HLP Ejendomsservice ApS
Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom
CVR 36 94 09 13AnpartsselskabAalborgStiftet 2015
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom
CVR 36 94 09 13AnpartsselskabAalborgStiftet 2015
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 413.784 | 672.154 | 932.383 | 1,5 mio. | 931.472 | 596.093 | 1,4 mio. | −38,4% | |
| -1,7 mio. | -2,7 mio. | -658.102 | -253.157 | -494.458 | -1,2 mio. | - | - | |
| -2,4 mio. | 3,4 mio. | 817.156 | 1,8 mio. | -79.698 | -343.724 | 470.712 | - | |
| -2,1 mio. | 3,9 mio. | 898.371 | 1,8 mio. | 576.274 | -527.738 | 366.986 | - | |
| Balance | ||||||||
| 4,8 mio. | 9,5 mio. | 10,5 mio. | 17,3 mio. | 12,1 mio. | 10,9 mio. | 11,9 mio. | −49,6% | |
| 4,5 mio. | 9,2 mio. | 7,8 mio. | 6,9 mio. | 3,7 mio. | 3,1 mio. | 5,3 mio. | −51,4% | |
| 3,6 mio. | 8,4 mio. | 9,0 mio. | 8,1 mio. | 6,3 mio. | 5,7 mio. | 6,2 mio. | −56,9% | |
| 1,2 mio. | 1,1 mio. | 1,5 mio. | 9,2 mio. | 5,8 mio. | 5,1 mio. | 5,4 mio. | +6,0% | |
| 1,2 mio. | 1,1 mio. | 1,5 mio. | 5,5 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 1,7 mio. | +6,0% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 4 | 5 | 4 | 5 | 3 | 3 | 5 | −20,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 75,5% | 88,4% | 85,3% | 46,6% | 51,8% | 52,3% | 52,1% | −12,9 pp | |
| -34,8% | 45,3% | 10,5% | 25,4% | 9,6% | -8,9% | - | −80,2 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 1.443.053 | 596.093 | 931.472 | 1.505.038 | 932.383 | 672.154 | 413.784 |
| Årets resultat | 366.986 | -527.738 | 576.274 | 1.818.969 | 898.371 | 3.947.076 | -2.101.087 |
Beløb i kr. som indberettet
63 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 413.784 | 672.154 | 921.251 | 1,5 mio. | 931.469 | 596.093 | 1,4 mio. |
| Personaleomkostninger | 2,1 mio. | 3,3 mio. | 1,5 mio. | 1,7 mio. | 1,3 mio. | 1,6 mio. | 1,5 mio. |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 93.316 | 76.427 | 42.815 | 81.204 | 126.480 | 166.974 | 199.177 |
| Resultat af primær drift | -1,7 mio. | -2,7 mio. | -658.102 | -253.158 | -494.461 | -1,2 mio. | - |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | -926.288 | 5,8 mio. | 1,2 mio. | 2,0 mio. | 414.333 | 829.028 | 743.825 |
| Andre finansielle indtægter | 252.500 | 335.965 | 294.291 | ||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Beløb i DKKSelskabskapitalOverført resultatForslag til udbytte for regnskabsåretEgenkapitalopgørelse for 01.01.24 - 31.12.24Saldo pr. 01.01.24100.0004.379.9124.500.000Nettoeffekt ved spaltning og virksomhedssalg05.5870Korrigeret saldo pr. 01.01.24100.0004.385.4994.500.000Betalt udbytte00-4.500.000Forslag til resultatdisponering01.247.0762.700.000Saldo pr. 31.12.24100.0005.632.5752.700.000Egenkapitalopgørelse for 01.01.25 - 31.12.25Saldo pr. 01.01.25100.0005.632.5752.700.000Betalt udbytte00-2.700.000Forslag til resultatdisponering0-3.101.0871.000.000Saldo pr. 31.12.25100.0002.531.4881.000.000
5.EventualforpligtelserAndre eventualforpligtelserSelskabet er sambeskattet med øvrige selskaber i koncernen og hæfter solidarisk og ubegrænset for selskabsskatter for de sambeskattede selskaber. Hæftelsen omfatter derudover eventuelle senere korrektioner til den opgjorte skatteforpligtelse som konsekvens af ændringer til sambeskatningsindkomsten m.v. Selskabet har fælles momsregistrering med tilknyttede virksomheder og hæfter herved for fælles momstilsvar.
6.Andre forpligtelserLeasingforpligtelserSelskabet har indgået leasingkontrakter med en restløbetid på 48 måneder og en samlet forpligtelse på t.DKK 1.776.
Jeg har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25 for HLP Ejendomsservice ApS.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 30.06.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 26.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 27.06.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 12.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 25.05.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 29.06.2021
Årsrapport 2019
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 413.784 kr. |
| Driftsresultat | -1,7 mio. kr. |
| Resultat før skat | -2,4 mio. kr. |
| Årets resultat | -2,1 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 76 kr. betalt af ejerne selv og 24 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 4,8 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 3,6 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 1,2 mio. kr. |
| 41.398 |
| 10.816 |
| 38.097 |
| 41.333 |
| Andre finansielle omkostninger | 8.975 | 21.308 | 10.061 | 10.202 | 10.386 | 39.043 | 38.986 |
|---|
| Resultat før skat | -2,4 mio. | 3,4 mio. | 817.156 | 1,8 mio. | -79.698 | -343.724 | 470.712 |
|---|
| Skat af årets resultat | -328.842 | -524.815 | -81.215 | -47.348 | -655.972 | 184.014 | 103.726 |
|---|
| Årets resultat | -2,1 mio. | 3,9 mio. | 898.371 | 1,8 mio. | 576.274 | -527.738 | 366.986 |
|---|
| Overført til overført resultat | -3,1 mio. | 1,2 mio. | 2,1 mio. | -275.055 | - | - | - |
|---|
| Lønninger | 1,8 mio. | 2,9 mio. | 1,2 mio. | 1,4 mio. | 1,2 mio. | 1,5 mio. | 1,4 mio. |
|---|
| Pensioner | 168.016 | 175.871 | 76.321 | 161.560 | 13.216 | 0 | - |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 33.696 | 58.578 | 48.758 | 38.551 | 27.784 | 53.649 | 49.373 |
|---|
| Andre personaleomkostninger | 57.825 | 179.152 | 194.843 | 82.625 | 36.062 | 33.531 | 59.280 |
|---|
| Renteindtægter fra tilknyttede virksomheder | 252.500 | 331.640 | 294.076 | 41.398 | 10.816 | 38.097 | 40.871 |
|---|
| Andre renteindtægter | 0 | 4.325 | 215 | 0 | - | - | - |
|---|
| Overført til reserve for nettoopskrivning | - | 0 | -5,7 mio. | 2,1 mio. | - | - | - |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | - | - | - | - | 0 | 13.560 | 24.029 |
|---|
| Andre renteomkostninger | - | - | - | - | 6.537 | 10.828 | 14.957 |
|---|
| Valutakurstab | - | - | - | - | 3.852 | 14.655 | 0 |
|---|
| Andre driftsomkostninger | - | - | - | - | - | 0 | 20.581 |
|---|
| Valutakursgevinster | - | - | - | - | - | 0 | 462 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 1,0 mio. | 2,7 mio. | 4,5 mio. | 0 | - | - | - |
| Goodwill | 67.500 | 117.000 | 0 | - | - | - | - |
| Immaterielle anlægsaktiver | 67.500 | 117.000 | 0 | - | - | - | - |
| Indretning af lejede lokaler | 107.306 | 0 | - | - | - | - | - |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 101.087 | 174.077 | 223.699 | 266.513 | 347.718 | 352.898 | 519.872 |
| Materielle anlægsaktiver | 208.393 | 174.077 | 223.699 | 266.513 | 347.718 | 352.898 | 519.872 |
| Deposita | 74.000 | 84.537 | 82.810 | 79.625 | 79.625 | 0 | - |
| Finansielle anlægsaktiver | 74.000 | 84.537 | 2,5 mio. | 10,2 mio. | 8,1 mio. | 7,4 mio. | 6,1 mio. |
| Anlægsaktiver | 349.893 | 375.614 | 2,7 mio. | 10,4 mio. | 8,4 mio. | 7,8 mio. | 6,6 mio. |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 0 | 139.660 | 0 | - | - | - | - |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 3,6 mio. | 8,3 mio. | 5,9 mio. | 6,8 mio. | 2,2 mio. | 1,0 mio. | 1,9 mio. |
| Udskudte skatteaktiver | 416.500 | 221.167 | 59.300 | 38.000 | 25.900 | 0 | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | 133.509 | 359.820 | 76.915 | 35.248 | 724.566 | 50.808 | 0 |
| Andre tilgodehavender | 211.403 | 70.783 | 60.106 | 4.531 | 126.514 | 540.898 | 1,2 mio. |
| Periodeafgrænsningsposter | 17.468 | 0 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 4,4 mio. | 9,1 mio. | 6,1 mio. | 6,9 mio. | 3,1 mio. | 1,6 mio. | 3,1 mio. |
| Likvide beholdninger | 35.502 | 40.777 | 1,7 mio. | 12.222 | 552.992 | 1,5 mio. | 2,2 mio. |
| Omsætningsaktiver | 4,5 mio. | 9,2 mio. | 7,8 mio. | 6,9 mio. | 3,7 mio. | 3,1 mio. | 5,3 mio. |
| Aktiver i alt | 4,8 mio. | 9,5 mio. | 10,5 mio. | 17,3 mio. | 12,1 mio. | 10,9 mio. | 11,9 mio. |
| Virksomhedskapital | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | 2,5 mio. | 5,6 mio. | 4,4 mio. | 2,3 mio. | 2,6 mio. | 5,6 mio. | 6,1 mio. |
| Egenkapital | 3,6 mio. | 8,4 mio. | 9,0 mio. | 8,1 mio. | 6,3 mio. | 5,7 mio. | 6,2 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 147.553 | 831.182 | 98.082 | 240.713 | 119.414 | 317.211 | 89.526 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 3.289 | 0 | 1,3 mio. | 5,0 mio. | 1,9 mio. | 426.436 | 854.444 |
| Skyldig selskabsskat | 949.961 | 0 | - | - | - | 0 | 262.771 |
| Anden gæld, kortfristet | 76.762 | 203.043 | 151.860 | 235.701 | - | - | - |
| Periodeafgrænsningsposter | 0 | 76.240 | 0 | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 1,5 mio. | 5,5 mio. | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 1,7 mio. |
| Gældsforpligtelser i alt | 1,2 mio. | 1,1 mio. | 1,5 mio. | 9,2 mio. | 5,8 mio. | 5,1 mio. | 5,4 mio. |
| Passiver i alt | 4,8 mio. | 9,5 mio. | 10,5 mio. | 17,3 mio. | 12,1 mio. | 10,9 mio. | 11,9 mio. |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | - | 0 | 2,4 mio. | 10,1 mio. | 8,0 mio. | 7,4 mio. | 6,1 mio. |
| Reserve for current value adjustments of currency gains | - | 0 | 5.587 | 0 | - | - | - |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | - | - | 0 | 5,7 mio. | 3,6 mio. | - | - |
| Anden gæld, langfristet | - | - | 0 | 3,7 mio. | - | - | - |
| Langfristede gældsforpligtelser | - | - | 0 | 3,7 mio. | 3,7 mio. | 3,7 mio. | 3,7 mio. |
| Other longterm payables | - | - | - | 3,7 mio. | 3,7 mio. | 3,7 mio. | 3,7 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 235.701 | 98.957 | 586.371 | 466.990 |
| Hensættelse til udskudt skat | - | - | - | - | 0 | 140.300 | 293.600 |
| Hensatte forpligtelser | - | - | - | - | 0 | 140.300 | 293.600 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 4 | 5 | 5 | 5 | 3 | 5 | 5 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.25 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.25 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit ”Revisors ansvar for revisionen af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften, at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant, samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af årsregnskabet.Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover: Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af selskabets interne kontrol.Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at selskabet ikke længere kan fortsætte driften.Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
1.Væsentligste aktiviteterSelskabets aktiviteter består i at drive virksomhed med ejendomsservice samt hermed efter bestyrelsens skøn beslægtet virksomhed. Vedligeholdelsesarbejdet udføres på ejendomme ejet af H. Lyngby Pedersen Holding koncernen.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af bestemmelser fra en højere regnskabsklasse.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger.I balancen indregnes aktiver, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt. Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
LEASINGKONTRAKTERLeasingydelser vedrørende operationelle leasingkontrakter indregnes lineært i resultatopgørelsen over leasingperioden.
BruttofortjenesteBruttofortjeneste indeholder nettoomsætning, andre driftsindtægter og vareforbrug samt andre eksterne omkostninger.
Andre driftsindtægterAndre driftsindtægter omfatter indtægter af sekundær karakter i forhold til virksomhedens aktiviteter, herunder lejeindtægter, negativ goodwill og gevinster ved salg af immaterielle og materielle anlægsaktiver.
VareforbrugVareforbrug omfatter årets vareforbrug målt til kostpris med tillæg af eventuelle forskydninger i lagerbeholdningen, herunder nedskrivninger i det omfang, de ikke overstiger normale nedskrivninger.
Andre eksterne omkostningerAndre eksterne omkostninger omfatter salgsomkostninger, bilomkostninger, lokaleomkostninger og administrationsomkostninger.
PersonaleomkostningerPersonaleomkostninger omfatter løn, gager samt øvrige personalerelaterede omkostninger.
Af- og nedskrivningerAfskrivninger på immaterielle og materielle anlægsaktiver tilsigter, at der sker systematisk afskrivning over aktivernes forventede brugstid. Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende brugstider og restværdier:GoodwillIndretning af lejede lokalerAndre anlæg, driftsmateriel og inventarGoodwill afskrives over 3 år. Brugstiden er fastsat under hensyntagen til de forventede fremtidige nettoindtægter fra den virksomhed eller aktivitet, som goodwill er knyttet til.Afskrivningsgrundlaget er aktivets kostpris fratrukket forventet restværdi ved afsluttet brugstid. Afskrivningsgrundlaget reduceres endvidere med eventuelle nedskrivninger. Brugstiden og restværdien fastsættes, når aktivet er klar til brug, og revurderes årligt.Nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver foretages efter anvendt regnskabspraksis omtalt i afsnittet ”Nedskrivning af anlægsaktiver”.
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederIndtægter af kapitalandele i dattervirksomheder omfatter gevinster og tab ved salg af kapitalandele.
Andre finansielle posterUnder andre finansielle poster indregnes renteindtægter og renteomkostninger m.v.
Skat af årets resultatÅrets aktuelle og udskudte skatter indregnes i resultatopgørelsen som skat af årets resultat med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til poster indregnet direkte i egenkapitalen.Selskabet er sambeskattet med danske koncernforbundne virksomheder. Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.
Immaterielle anlægsaktiverGoodwillGoodwill måles i balancen til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.Goodwill afskrives lineært baseret på brugstider, som fremgår af afsnittet ”Af- og nedskrivninger”.Gevinster eller tab ved afhændelse af immaterielle anlægsaktiver opgøres som forskellen mellem en eventuel salgspris med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet.
Materielle anlægsaktiverMaterielle anlægsaktiver omfatter indretning af lejede lokaler samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar.Materielle anlægsaktiver måles i balancen til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil aktivet er klar til brug. Renter af lån til at finansiere fremstillingen indregnes ikke i kostprisen.Materielle anlægsaktiver afskrives lineært baseret på brugstider og restværdier, som fremgår af afsnittet ”Af- og nedskrivninger”.Gevinster eller tab ved afhændelse af materielle anlægsaktiver opgøres som forskellen mellem en eventuel salgspris med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet fratrukket eventuelle omkostninger til bortskaffelse.
Nedskrivning af anlægsaktiverDen regnskabsmæssige værdi af anlægsaktiver, der ikke måles til dagsværdi, vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse ud over det, som udtrykkes ved afskrivning.Hvis selskabets realiserede afkast af et aktiv eller en gruppe af aktiver er lavere end forventet, anses dette som en indikation på værdiforringelse.Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis hver gruppe af aktiver.Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Som genindvindingsværdi anvendes den højeste værdi af nettosalgspris og kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen samt forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid.Nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består. Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke.
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til pålydende værdi med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af tab.Nedskrivninger til imødegåelse af tab opgøres på grundlag af en individuel vurdering af de enkelte tilgodehavender, når der på individuelt niveau foreligger en objektiv indikation på, at et tilgodehavende er værdiforringet.Deposita, der er indregnet under aktiver, omfatter betalte deposita til udlejer vedrørende selskabets indgåede lejeaftaler.
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgrænsningsposter, der er indregnet under aktiver, omfatter afholdte omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår.
Likvide beholdningerLikvide beholdninger omfatter indestående på bankkonti.
Forslag til udbytte for regnskabsåret indregnes som særlig post under egenkapitalen.
Aktuelle og udskudte skatterSkyldig og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalte acontoskatter.Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som selskabsskat under tilgodehavender eller gældsforpligtelser.Udskudte skatteforpligtelser og udskudte skatteaktiver beregnes af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke afskrivningsberettiget goodwill samt andre poster, hvor midlertidige forskelle, bortset fra virksomhedsovertagelser, er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, de efter vurdering forventes at kunne realiseres til ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller ved udligning i skat af fremtidig indtjening.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat.
GældsforpligtelserKortfristede finansielle gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvilket normalt svarer til gældens pålydende værdi. Øvrige kortfristede gældsforpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
PeriodeafgrænsningsposterPeriodeafgrænsningsposter, indregnet under forpligtelser, omfatter modtagne indbetalinger vedrørende indtægter i de efterfølgende regnskabsår.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 02.09.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 11.06.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 12.06.2018
Årsrapport 2016
Offentliggjort 13.06.2017
Årsrapport 2015
Offentliggjort 01.06.2016