MURERFIRMAET SAND ApS
Murerarbejde
CVR 36 04 67 08AnpartsselskabHadsundStiftet 2014
Selskabets formål er at drive håndværkervirksomhed og dermed beslægtet virksomhed
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Murerarbejde
CVR 36 04 67 08AnpartsselskabHadsundStiftet 2014
Selskabets formål er at drive håndværkervirksomhed og dermed beslægtet virksomhed
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 814.335 | 822.861 | 538.315 | 767.997 | 628.891 | 747.812 | 879.754 | −1,0% | |
| 617.410 | 156.386 | 199.268 | - | - | - | - | +294,8% | |
| 379.811 | -395.744 | 497.198 | -35.242 | -168.585 | 665.561 | 278.233 | - | |
| 241.150 | -265.101 | 427.230 | -35.242 | -168.585 | 527.001 | 198.469 | - | |
| Balance | ||||||||
| 1,6 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 2,6 mio. | 2,4 mio. | 853.275 | −18,0% | |
| 1,6 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 2,5 mio. | 2,4 mio. | 853.275 | −18,0% | |
| 890.506 | 649.357 | 956.314 | 529.084 | 564.326 | 732.911 | 205.910 | +37,1% | |
| 660.523 | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 767.109 | 2,0 mio. | 1,7 mio. | 647.365 | −46,8% | |
| 660.523 | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 767.109 | 2,0 mio. | 1,7 mio. | 647.365 | −46,8% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | −50,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 57,4% | 34,3% | 46,3% | 40,8% | 21,8% | 30,0% | 24,1% | +23,1 pp | |
| 31,3% | -33,0% | 57,5% | -6,4% | -26,0% | 112,3% | - | +64,3 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 879.754 | 747.812 | 628.891 | 767.997 | 538.315 | 822.861 | 814.335 |
| Årets resultat | 198.469 | 527.001 | -168.585 | -35.242 | 427.230 | -265.101 | 241.150 |
Beløb i kr. som indberettet
50 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 814.335 | 828.161 | 472.814 | 767.997 | 629.891 | 747.812 | 879.754 |
| Personaleomkostninger | 196.925 | 666.475 | 273.546 | 398.141 | 539.591 | 559.767 | 534.837 |
| Resultat af primær drift | 617.410 | 161.686 | 199.268 | - | - | - | - |
| Andre finansielle indtægter | 28.281 | 78.905 | 325.863 | 157.964 | 768.001 | 544.727 | 0 |
| Andre finansielle omkostninger | 265.880 | 636.335 | 27.933 | 563.062 | 1,0 mio. | 67.211 | 66.684 |
| Resultat før skat | 379.811 | -395.744 | 497.198 | -35.242 | -168.585 | 665.561 | |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets formål er at drive håndværkervirksomhed og dermed beslægtet virksomhed
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 241.150, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 890.506.
Betydningsfulde hændelser, som er indtruffet efter regnskabsårets afslutningDer er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.
Aktier 250.734743.009
Årets urealiseret ændringer af dagsværdi indregnet i resultatopgørelsen udgør kr. -215.197.
Selskabet er sambeskattet med moderselskabet Huxi Holding ApS (Administrationsselskab) og hæfter solidarisk med øvrige sambeskattede selskaber for betaling af selskabsskat for indkomståret 2014 og frem samt for kildeskat på udbytter, renter og royalties, som forfalder til betaling 1. juli 2014 eller senere.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 14.06.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 20.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 28.06.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 29.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 30.06.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 06.07.2021
Årsrapport 2019
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 814.335 kr. |
| Driftsresultat | 617.410 kr. |
| Resultat før skat | 379.811 kr. |
| Årets resultat | 241.150 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 57 kr. betalt af ejerne selv og 43 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 1,6 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 890.506 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 660.523 kr. |
| 278.233 |
| Skat af årets resultat | 138.661 | -130.643 | 111.824 | 0 | 0 | 138.560 | 79.764 |
|---|
| Årets resultat | 241.150 | -265.101 | 385.374 | -35.242 | -168.585 | 527.001 | 198.469 |
|---|
| Overført til overført resultat | 241.150 | -265.101 | 385.374 | -35.242 | - | - | - |
|---|
| Lønninger | 180.142 | 604.565 | 245.583 | 331.534 | 467.415 | 484.039 | 461.934 |
|---|
| Pensioner | 11.931 | 51.507 | 21.889 | 38.041 | 39.910 | 47.307 | 39.856 |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 4.852 | 10.403 | 6.074 | 5.127 | 8.739 | 6.346 | 6.969 |
|---|
| Renteindtægter fra tilknyttede virksomheder | - | 42.730 | 0 | - | - | - | - |
|---|
| Andre renteindtægter | - | 1.232 | 0 | - | - | - | - |
|---|
| Valutakursgevinster | - | 34.943 | 325.863 | - | - | - | - |
|---|
| Andre renteomkostninger | - | 78.618 | 16.841 | - | - | - | - |
|---|
| Valutakurstab | - | 550.270 | 0 | - | - | - | - |
|---|
| Interest charge and tax recognized as finance expenses | - | 2.147 | 11.092 | - | - | - | - |
|---|
| Andre personaleomkostninger | - | - | 27.089 | 23.439 | 23.527 | 22.075 | 26.078 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 0 | 188.787 | 143.872 | 81.468 | 0 | 0 | 93.813 |
| Igangværende arbejder for fremmed regning | 565.000 | 332.000 | 10.183 | 272.407 | 274.514 | 260.000 | 94.000 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 669.177 | 627.971 | 653.156 | 84.116 | 77.729 | 122.911 | 99.355 |
| Andre tilgodehavender | 66.118 | 271 | 44.112 | 41.250 | 0 | - | - |
| Tilgodehavender | 1,3 mio. | 1,1 mio. | 851.323 | 481.248 | 354.222 | 382.911 | 287.168 |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | 250.734 | 743.009 | 1,2 mio. | 471.080 | 2,2 mio. | 2,1 mio. | 0 |
| Værdipapirer og kapitalandele | 250.734 | 743.009 | 1,2 mio. | 471.080 | 2,2 mio. | 2,1 mio. | 0 |
| Omsætningsaktiver | 1,6 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 2,6 mio. | 2,4 mio. | 853.275 |
| Aktiver i alt | 1,6 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 2,6 mio. | 2,4 mio. | 853.275 |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 840.506 | 599.357 | 864.457 | 479.084 | 514.326 | 682.911 | 155.910 |
| Egenkapital | 890.506 | 649.357 | 914.457 | 529.084 | 564.326 | 732.911 | 205.910 |
| Gæld til banker, kortfristet | 431.480 | 749.368 | 726.775 | 279.282 | 1,6 mio. | 1,2 mio. | 213.716 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 12.799 | 103.364 | 20.938 | 14.500 | 14.917 | 14.500 | 14.500 |
| Gæld til ejere og ledelse | 0 | 41.611 | 29.495 | - | - | - | - |
| Skyldig selskabsskat | 49.874 | 0 | 67.961 | 0 | 0 | 145.405 | 64.569 |
| Anden gæld, kortfristet | 166.370 | 348.338 | 265.365 | 473.327 | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 660.523 | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 767.109 | 2,0 mio. | 1,7 mio. | 647.365 |
| Gældsforpligtelser i alt | 660.523 | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 767.109 | 2,0 mio. | 1,7 mio. | 647.365 |
| Passiver i alt | 1,6 mio. | 1,9 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 2,6 mio. | 2,4 mio. | 853.275 |
| Udskudte skatteaktiver | - | 88.787 | 0 | - | - | - | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | 271 | 0 | 2.007 | 1.979 | 0 | - |
| Likvide beholdninger | - | 0 | 505 | 343.865 | 3.726 | 9.737 | 566.107 |
| Hensættelse til udskudt skat | - | 0 | 41.856 | - | - | - | - |
| Hensatte forpligtelser | - | 0 | 41.856 | - | - | - | - |
| Tilgodehavender hos ejere og ledelse | - | - | 44.112 | 41.250 | - | - | - |
| Other shortterm payables | - | - | - | 473.327 | 430.468 | 335.729 | 354.580 |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | - | - | - | - | 100.000 | 0 | - |
| Finansielle anlægsaktiver | - | - | - | - | 100.000 | 0 | - |
| Anlægsaktiver | - | - | - | - | 100.000 | 0 | - |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Til sikkerhed for virksomhedens gæld til pengeinstitutter er der givet fordringspant på t.kr. 400.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for MURERFIRMAET SAND ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsregnskabet er ikke revideret. Ledelsen erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Årsrapporten for MURERFIRMAET SAND ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsrapporten for 2025 er aflagt i kr.
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttofortjeneste er et sammendrag af nettoomsætning, ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling samt andre driftsindtægter med fradrag af omkostninger til råvarer og hjælpematerialer og andre eksterne omkostninger.
Indtægter fra salg af handelsvarer og færdigvarer, indregnes i resultatopgørelsen, når levering og risikoovergang til køber har fundet sted, og hvis indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget.
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer indeholder det forbrug af råvarer og hjælpematerialer, der er anvendt for at opnå årets nettoomsætning.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer, operationelle leasingomkostninger mv.
Personaleomkostninger omfatter løn og gager, inklusive feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring mv. til selskabets medarbejdere.
Af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver indeholder årets af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, finansielle omkostninger ved finansiel leasing, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen mv.
Virksomheden er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning.Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.
Igangværende arbejder for fremmed regning måles til salgsværdien af det udførte arbejde. Salgsværdien måles på baggrund af færdiggørelsesgraden på balancedagen og de samlede forventede indtægter på det enkelte igangværende arbejde. Færdiggørelsesgraden opgøres som andelen af de afholdte omkostninger i forhold til forventede samlede omkostninger på det enkelte igangværende arbejde.Når salgsværdien på et enkelt igangværende arbejde ikke kan opgøres pålideligt, måles salgsværdien til de medgåede omkostninger eller nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere.Det enkelte igangværende arbejde indregnes i balancen under tilgodehavender eller gældsforpligtelser. Nettoaktiver udgøres af summen af de igangværende arbejder, hvor salgsværdien af det udførte arbejde overstiger acontofaktureringer. Nettoforpligtelser udgøres af summen af de igangværende arbejder, hvor acontofaktureringer overstiger salgsværdien.Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter indregnes i resultatopgørelsen, i takt med at de afholdes.
Værdipapirer og kapitalandele, der består af børsnoterede aktier og obligationer, måles til dagsværdi på balancedagen. Ikke-børsnoterede værdipapirer måles til dagsværdi baseret på beregnet kapitalværdi.
Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som 'Tilgodehavende sambeskatningsbidrag' eller 'Skyldige sambeskatningsbidrag'.Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Udskudt skat måles til nettorealisationsværdi.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen bortset fra poster, der føres direkte på egenkapitalen.
Gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 13.08.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 26.06.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 11.06.2018
Årsrapport 2016
Offentliggjort 14.07.2017
Årsrapport 2014/15
Offentliggjort 22.06.2016