KSV-Indregulering ApS
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
CVR 32 77 70 82AnpartsselskabHedehuseneStiftet 2010
Består i at drive virksomhed med ventilation og dermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
CVR 32 77 70 82AnpartsselskabHedehuseneStiftet 2010
Består i at drive virksomhed med ventilation og dermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 461.559 | 506.818 | 730.884 | 622.984 | 984.890 | 1,1 mio. | 1,2 mio. | −8,9% | |
| -3.554 | -60.709 | 205.917 | -3.030 | 372.871 | 366.682 | 301.074 | - | |
| - | -61.255 | 206.071 | -18.734 | 356.304 | 356.054 | 291.539 | - | |
| -2.493 | -61.255 | 160.971 | -20.164 | 274.420 | 272.740 | 225.087 | - | |
| Balance | ||||||||
| 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,4 mio. | 2,4 mio. | 2,6 mio. | 2,6 mio. | 2,2 mio. | −7,8% | |
| 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,3 mio. | 2,4 mio. | 2,5 mio. | 2,4 mio. | 2,0 mio. | −7,8% | |
| 1,9 mio. | 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,2 mio. | 2,3 mio. | 2,1 mio. | 2,0 mio. | −6,8% | |
| 99.155 | 129.575 | 150.568 | 229.346 | 291.459 | 429.211 | 232.456 | −23,5% | |
| 99.155 | 129.575 | 150.568 | 229.346 | 291.459 | 429.211 | 232.456 | −23,5% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 95,0% | 94,0% | 93,6% | 90,4% | 88,7% | 83,3% | 89,5% | +1,0 pp | |
| -0,1% | -2,9% | 7,4% | -0,9% | 12,4% | 13,3% | - | +2,8 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 1.178.144 | 1.094.484 | 984.890 | 622.984 | 730.884 | 506.818 | 461.559 |
| Årets resultat | 225.087 | 272.740 | 274.420 | -20.164 | 160.971 | -61.255 | -2.493 |
Beløb i kr. som indberettet
41 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 461.559 | 506.818 | 730.884 | 622.984 | 984.890 | 1,1 mio. | 1,2 mio. |
| Personaleomkostninger | 465.113 | 562.227 | 505.143 | 562.626 | 548.631 | 644.607 | 790.333 |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 0 | 5.300 | 19.824 | 63.388 | 63.388 | 83.195 | 86.737 |
| Resultat af primær drift | -3.554 | -60.709 | 205.917 | -3.030 | 372.871 | 366.682 | 301.074 |
| Andre finansielle omkostninger | -1.061 | 546 | -154 | 15.704 | 16.567 | 10.628 | 9.535 |
| Årets resultat | -2.493 | -61.255 | 160.971 | -20.164 | 274.420 | 272.740 | |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets væsentligste aktiviteter består i at drive virksomhed med ventilation og dermed beslægtet virksomhed.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på kr. 2.493, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 1.882.963.
Betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutningDer er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.
Der har ikke været ændringer i virksomhedskapitalen i de seneste 5 år.
Selskabet har ingen eventualforpligtelser.
Der er ingen pantsætninger eller sikkerhedsstillelser pr. statusdagen.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 13.05.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 03.02.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 24.05.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 15.02.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 24.05.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 06.04.2021
Årsrapport 2019
| 461.559 kr. |
| Driftsresultat | -3.554 kr. |
|---|
| Resultat før skat | Ikke oplyst |
|---|
| Årets resultat | -2.493 kr. |
|---|
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 95 kr. betalt af ejerne selv og 5 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 2,0 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 1,9 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 99.155 kr. |
| 225.087 |
| Overført til overført resultat | -161.293 | -196.255 | 38.971 | - | - | - | - |
|---|
| Lønninger | 456.740 | 551.903 | 494.101 | 555.126 | 538.864 | 624.320 | 760.113 |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 4.856 | 6.698 | 5.638 | 6.441 | 6.704 | 10.609 | 11.908 |
|---|
| Andre personaleomkostninger | 3.517 | 3.626 | 5.404 | 1.059 | 3.063 | 9.678 | 18.312 |
|---|
| Resultat før skat | - | -61.255 | 206.071 | -18.734 | 356.304 | 356.054 | 291.539 |
|---|
| Skat af årets resultat | - | 0 | 45.100 | 1.430 | 81.884 | 83.314 | 66.452 |
|---|
| Aktuel skat | - | 0 | 45.100 | 1.430 | 81.884 | 83.314 | 67.452 |
|---|
| Resultat før værdireguleringer | - | - | - | - | - | 366.682 | 301.074 |
|---|
| Regulering af udskudt skat | - | - | - | - | - | 0 | -1.000 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 158.800 | 135.000 | 122.000 | 117.800 | 114.400 | 113.000 | 110.600 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.000 |
| Immaterielle anlægsaktiver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15.000 |
| Produktionsanlæg og maskiner | 0 | 0 | 0 | 14.524 | 72.612 | 130.700 | 188.788 |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 0 | 0 | 5.300 | 10.600 | 15.900 | 21.200 | 4.807 |
| Materielle anlægsaktiver | 0 | 0 | 5.300 | 25.124 | 88.512 | 151.900 | 193.595 |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 78.253 | 242.390 | 92.489 | 403.329 | 440.891 | 173.881 | 152.096 |
| Andre tilgodehavender | 20.000 | 26.000 | 0 | 38.570 | 44.000 | - | - |
| Tilgodehavender | 98.253 | 268.390 | 92.489 | 441.899 | 484.891 | 173.881 | 152.096 |
| Likvide beholdninger | 1,9 mio. | 1,9 mio. | 2,3 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 2,2 mio. | 1,8 mio. |
| Omsætningsaktiver | 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,3 mio. | 2,4 mio. | 2,5 mio. | 2,4 mio. | 2,0 mio. |
| Aktiver i alt | 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,4 mio. | 2,4 mio. | 2,6 mio. | 2,6 mio. | 2,2 mio. |
| Virksomhedskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overkurs | 176.082 | 176.082 | 176.082 | 176.082 | 176.082 | 176.082 | 176.082 |
| Overført resultat | 1,4 mio. | 1,6 mio. | 1,8 mio. | 1,7 mio. | 1,9 mio. | 1,7 mio. | 1,6 mio. |
| Egenkapital | 1,9 mio. | 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,2 mio. | 2,3 mio. | 2,1 mio. | 2,0 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 15.000 | 15.000 | 15.000 | 82.921 | 48.925 | 15.579 | 13.534 |
| Gæld til ejere og ledelse | 12.454 | 22.479 | 18.615 | 18.591 | 18.337 | 18.811 | 15.557 |
| Anden gæld, kortfristet | 71.701 | 92.096 | 109.853 | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 99.155 | 129.575 | 150.568 | 229.346 | 335.459 | 429.211 | 232.456 |
| Gældsforpligtelser i alt | 99.155 | 129.575 | 150.568 | 229.346 | 335.459 | 429.211 | 232.456 |
| Passiver i alt | 2,0 mio. | 2,2 mio. | 2,4 mio. | 2,4 mio. | 2,6 mio. | 2,6 mio. | 2,2 mio. |
| Anlægsaktiver | - | 0 | 5.300 | 25.124 | 88.512 | 151.900 | 208.595 |
| Skyldig selskabsskat | - | 0 | 7.100 | 0 | 81.884 | 39.314 | 19.452 |
| Other shortterm payables | - | - | 109.853 | 127.834 | 186.313 | 355.507 | 183.913 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for KSV-Indregulering ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsregnskabet er ikke revideret. Ledelsen erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Årsrapporten for KSV-Indregulering ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsrapporten for 2025 er aflagt i kr.
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttofortjeneste er et sammendrag af nettoomsætning, ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling samt andre driftsindtægter med fradrag af omkostninger til råvarer og hjælpematerialer og andre eksterne omkostninger.
Nettoomsætningen måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter. Alle former for afgivne rabatter er fratrukket i nettoomsætningen.
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer indeholder det forbrug af råvarer og hjælpematerialer, der er anvendt for at opnå årets nettoomsætning.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer, operationelle leasingomkostninger mv.
Personaleomkostninger omfatter løn og gager, inklusive feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring mv. til selskabets medarbejdere.
Af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver indeholder årets af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, finansielle omkostninger ved finansiel leasing, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen mv.
Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af forventet restværdi efter afsluttet brugstid.Kostpris omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til brug. For egne fremstillede aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører og løn.Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellig, og den enkelte bestanddel udgør en væsentlig del af den samlede kostpris.Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede brugstider og restværdier: Brugstid RestværdiVarebiler 5 år 0 %Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 5 år 0 %Aktiver med en kostpris på under kr. 34.400 omkostningsføres i anskaffelsesåret.
Varebeholdninger måles til kostpris efter FIFO-metoden. Er nettorealisationsværdien lavere end kostprisen, nedskrives til denne lavere værdi.Kostpris for handelsvarer samt råvarer og hjælpematerialer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.Kostpris for fremstillede færdigvarer samt varer under fremstilling omfatter kostpris for råvarer, hjælpematerialer, direkte løn og indirekte produktionsomkostninger.Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som forventet salgspris med fradrag af direkte færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der afholdes for at effektuere salget. Værdien fastsættes under hensyntagen til varebeholdningers omsættelighed, ukurans og forventet udvikling i salgspris.
Den regnskabsmæssige værdi af immaterielle og materielle anlægsaktiver samt kapitalandele i dattervirksomheder, associerede virksomheder og kapitalinteresser vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse, ud over det som udtrykkes ved afskrivning.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.
Igangværende arbejder for fremmed regning måles til salgsværdien af det udførte arbejde. Salgsværdien måles på baggrund af færdiggørelsesgraden på balancedagen og de samlede forventede indtægter på det enkelte igangværende arbejde. Færdiggørelsesgraden opgøres som andelen af de afholdte omkostninger i forhold til forventede samlede omkostninger på det enkelte igangværende arbejde.Når salgsværdien på et enkelt igangværende arbejde ikke kan opgøres pålideligt, måles salgsværdien til de medgåede omkostninger eller nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere.Det enkelte igangværende arbejde indregnes i balancen under tilgodehavender eller gældsforpligtelser. Nettoaktiver udgøres af summen af de igangværende arbejder, hvor salgsværdien af det udførte arbejde overstiger acontofaktureringer. Nettoforpligtelser udgøres af summen af de igangværende arbejder, hvor acontofaktureringer overstiger salgsværdien.Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter indregnes i resultatopgørelsen, i takt med at de afholdes.
UdbytteForeslået udbytte vises som en særskilt post under egenkapitalen. Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på generalforsamlingen.
Gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 08.09.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 27.02.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 07.03.2018
Årsrapport 2016
Offentliggjort 08.03.2017
Årsrapport 2015
Offentliggjort 06.02.2016
Årsrapport 2014
Offentliggjort 16.06.2015
Årsrapport 2013
Offentliggjort 19.03.2014
Årsrapport 2012
Offentliggjort 23.03.2013
Årsrapport 2011
Offentliggjort 20.03.2012
Årsrapport 2010
Offentliggjort 25.04.2011