Taisaku Capital Holding ApS
Finansielle holdingselskaber
CVR 36 71 27 08AnpartsselskabHolteStiftet 2015
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Finansielle holdingselskaber
CVR 36 71 27 08AnpartsselskabHolteStiftet 2015
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | Ændring2025-2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -3.922 | -1.830 | -1.869 | -2.009 | -602 | 0 | 0 | - | |
| -3.922 | -1.830 | -1.869 | -2.009 | -602 | 0 | 0 | - | |
| -5.242 | -2.984 | -4.330 | -2.847 | -602 | 0 | 0 | - | |
| -5.242 | -2.551 | -2.209 | -2.221 | -602 | 0 | 0 | - | |
| Balance | ||||||||
| 41.282 | 41.204 | 42.603 | 40.716 | 40.190 | 20 | 20 | +0,2% | |
| 3.282 | 3.204 | 2.020 | 256 | 190 | 0 | 0 | +2,4% | |
| -3.632 | 1.609 | 4.161 | 6.370 | 8.591 | -30.797 | -30.797 | - | |
| 44.914 | 39.595 | 38.442 | 34.346 | 31.599 | 30.817 | 30.817 | +13,4% | |
| 2.500 | 0 | 38.442 | 34.346 | 31.599 | 30.817 | 30.817 | - | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| -8,8% | 3,9% | 9,8% | 15,6% | 21,4% | -153.985,0% | -153.985,0% | −12,7 pp | |
| - | -88,4% | -42,0% | -29,7% | - | - | - | - | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025/26, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -3.922 kr. |
35 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025/26 | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -3.922 | -1.830 | -1.870 | -2.009 | -602 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -3.922 | -1.830 | -1.870 | -2.009 | -602 | 0 | 0 |
| Andre finansielle omkostninger | 1.320 | 1.154 | 2.461 | - | - | - | - |
| Resultat før skat | -5.242 | -2.984 | -4.331 | -2.847 | -602 | 0 | 0 |
| Skat af årets resultat | 0 | -433 | -2.121 | -626 | 0 | - | - |
| Årets resultat | -5.242 | -2.551 | -2.210 | -2.221 | -602 | ||
Fra årsrapporten for 2026, i virksomhedens egne ord
6.Kontraktlige forpligtelser og eventualposter m.v.SambeskatningSelskabet er administrationsselskab i den nationale sambeskatning og hæfter ubegrænset og solidarisk med de øvrige sambeskattede selskaber for den samlede selskabsskat.
Selskabet hæfter ubegrænset og solidarisk med de øvrige sambeskattede selskaber for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter.
Direktionen har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 1. maj 2025 - 30. april 2026 for Taisaku Capital Holding ApS.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Jeg anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, og efter min opfattelse giver årsregnskabet et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. april 2026 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. maj 2025 - 30. april 2026.
Direktionen anser betingelserne for at undlade revision af årsregnskabet for 2025/26 for opfyldt.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025/26
Offentliggjort 02.11.2026
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 30.10.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 25.10.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 02.10.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 07.10.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 09.10.2021
Årsrapport 2019/20
| Driftsresultat |
|---|
| -3.922 kr. |
| Resultat før skat | -5.242 kr. |
|---|
| Årets resultat | -5.242 kr. |
|---|
Egenkapitalen er negativ: virksomheden skylder mere, end den ejer.
| Aktiver i alt | 41.282 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | -3.632 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 44.914 kr. |
| 0 |
| 0 |
| Overført til overført resultat | -5.242 | -2.551 | -2.210 | -2.221 | -602 | - | - |
|---|
| Leasede aktiver | 0 | 0 | - | - | - | - | - |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | 1.320 | 1.154 | 0 | - | - | - | - |
|---|
| Andre renteomkostninger | - | 0 | 2.461 | - | - | - | - |
|---|
| Finansielle omkostninger til tilknyttede virksomheder | - | - | 2.461 | 838 | 0 | - | - |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 38.000 | 38.000 | 38.000 | 40.000 | 40.000 | 20 | 20 |
| Finansielle anlægsaktiver | 38.000 | 38.000 | 38.000 | 40.460 | 40.000 | 20 | 20 |
| Anlægsaktiver | 38.000 | 38.000 | 38.000 | 40.460 | 40.000 | 20 | 20 |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 3.014 | 3.014 | 0 | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 3.014 | 3.014 | 2.581 | 166 | 0 | - | - |
| Likvide beholdninger | 268 | 190 | 2.020 | 90 | 190 | 0 | 0 |
| Omsætningsaktiver | 3.282 | 3.204 | 4.601 | 256 | 190 | 0 | 0 |
| Aktiver i alt | 41.282 | 41.204 | 42.601 | 40.716 | 40.190 | 20 | 20 |
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 10 | 10 |
| Overført resultat | -43.632 | -38.391 | -35.840 | -33.630 | -31.409 | -30.807 | -30.807 |
| Egenkapital | -3.632 | 1.609 | 4.160 | 6.370 | 8.591 | -30.797 | -30.797 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder, langfristet | 42.414 | 39.595 | 38.441 | - | - | - | - |
| Langfristede gældsforpligtelser | 42.414 | 39.595 | 38.441 | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 2.500 | 0 | - | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.500 | 0 | 38.442 | 34.346 | 31.599 | 30.817 | 30.817 |
| Gældsforpligtelser i alt | 44.914 | 39.595 | 38.441 | 34.346 | 31.599 | 30.817 | 30.817 |
| Passiver i alt | 41.282 | 41.204 | 42.601 | 40.716 | 40.190 | 20 | 20 |
| Udskudte skatteaktiver | - | 0 | 2.581 | - | - | - | - |
| Udskudte skatteaktiver | - | - | 2.583 | 460 | 0 | - | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | - | 0 | 166 | 0 | - | - |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | - | - | 38.442 | 34.346 | 31.599 | 0 | - |
| Other shortterm payables | - | - | - | - | 0 | 30.817 | 30.817 |
| Kapitalandele i associerede virksomheder | - | - | - | - | - | 0 | 0 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsregnskabet for Taisaku Capital Holding ApS for regnskabsåret 1. maj 2025 - 30. april 2026 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som De har tilvejebragt.
Årsregnskabet omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter.
Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.
Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere Dem med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code), herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.
Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er Deres ansvar.
Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, De har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten for Taisaku Capital Holding ApS er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for en klasse B-virksomhed. Herudover har virksomheden valgt at følge enkelte regler for klasse C-virksomheder.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.
Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.
Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.
Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som vedrører forhold, der eksisterede på balancedagen.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration.
Indtægter af kapitalandel i tilknyttet virksomhedUdbytte fra kapitalandel i tilknyttet virksomhed indtægtsføres i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.
Overstiger det modtagne udbytte den forholdsmæssige andel af årets resultat anses dette som indikation på værdiforringelse, der medfører krav om at udarbejde nedskrivningstest.
Finansielle indtægter og omkostningerFinansielle indtægter og omkostninger omfatter renter, kursreguleringer, samt andre poster af finansiel karakter. De indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret.
Skat af årets resultatÅrets skat, der består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Modervirksomheden og de danske tilknyttede virksomheder er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske virksomheder. Modervirksomheden er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne.
Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud (fuld fordeling).
Kapitalandel i tilknyttet virksomhedKapitalandel i tilknyttet virksomhed indregnes og måles til kostpris. Er genindvindingsværdien lavere end kostprisen, nedskrives til denne lavere værdi.
Likvide beholdningerLikvide beholdninger omfatter indeståender i pengeinstitutter.
Selskabsskat og udskudt skatTaisaku Capital Holding ApS hæfter som administrationsselskab for dattervirksomhedernes selskabsskatter over for skattemyndighederne.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster og for betalte acontoskatter.
Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.
Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som ”Tilgodehavende skat hos tilknyttede virksomheder" eller ”Skyldig skat hos tilknyttede virksomheder”.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettiget skattemæssigt underskud, måles til den værdi, hvortil aktivet forventes at kunne realiseres, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi.
GældsforpligtelserØvrige gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
1.Virksomhedens væsentligste aktiviteter
Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at være et holdingselskab.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 29.09.2020
Årsrapport 2018/19
Offentliggjort 05.09.2019
Årsrapport 2017/18
Offentliggjort 26.09.2018
Årsrapport 2016/17
Offentliggjort 28.09.2017
Årsrapport 2015/16
Offentliggjort 18.09.2016