.431 | +431,3% | |
| 404.159 | 75.035 | 222.050 | 408.446 | 77.916 | 83.943 | -69.569 | +438,6% | |
| Balance | ||||||||
| 20,0 mio. | 19,7 mio. | 19,7 mio. | 20,2 mio. | 19,9 mio. | 19,9 mio. | 20,0 mio. | +1,8% | |
| 16,7 mio. | 16,4 mio. | 16,3 mio. | 16,9 mio. | 16,5 mio. | 19,9 mio. | 20,0 mio. | +1,8% | |
| 19,9 mio. | 19,6 mio. | 19,7 mio. | 20,1 mio. | 19,8 mio. | 19,8 mio. | 19,9 mio. | +1,4% | |
| 139.352 | 63.342 | 16.795 | 78.562 | 73.264 | 11.206 | 145.683 | +120,0% | |
| 139.352 | 63.342 | 16.795 | 78.562 | 73.264 | 11.206 | 145.683 | +120,0% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 99,3% | 99,7% | 99,9% | 99,6% | 99,6% | 99,9% | 99,3% | −0,4 pp | |
| 2,0% | 0,4% | 1,1% | 2,0% | 0,4% | 0,4% | - | +1,7 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -40.081 kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -42.652 | -43.125 | -18.563 | -20.643 | -19.993 | -23.428 | -40.081 |
| Årets resultat | -69.569 | 83.943 | 77.916 | 408.446 | 222.050 | 75.035 | 404.159 |
Beløb i kr. som indberettet
47 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -40.081 | -23.428 | -19.993 | -20.643 | -18.563 | -43.125 | -42.652 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 56.349 | -19.041 | 64.690 | -73.076 | - | - | - |
| Andre finansielle indtægter | 627.439 | 133.508 | 195.968 | 225.277 | 395.212 | 220.764 | 576.763 |
| Andre finansielle omkostninger | 203.088 | 8.104 | 17.910 | 316.649 | 33.192 | 31.220 | 10.885 |
| Resultat før skat | 440.619 | 82.935 | 222.755 | -185.091 | 139.978 | 106.391 | 50.431 |
| Skat af årets resultat | 36.460 | 7.900 | 705 | -41.217 | 62.062 | 22.448 | |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets væsentligste aktiviteter er at fungere som holdingselskab og dermed beslægtet virksomhed.
Der er i selskabet ingen ansatte, men kun en ulønnet direktør.
Ændringer af dagsværdien, der indregnes i resultatopgørelsen 50.900Dagsværdi af aktiv eller forpligtelse, der måles til dagsværdi, ultimo 2.615.273
Modervirksomheden indgår i sambeskatning med de danske tilknyttede virksomheder. Selskaberne
hæfter ubegrænset og solidarisk for danske selskabsskatter samt kildeskatter på udbytte, renter og
royalties inden for sambeskatningskredsen. Skyldige selskabsskatter og kildeskatter inden for
sambeskatningskredsen udgør t.kr. 110 pr. 31. december 2025.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for BJCM Holding ApS.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 27.05.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 26.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 01.07.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 21.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 07.07.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 02.06.2021
Årsrapport 2019
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
|---|
| Resultat før skat | 440.619 kr. |
|---|
| Årets resultat | 404.159 kr. |
|---|
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 99 kr. betalt af ejerne selv og 1 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 20,0 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 19,9 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 139.352 kr. |
| 120.000 |
| Årets resultat | 404.159 | 75.035 | 222.050 | -143.874 | 77.916 | 83.943 | -69.569 |
|---|
| Overført til overført resultat | 245.359 | -59.965 | 100.050 | -261.674 | - | - | - |
|---|
| Renteindtægter fra tilknyttede virksomheder | 66.231 | 58.171 | 54.780 | 53.064 | 72.945 | 73.974 | 531.040 |
|---|
| Andre renteindtægter | 561.208 | 75.337 | 141.188 | 172.213 | 121.713 | 146.790 | 8.506 |
|---|
| Aktuel skat | 66.814 | 0 | - | 113.828 | 62.062 | 11.748 | 0 |
|---|
| Regulering af udskudt skat | 0 | 7.900 | 0 | - | 0 | 115.221 | 15.479 |
|---|
| Regulering af skat vedrørende tidligere år | -30.354 | 0 | 705 | 737 | 0 | -104.521 | 0 |
|---|
| Andre driftsomkostninger | - | - | - | 73.076 | 203.479 | 40.028 | 472.795 |
|---|
| Resultat af primær drift | - | - | - | -93.719 | -222.042 | -83.153 | -515.447 |
|---|
| Valutakursgevinster | - | - | - | 411.068 | 200.554 | 0 | 37.217 |
|---|
| Andre renteomkostninger | - | - | - | 19.603 | 33.204 | 24.520 | 10.550 |
|---|
| Interest charge and tax recognized as finance expenses | - | - | - | 12 | -12 | - | - |
|---|
| Valutakurstab | - | - | - | - | 0 | 6.700 | 0 |
|---|
| Personaleomkostninger | - | - | - | - | - | 0 | 0 |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | - | - | - | - | - | 0 | 335 |
|---|
| Refund in joint assessment | - | - | - | - | - | 0 | 104.521 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 158.800 | 135.000 | 122.000 | 117.800 | 114.400 | 113.000 | 110.600 |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 3,4 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 1.000 | 1.000 |
| Finansielle anlægsaktiver | 3,4 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 1.000 | 1.000 |
| Anlægsaktiver | 3,4 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 3,3 mio. | 1.000 | 1.000 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 13,6 mio. | 11,7 mio. | 11,5 mio. | 10,5 mio. | 10,5 mio. | 14,1 mio. | 14,1 mio. |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 71.060 | 60.258 | 0 | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 13,7 mio. | 11,7 mio. | 11,7 mio. | 10,6 mio. | 10,5 mio. | 14,1 mio. | 14,2 mio. |
| Shortterm investments in associates | 2,6 mio. | 4,4 mio. | 4,4 mio. | 5,5 mio. | 5,7 mio. | 5,5 mio. | 5,3 mio. |
| Værdipapirer og kapitalandele | 2,6 mio. | 4,4 mio. | 4,4 mio. | 5,5 mio. | 5,7 mio. | 5,5 mio. | 5,3 mio. |
| Likvide beholdninger | 348.556 | 163.321 | 181.540 | 232.910 | 273.686 | 298.678 | 519.610 |
| Omsætningsaktiver | 16,7 mio. | 16,4 mio. | 16,3 mio. | 16,3 mio. | 16,5 mio. | 19,9 mio. | 20,0 mio. |
| Aktiver i alt | 20,0 mio. | 19,7 mio. | 19,7 mio. | 19,6 mio. | 19,9 mio. | 19,9 mio. | 20,0 mio. |
| Virksomhedskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 19,6 mio. | 19,4 mio. | 19,4 mio. | 19,3 mio. | 19,6 mio. | 19,6 mio. | 19,6 mio. |
| Egenkapital | 19,9 mio. | 19,6 mio. | 19,7 mio. | 19,6 mio. | 19,8 mio. | 19,8 mio. | 19,9 mio. |
| Gæld til ejere og ledelse | 6.795 | 6.795 | 6.795 | 6.795 | 1.202 | 1.202 | 5.564 |
| Skyldig selskabsskat | 110.199 | 46.547 | 0 | 61.766 | 62.062 | 0 | 104.521 |
| Anden gæld, kortfristet | 22.358 | 10.000 | 10.000 | 10.000 | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 139.352 | 63.342 | 16.795 | 16.795 | 73.264 | 11.206 | 145.683 |
| Gældsforpligtelser i alt | 139.352 | 63.342 | 16.795 | 16.795 | 73.264 | 11.206 | 145.683 |
| Passiver i alt | 20,0 mio. | 19,7 mio. | 19,7 mio. | 19,6 mio. | 19,9 mio. | 19,9 mio. | 20,0 mio. |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | 0 | 183.428 | 120.759 | 13.430 | 1.093 | 1.900 |
| Other shortterm payables | - | - | - | 10.001 | 10.000 | 10.004 | 35.598 |
| Udskudte skatteaktiver | - | - | - | - | - | 0 | 115.221 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsregnskabet er ikke revideret. Ledelsen erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsrapporten for BJCM Holding ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som virksomheden har tilvejebragt.Årsrapporten omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vor faglige ekspertise til at assistere virksomheden med at udarbejde og præsentere årsrapporten i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og FSR – danske revisorers Etiske regler for revisorer, herunder principper vedrørende integritet, objektivitet, faglig kompetence og fornøden omhu.Årsrapporten samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsrapporten, er virksomhedens ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, virksomheden har givet os til brug for at opstille årsrapporten. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsrapporten er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten for BJCM Holding ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for klasse B-virksomheder med tilvalg af regler fra regnskabsklasse C.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsrapporten for 2025 er aflagt i kr.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttotab består af andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration mv.
I virksomhedens resultatopgørelse indregnes den forholdsmæssige andel af den tilknyttede virksomheds resultat efter skat efter eliminering af forholdsmæssig andel af intern avance/tab.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen mv.
Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Kapitalandele i dattervirksomheder måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes indre værdi opgjort efter koncernens regnskabspraksis med fradrag eller tillæg af urealiserede koncerninterne avancer og tab og med tillæg af resterende merværdier og positiv goodwill opgjort efter overtagelsesmetoden. Negativ goodwill indregnes i resultatopgørelsen ved købet af kapitalandelen. Vedrører den negative goodwill overtagne eventualforpligtelser, indtægtsføres negativ goodwill først, når eventualforpligtelserne er afviklet eller bortfaldet.Kapitalandele i dattervirksomheder med regnskabsmæssig negativ indre værdi måles til kr. 0, og et eventuelt tilgodehavende hos disse virksomheder nedskrives, i det omfang tilgodehavendet er uerholdeligt. I det omfang modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække en underbalance, der overstiger tilgodehavendet, indregnes det resterende beløb under hensatte forpligtelser.Nettoopskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder bindes som reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen, i det omfang den regnskabsmæssige værdi overstiger kostprisen. Udbytter fra dattervirksomheder, der forventes vedtaget inden godkendelsen af årsrapporten for BJCM Holding ApS, bindes ikke på opskrivningsreserven.
Likvide beholdninger omfatter indestående i pengeinstitutter.
Værdipapirer og kapitalandele, der består af børsnoterede aktier og obligationer, måles til dagsværdi på balancedagen. Ikke-børsnoterede værdipapirer måles til kostpris.
UdbytteForeslået udbytte vises som en særskilt post under egenkapitalen. Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på generalforsamlingen.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Udskudt skat måles til nettorealisationsværdi.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen bortset fra poster, der føres direkte på egenkapitalen.Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettiget skattemæssigt underskud, måles til den værdi, hvortil aktivet forventes at kunne realiseres, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi.
Gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 03.09.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 18.06.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 24.04.2018
Årsrapport 2016
Offentliggjort 04.05.2017
Årsrapport 2015
Offentliggjort 04.05.2016
Årsrapport 2014
Offentliggjort 08.05.2015
Årsrapport 2013
Offentliggjort 14.04.2014
Årsrapport 2012
Offentliggjort 24.03.2013
Årsrapport 2011
Offentliggjort 18.04.2012
Årsrapport 2010
Offentliggjort 11.05.2011
Årsrapport 2008/09
Offentliggjort 13.05.2010