FAURKILDE HOLDING ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 34 73 37 08AnpartsselskabSnertingeStiftet 2012
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 34 73 37 08AnpartsselskabSnertingeStiftet 2012
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -11.813 | -11.979 | -8.019 | -6.518 | -6.342 | -5.103 | -5.408 | - | |
| -11.813 | -11.979 | -8.019 | -6.518 | -6.342 | -5.103 | -5.408 | - | |
| 159.364 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,2 mio. | 3,3 mio. | 3,9 mio. | 2,3 mio. | −96,4% | |
| 161.960 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,2 mio. | 3,3 mio. | 3,9 mio. | 2,3 mio. | −96,4% | |
| Balance | ||||||||
| 20,5 mio. | 19,7 mio. | 15,2 mio. | 14,2 mio. | 11,0 mio. | 7,7 mio. | 3,7 mio. | +4,1% | |
| 651.653 | 16.689 | 13.718 | 34.001 | 30.174 | 42.568 | 40.579 | +3.804,7% | |
| 19,8 mio. | 19,6 mio. | 15,2 mio. | 14,1 mio. | 10,9 mio. | 7,7 mio. | 3,7 mio. | +0,8% | |
| 670.323 | 26.142 | 20.661 | 28.495 | 23.283 | 30.384 | 25.032 | +2.464,2% | |
| 670.323 | 26.142 | 20.661 | 28.495 | 23.283 | 30.384 | 25.032 | +2.464,2% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 96,7% | 99,9% | 99,9% | 99,8% | 99,8% | 99,6% | 99,3% | −3,1 pp | |
| 0,8% | 25,7% | 6,9% | 25,6% | 35,2% | 69,4% | - | −24,9 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -5.408 | -5.103 | -6.342 | -6.518 | -8.019 | -11.979 | -11.813 |
| Årets resultat | 2.330.446 | 3.945.561 | 3.277.335 | 3.213.104 | 1.007.849 | 4.475.574 | 161.960 |
Beløb i kr. som indberettet
34 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -11.813 | -11.979 | -8.019 | -6.518 | -6.342 | -5.103 | -5.408 |
| Resultat af primær drift | -11.813 | -11.979 | -8.019 | -6.518 | -6.342 | -5.103 | -5.408 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 171.177 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,2 mio. | 3,3 mio. | 3,9 mio. | 2,3 mio. |
| Resultat før skat | 159.364 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,2 mio. | 3,3 mio. | 3,9 mio. | 2,3 mio. |
| Skat af årets resultat | -2.596 | -9.468 | 4.211 | -1.452 | -1.493 | -2.092 | -32.053 |
| Årets resultat | 161.960 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,2 mio. | 3,3 mio. | 3,9 mio. | |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteter
Selskabets formål er at eje kapitalandele i datterselskaber og anden hermed beslægtet
virksomhed.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 161.960, og selskabets
balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på kr. 19.795.164.
Betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutning
Der er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke
selskabets finansielle stilling.
Selskabet er sambeskattet med moderselskabet PF Holding Faurkilde ApS og hæfter
solidarisk med øvrige sambeskattede selskaber for betaling af selskabsskat for indkomståret.
2024/25
Gennemsnitligt antal ansatte
0
Ledelsen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsperioden 01. juli 2024 - 30. juni 2025 for FAURKILDE HOLDING ApS.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 16.02.2026
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 30.12.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 01.01.2024
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 16.01.2023
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 07.01.2022
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 11.12.2020
Årsrapport 2018/19
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -11.813 kr. |
| Driftsresultat | -11.813 kr. |
| Resultat før skat | 159.364 kr. |
| Årets resultat | 161.960 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 97 kr. betalt af ejerne selv og 3 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 20,5 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 19,8 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 670.323 kr. |
| 2,3 mio. |
| Overført til reserve for nettoopskrivning | 171.177 | 4,5 mio. | 1,0 mio. | 3,3 mio. | - | - | - |
|---|
| Overført til overført resultat | -9.217 | -2.510 | -12.449 | -75.885 | - | - | - |
|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | - | - | - | - | - | - |
|---|
| Andre finansielle omkostninger | - | 0 | 219 | 319 | 444 | 352 | 7.002 |
|---|
| Aktuel skat | - | -2.618 | 0 | -1.452 | -1.493 | -2.092 | 0 |
|---|
| Regulering af skat vedrørende tidligere år | - | -6.850 | 4.211 | 0 | - | 0 | -32.053 |
|---|
| Andre finansielle indtægter | - | - | - | - | - | 0 | 12 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 19,8 mio. | 19,6 mio. | 15,2 mio. | 14,1 mio. | 10,9 mio. | 7,6 mio. | 3,7 mio. |
| Finansielle anlægsaktiver | 19,8 mio. | 19,6 mio. | 15,2 mio. | 14,1 mio. | 10,9 mio. | 7,6 mio. | 3,7 mio. |
| Anlægsaktiver | 19,8 mio. | 19,6 mio. | 15,2 mio. | 14,1 mio. | 10,9 mio. | 7,6 mio. | 3,7 mio. |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 645.233 | 1.468 | 1.468 | 2.530 | 4.954 | 21.384 | 21.504 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 5.214 | 4.422 | 1.452 | 7.148 | 3.585 | 2.092 | 18.000 |
| Tilgodehavender | 650.447 | 5.890 | 2.920 | 9.678 | 8.539 | 23.476 | 39.504 |
| Likvide beholdninger | 1.206 | 10.799 | 10.798 | 24.323 | 21.635 | 19.092 | 1.075 |
| Omsætningsaktiver | 651.653 | 16.689 | 13.718 | 34.001 | 30.174 | 42.568 | 40.579 |
| Aktiver i alt | 20,5 mio. | 19,7 mio. | 15,2 mio. | 14,2 mio. | 11,0 mio. | 7,7 mio. | 3,7 mio. |
| Virksomhedskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | 19,0 mio. | 18,8 mio. | 14,3 mio. | 13,3 mio. | 10,0 mio. | 6,7 mio. | 2,8 mio. |
| Overført resultat | 746.330 | 755.547 | 758.057 | 770.506 | 846.391 | 851.684 | 855.047 |
| Egenkapital | 19,8 mio. | 19,6 mio. | 15,2 mio. | 14,1 mio. | 10,9 mio. | 7,7 mio. | 3,7 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 7.500 | 14.750 | 12.250 | 23.500 | 18.500 | 26.000 | 21.000 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 662.823 | 11.392 | 3.365 | 17 | 17 | 0 | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 670.323 | 26.142 | 20.661 | 28.495 | 23.283 | 30.384 | 25.032 |
| Gældsforpligtelser i alt | 670.323 | 26.142 | 20.661 | 28.495 | 23.283 | 30.384 | 25.032 |
| Passiver i alt | 20,5 mio. | 19,7 mio. | 15,2 mio. | 14,2 mio. | 11,0 mio. | 7,7 mio. | 3,7 mio. |
| Anden gæld, kortfristet | - | 0 | 5.046 | 4.978 | - | - | - |
| Other shortterm payables | - | - | - | 4.978 | 4.766 | 4.384 | 4.032 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er ledelsens opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling samt af resultatet.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for FAURKILDE HOLDING ApS for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025, der omfatter resultatopgørelse, balancen og noter, herunder anvendt regnskabspraksis. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven. Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om årsregnskabet. Dette kræver, at vi planlægger og udfører handlinger med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for vores konklusion om årsregnskabet og derudover udfører specifikt krævede supplerende handlinger med henblik på at opnå yderligere sikkerhed for vores konklusion. En udvidet gennemgang omfatter handlinger, der primært består af forespørgsler til ledelsen og, hvor det er hensigtsmæssigt, andre i virksomheden, analytiske handlinger og de specifikt krævede supplerende handlinger samt vurdering af det opnåede bevis. Omfanget af handlinger, der udføres ved en udvidet gennemgang, er mindre end ved en revision, og vi udtrykker derfor ingen revisionskonklusion om årsregnskabet.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for Regnskabsklasse B.
Med tilvalg af regler fra regnskabsklasse C.
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.
Årsrapporten for 2024/25 er aflagt i kr.
Generelt om indregning og måling
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes
værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes
ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger.
Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil
tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele
vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.
Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og
forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.
Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en
konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med
fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen
mellem kostpris og nominelt beløb.
Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden
årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Resultatopgørelsen
Bruttotab
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning
ikke er oplyst.
Bruttotab er et sammendrag af nettoomsætning, ændring i lagre af færdigvarer og varer
under fremstilling samt andre driftsindtægter med fradrag af omkostninger til råvarer og
hjælpematerialer og andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame,
administration, lokaler, tab på debitorer, operationelle leasingomkostninger mv.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der
vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger,
finansielle omkostninger ved finansiel leasing, realiserede og urealiserede kursgevinster
og -tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering
af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelse under acontoskatte-
ordningen mv.
Indtægter af kapitalandele i dattervirksomheder, associerede virksomheder og kapitalinteresser
I virksomhedens resultatopgørelse indregnes den forholdsmæssige andel af de enkelte
dattervirksomheders resultat efter skat efter fuld eliminering af intern avance/tab.
Skat af årets resultat
Virksomheden er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens
danske dattervirksomheder. Dattervirksomheder indgår i sambeskatningen fra det tidspunkt,
hvor de indgår i konsolideringen i koncernregnskabet og frem til det tidspunkt, hvor de udgår
fra konsolideringen.
Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de
sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil
modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder,
der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.
Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i
resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen
med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Balancen
Kapitalandele i dattervirksomheder, associerede virksomheder og kapitalinteresser
Kapitalandele i dattervirksomheder, associerede virksomheder og kapitalinteresser måles
til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes indre værdi opgjort efter koncernens
regnskabspraksis med fradrag eller tillæg af urealiserede koncerninterne avancer og tab og
med tillæg af resterende merværdier og positiv goodwill opgjort efter overtagelsesmetoden.
Negativ goodwill indregnes i resultatopgørelsen ved købet af kapitalandelen. Vedrører den
negative goodwill overtagne eventualforpligtelser, indtægtsføres negativ goodwill først, når
eventualforpligtelserne er afviklet eller bortfaldet.
Kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder måles i
moderselskabsregnskabet efter den indre værdis metode.
Nettoopskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder, associerede virksomheder og
kapitalinteresser bindes som reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode
under egenkapitalen, i det omfang den regnskabsmæssige værdi overstiger kostprisen.
Udbytter fra dattervirksomheder, der forventes vedtaget inden godkendelsen af årsrapporten
for Faurkilde Holding ApS, bindes ikke på opskrivningsreserven.
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger omfatter kassebeholdning samt indestående i pengeinstitutter.
Egenkapital
Reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode
Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode i selskabets årsregnskab omfatter
nettoopskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder, kapitalinteresser og associerede
virksomheder i forhold til kostpris.
Selskabsskat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet
skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster
samt ffor betalte acontoskatter.
Gældsforpligtelser
Gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden
gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 20.12.2019
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 20.12.2018
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 08.01.2018
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 15.12.2016
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 21.12.2015
Årsrapport 2013/14
Offentliggjort 15.01.2015
Årsrapport 2012/13
Offentliggjort 02.12.2013