Murermester Tom Boie ApS
Murerarbejde
CVR 35 83 17 97AnpartsselskabKnebelStiftet 2014
Selskabets væsentligste aktiviteter består i murerarbejde ved såvel opførelse af bygninger som reparationsarbejde.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Murerarbejde
CVR 35 83 17 97AnpartsselskabKnebelStiftet 2014
Selskabets væsentligste aktiviteter består i murerarbejde ved såvel opførelse af bygninger som reparationsarbejde.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 692.658 | 618.265 | 485.823 | 503.290 | 591.323 | 431.578 | 496.000 | +12,0% | |
| 148.347 | 105.128 | -22.871 | 5.618 | 91.234 | -17.176 | -6.560 | +41,1% | |
| 131.193 | 67.685 | -91.304 | -2.416 | 84.173 | -28.037 | -20.175 | +93,8% | |
| 119.225 | 67.685 | -91.304 | -2.416 | 84.173 | -28.037 | -20.175 | +76,1% | |
| Balance | ||||||||
| 210.424 | 83.484 | 156.378 | 283.424 | 171.320 | 218.232 | 146.324 | +152,1% | |
| 201.896 | 57.964 | 113.866 | 223.920 | 171.320 | 218.232 | 146.324 | +248,3% | |
| -28.759 | -147.984 | -215.669 | -124.365 | -121.949 | -206.121 | -178.084 | - | |
| 239.183 | 231.468 | 372.047 | 407.789 | 293.269 | 424.353 | 324.408 | +3,3% | |
| 239.183 | 231.468 | 372.047 | 368.882 | 292.068 | 400.768 | 280.468 | +3,3% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | −100,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| -13,7% | -177,3% | -137,9% | -43,9% | -71,2% | -94,5% | -121,7% | +163,6 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 692.658 kr. |
| Driftsresultat | 148.347 kr. |
| Resultat før skat | 131.193 kr. |
| Årets resultat | 119.225 kr. |
Egenkapitalen er negativ: virksomheden skylder mere, end den ejer.
| Aktiver i alt | 210.424 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | -28.759 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 239.183 kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 496.000 | 431.578 | 591.323 | 503.290 | 485.823 | 618.265 | 692.658 |
| Årets resultat | -20.175 | -28.037 | 84.173 | -2.416 | -91.304 | 67.685 | 119.225 |
Beløb i kr. som indberettet
39 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 | 2018/19 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 692.658 | 618.265 | 485.823 | 538.288 | 591.323 | 431.578 | 496.000 |
| Personaleomkostninger | 527.319 | 496.145 | 491.702 | 524.174 | 500.089 | 448.754 | 502.560 |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 16.992 | 16.992 | 16.992 | 8.496 | 0 | - | - |
| Resultat af primær drift | 148.347 | 105.128 | -22.871 | 5.618 | 91.234 | -17.176 | -6.560 |
| Nedskrivning af finansielle aktiver | 5.750 | 13.702 | 43.743 | 0 | - | - | - |
| Øvrige finansielle omkostninger | 11.404 | 23.741 | |||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets væsentligste aktiviteter består i murerarbejde ved såvel opførelse af bygninger som reparationsarbejde.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 udviser et resultat på kr. 119.225, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en balancesum på kr. 210.424, og en egenkapital på kr. -28.759.
Begivenheder efter regnskabsårets afslutningDer er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder af væsentlig betydning for selskabets finansielle stilling.
1. PersonaleomkostningerLønninger522.000490.000Andre omkostninger til social sikring5.3196.145527.319496.145Gennemsnitligt antal beskæftigede11
2. Usikkerhed om going concernSelskabets anpartskapital er tabt. På trods af dette stiller kreditgivere foreløbigt kreditfaciliteter til rådighed for selskabet. Det er ledelsens forventning, at dette fortsat vil ske, og at selskabet kan reetablere anpartskapitalen ved egen indtjening.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 27.03.2026
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 02.04.2025
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 03.04.2024
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 28.03.2023
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 28.02.2022
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 11.03.2021
Årsrapport 2018/19
| 24.690 |
| 8.034 |
| - |
| - |
| - |
| Resultat før skat | 131.193 | 67.685 | -91.304 | -2.416 | 84.173 | -28.037 | -20.175 |
|---|
| Skat af årets resultat | 11.968 | 0 | - | - | - | - | - |
|---|
| Årets resultat | 119.225 | 67.685 | -91.304 | -2.416 | 84.173 | -28.037 | -20.175 |
|---|
| Overført til overført resultat | -119.225 | -67.685 | 91.304 | 2.416 | -84.173 | - | - |
|---|
| Andre finansielle omkostninger | - | - | - | 8.034 | 7.161 | 10.862 | 13.615 |
|---|
| Andre finansielle indtægter | - | - | - | 0 | 100 | 1 | 0 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 8.528 | 25.520 | 42.512 | 59.504 | 0 | - | - |
| Materielle anlægsaktiver | 8.528 | 25.520 | 42.512 | 59.504 | 0 | - | - |
| Anlægsaktiver | 8.528 | 25.520 | 42.512 | 59.504 | 0 | - | - |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 192.323 | 53.775 | 66.000 | 173.639 | 58.700 | 181.096 | 43.350 |
| Andre tilgodehavender | 59 | 2.896 | 35.410 | 3.251 | 0 | - | - |
| Periodeafgrænsningsposter | 9.514 | 1.293 | 12.456 | 8.537 | 9.508 | 11.672 | 10.931 |
| Tilgodehavender | 201.896 | 57.964 | 113.866 | 223.920 | 105.708 | 218.232 | 74.680 |
| Omsætningsaktiver | 201.896 | 57.964 | 113.866 | 223.920 | 171.320 | 218.232 | 146.324 |
| Aktiver i alt | 210.424 | 83.484 | 156.378 | 283.424 | 171.320 | 218.232 | 146.324 |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -78.759 | -197.984 | -265.669 | -174.365 | -171.949 | -256.121 | -228.084 |
| Egenkapital | -28.759 | -147.984 | -215.669 | -124.365 | -121.949 | -206.121 | -178.084 |
| Gæld til banker, kortfristet | 58.342 | 78.084 | 156.787 | 118.702 | 0 | 43.263 | 0 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 33.083 | 43.384 | 81.997 | 51.318 | 79.533 | 85.596 | 40.164 |
| Skyldig selskabsskat | 11.968 | 0 | - | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 135.773 | 109.983 | 133.263 | 157.935 | - | - | - |
| Gæld til ejere og ledelse | 17 | 17 | 0 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 239.183 | 231.468 | 372.047 | 368.882 | 292.068 | 400.768 | 280.468 |
| Gældsforpligtelser i alt | 239.183 | 231.468 | 372.047 | 407.789 | 293.269 | 424.353 | 324.408 |
| Passiver i alt | 210.424 | 83.484 | 156.378 | 283.424 | 171.320 | 218.232 | 146.324 |
| Gæld til banker, langfristet | - | - | 0 | 38.907 | 1.201 | 23.585 | 43.940 |
| Langfristede gældsforpligtelser | - | - | 0 | 38.907 | 1.201 | 23.585 | 43.940 |
| Kortfristet del af langfristet gæld | - | - | 0 | 40.910 | 22.444 | 20.648 | 19.172 |
| Tilgodehavender hos ejere og ledelse | - | - | 0 | 38.493 | 37.500 | 25.464 | 20.399 |
| Likvide beholdninger | - | - | - | 0 | 65.612 | 0 | 71.644 |
| Other shortterm payables | - | - | - | - | 190.074 | 251.244 | 221.115 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
3. EventualforpligtelserDer er ingen eventualforpligtelser pr. statusdagen.
4. Sikkerhedsstillelser og pantsætningerDer er ingen sikkerhedsstillelser eller pantsætninger pr. statusdagen.
Ledelsen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 for Murermester Tom Boie ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. september 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Betingelserne for at undlade revision af årsregnskabet anses som opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsregnskabet for Murermester Tom Boie ApS for regnskabsåret 1. oktober 2024 - 30. september 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som De har tilvejebragt.Årsregnskabet omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelseog noter.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere Dem med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstilling af årsregnskabet, er Deres ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, De har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Følle, den 26. marts 2026Djurs RevisionRegistreret revisionsvirksomhedCVR-nr. 19713830Peter EngvangRegistreret revisormne3882
Årsrapporten for Murermester Tom Boie ApS for 2024/25 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B med enkelte tilvalg fra regnskabsklasse C.
Generelt om indregning og målingRegnskabet er udarbejdet med udgangspunkt i det historiske kostprisprincip.Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. Endvidere indregnes i resultatopgørelsen alle omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor. Ved indregning og måling tages hensyn til gevinster, tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Bruttofortjeneste og -tabMed henvisning til årsregnskabslovens § 32 er visse indtægter og omkostninger sammendraget i regnskabsposten bruttofortjeneste.Bruttofortjenesten består af en sammentrækning af regnskabsposterne nettoomsætning, andre driftsindtægter, omkostninger til råvarer og hjælpematerialer samt andre eksterne omkostninger.
NettoomsætningNettoomsætning indregnes i resultatopgørelsen, såfremt levering og risikoovergang til køber har fundet sted inden årets udgang, og såfremt indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget. Nettoomsætningen indregnes eksklusive moms, afgifter og med fradrag af rabatter i forbindelse med salget.
Andre driftsindtægterAndre driftsindtægter omfatter regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til virksomhedens hovedaktiviteter, herunder fortjeneste ved salg af immaterielle og materielle anlægsaktiver, samt modtagne godtgørelser fra offentlige myndigheder.
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialerOmkostninger til råvarer og hjælpematerialer omfatter varekøb med fradrag af rabatter, omkostninger til underleverandører.
Andre eksterne omkostningerAndre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til reklame og administration.
PersonaleomkostningerPersonaleomkostninger omfatter lønninger og øvrige lønrelaterede omkostninger, herunder feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring mv. til selskabets medarbejdere.
Af- og nedskrivninger på materielle anlægsaktiverAf- og nedskrivninger på immaterielle og materielle anlægsaktiver er foretaget ud fra en løbende vurdering af aktivernes brugstid i virksomheden. Anlægsaktiverne afskrives lineært på grundlag af kostprisen, baseret på følgende vurdering af brugstider og restværdier:BrugstidRestværdiAndre anlæg, driftsmateriel og inventar4 år0%Fortjeneste eller tab ved afhændelse af immaterielle og materielle anlægsaktiver opgøres som forskellen mellem salgspris med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet, og indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtægter eller -omkostninger.
Finansielle indtægter og omkostningerFinansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen mv.
Skat af årets resultatSkat af årets resultat omfatter aktuel skat af årets forventede skattepligtige indkomst og årets regulering af udskudt skat med fradrag af den del af årets skat, der vedrører egenkapitalbevægelser. Aktuel og udskudt skat vedrørende egenkapitalbevægelser indregnes direkte i egenkapitalen.Selskabet er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af moderselskabet og det danske datterselskab.Den danske selskabsskat fordeles mellem overskuds- og underskudsgivende danske selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomst. Virksomheder med skattemæssige underskud modtager sambeskatningsbidrag fra virksomheder, som har kunnet anvende det aktuelle underskud (fuld fordeling).
Materielle anlægsaktiverMaterielle anlægsaktiver måles ved første indregning til kostpris og efterfølgende til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen til aktivets restværdi efter afsluttet brugstid og reduceres med eventuelle nedskrivninger. Afskrivningsperioden og restværdien fastsættes på anskaffelsestidspunktet. Overstiger restværdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører afskrivning.Ved ændring i afskrivningsperioden eller restværdien indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet som en ændring i regnskabsmæssigt skøn.Kostpris omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klart til at blive taget i brug. For egenfremstillede aktiver omfatter kostprisen omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører, direkte lønforbrug samt indirekte produktionsomkostninger.
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi. Værdien reduceres med nedskrivning til imødegåelse af forventede tab.Andre tilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi. Værdien reduceres med nedskrivning til imødegåelse af forventede tab.
Periodeafgrænsningsposter, aktiverPeriodeafgrænsningsposter indregnet under aktiver omfatter afholdte omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår.
EgenkapitalEgenkapitalen omfatter virksomhedskapitalen og en række øvrige egenkapitalposter, der kan være lovbestemte eller fastsat i vedtægterne.
Udskudt skatUdskudt skat og årets regulering heraf opgøres som skatten af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet eller afvikling af forpligtelsen. Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser i virksomheder inden for samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen.
Aktuelle skatteforpligtelserAktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets forventede skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.
GældsforpligtelserGældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 28.02.2020
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 12.03.2019
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 26.02.2018
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 01.03.2017
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 08.03.2016