M. Mouritzen Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 34 70 56 07AnpartsselskabVedbækStiftet 2012
Selskabets hovedaktivitet består i at drive holdingvirksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 34 70 56 07AnpartsselskabVedbækStiftet 2012
Selskabets hovedaktivitet består i at drive holdingvirksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -39.043 | -44.260 | -20.309 | -20.055 | -13.500 | -19.750 | -20.126 | - | |
| 721.274 | 1,2 mio. | 670.543 | 615.724 | 686.182 | 1,5 mio. | -249.828 | −40,1% | |
| 721.274 | 1,2 mio. | 670.543 | 615.724 | 686.182 | 1,5 mio. | -249.828 | −40,1% | |
| Balance | ||||||||
| 5,6 mio. | 5,1 mio. | 4,4 mio. | 5,5 mio. | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. | +10,5% | |
| 750.131 | 263.813 | 85.167 | 0 | - | - | - | +184,3% | |
| 5,6 mio. | 5,0 mio. | 4,3 mio. | 5,1 mio. | 3,3 mio. | 1,5 mio. | -74.425 | +10,6% | |
| 12.544 | 12.500 | 50.008 | 385.384 | 871.108 | 1,7 mio. | 1,9 mio. | +0,4% | |
| 12.544 | 12.500 | 50.008 | 385.384 | 871.108 | 1,7 mio. | 1,9 mio. | +0,4% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 99,8% | 99,8% | 98,9% | 93,0% | 78,9% | 46,9% | -4,0% | 0,0 pp | |
| 13,6% | 25,7% | 14,2% | 14,7% | 29,0% | - | - | −12,1 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -39.043 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | 721.274 kr. |
| Årets resultat | 721.274 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 100 kr. betalt af ejerne selv og 0 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 5,6 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 5,6 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 12.544 kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -20.126 | -19.750 | -13.500 | -20.055 | -20.309 | -44.260 | -39.043 |
| Årets resultat | -249.828 | 1.545.724 | 686.182 | 615.724 | 670.543 | 1.204.154 | 721.274 |
Beløb i kr. som indberettet
33 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -39.043 | -44.260 | -20.309 | -20.055 | -13.500 | -19.750 | -20.126 |
| Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder | 760.000 | 285.000 | 695.517 | 667.318 | 757.669 | 1,7 mio. | -136.777 |
| Andre finansielle indtægter | 361 | 963.414 | 395 | 0 | - | - | - |
| Andre finansielle omkostninger | 44 | 0 | 5.060 | 31.539 | 57.987 | 86.092 | 92.925 |
| Resultat før skat | 721.274 | 1,2 mio. | 670.543 | 615.724 | 686.182 | 1,5 mio. | -249.828 |
| Skat af årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets hovedaktivitet består i at drive holdingvirksomhed.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 721.274, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på kr. 5.579.214.
Usikkerhed ved indregning og målingDagsværdien af kapitalandele i kapitalinteresser opgøres efter betingelserne i aktieoverenkomsten, hvor der tages udgangspunkt i et vægtet gennemsnit af de seneste 3 års resultater og ganget med en multiplikator.
Betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutningDer er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.
Dagsværdien af kapitalandele i kapitalinteresser opgøres efter betingelserne i aktieoverenkomsten, hvor der tages udgangspunkt i et vægtet gennemsnit af de seneste 3 års resultater og ganget med en multiplikator.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 04.11.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 13.11.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 15.11.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 10.11.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 17.11.2021
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 01.12.2020
Årsrapport 2018/19
| Årets resultat | 721.274 | 1,2 mio. | 670.543 | 615.724 | 686.182 | 1,5 mio. | -249.828 |
|---|
| Overført til overført resultat | 578.274 | 1,0 mio. | -329.457 | 365.724 | - | - | - |
|---|
| Andre renteindtægter | 361 | 963.414 | - | - | - | - | - |
|---|
| Andre renteomkostninger | 44 | 0 | - | - | - | - | - |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 143.000 | 185.000 | 1,0 mio. | 250.000 | 130.000 | 130.000 | 0 |
| Andre kapitalinteresser | 4,8 mio. | 4,8 mio. | 4,3 mio. | 5,5 mio. | 0 | - | - |
| Finansielle anlægsaktiver | 4,8 mio. | 4,8 mio. | 4,3 mio. | 5,5 mio. | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. |
| Anlægsaktiver | 4,8 mio. | 4,8 mio. | 4,3 mio. | 5,5 mio. | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. |
| Andre tilgodehavender | 28.649 | 28.649 | 53.477 | 0 | - | - | - |
| Tilgodehavender | 28.649 | 28.649 | 53.477 | 0 | - | - | - |
| Likvide beholdninger | 721.482 | 235.164 | 31.690 | 0 | - | - | - |
| Omsætningsaktiver | 750.131 | 263.813 | 85.167 | 0 | - | - | - |
| Aktiver i alt | 5,6 mio. | 5,1 mio. | 4,4 mio. | 5,5 mio. | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. |
| Virksomhedskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Opskrivningshenlæggelser | 3,1 mio. | 3,1 mio. | 2,6 mio. | 3,8 mio. | 2,4 mio. | 1,2 mio. | - |
| Overført resultat | 2,3 mio. | 1,7 mio. | 655.159 | 984.616 | 618.892 | 62.710 | -154.425 |
| Egenkapital | 5,6 mio. | 5,0 mio. | 4,3 mio. | 5,1 mio. | 3,3 mio. | 1,5 mio. | -74.425 |
| Anden gæld, kortfristet | 12.544 | 12.500 | 12.500 | 12.500 | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 12.544 | 12.500 | 50.008 | 385.384 | 871.108 | 1,7 mio. | 1,9 mio. |
| Gældsforpligtelser i alt | 12.544 | 12.500 | 50.008 | 385.384 | 871.108 | 1,7 mio. | 1,9 mio. |
| Passiver i alt | 5,6 mio. | 5,1 mio. | 4,4 mio. | 5,5 mio. | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | - | 0 | 12.000 | 12.000 | 12.000 | 0 | - |
| Gæld til ejere og ledelse | - | 0 | 37.508 | 8 | 37.008 | 114.508 | 112.242 |
| Gæld til banker, kortfristet | - | - | 0 | 372.876 | 821.600 | 1,5 mio. | 1,8 mio. |
| Kapitalandele i associerede virksomheder | - | - | - | 0 | 4,1 mio. | 3,1 mio. | 1,9 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 12.500 | 12.500 | 12.500 | 6.250 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | - | - | - | - | - | 1,2 mio. | 0 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Selskabet har afgivet selvskyldnerkaution over for kapitalinteressens, Connection Management A/S, engagement med kreditinstitut. Den samlede kreditramme udgør t.kr. 2.000 pr. 30. juni 2025.
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 for M. Mouritzen Holding ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har revideret årsregnskabet for M. Mouritzen Holding ApS for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit “Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet“. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA’s Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af årsregnskabet.Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol.Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften.Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Udtalelse om ledelsesberetningenLedelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.I tilknytning til vores revision af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Årsrapporten for M. Mouritzen Holding ApS for 2024/25 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af regler fra regnskabsklasse C.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttotab er et sammendrag af nettoomsætning, ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling samt andre driftsindtægter med fradrag af omkostninger til råvarer og hjælpematerialer og andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger mv.
Udbytte fra kapitalinteresser indtægtsføres i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.
Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Kapitalandele i kapitalinteresser, der består af unoterede kapitalandele, måles til dagsværdi baseret på beregnet kapitalværdi.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.
Likvide beholdninger omfatter kassebeholdning samt indestående i pengeinstitutter.
UdbytteForeslået udbytte vises som en særskilt post under egenkapitalen. Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på generalforsamlingen.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Udskudt skat måles til nettorealisationsværdi.
Øvrige gældsforpligtelser, som omfatter anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 11.12.2019
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 01.11.2018
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 03.11.2017
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 12.12.2016
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 18.11.2015
Årsrapport 2013/14
Offentliggjort 20.11.2014
Årsrapport 2012/13
Offentliggjort 05.12.2013