RoPo ApS
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
CVR 38 41 85 21AnpartsselskabAabybroStiftet 2017
Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af VVS-virksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
CVR 38 41 85 21AnpartsselskabAabybroStiftet 2017
Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af VVS-virksomhed.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 61.573 | 103.658 | 169.791 | 197.271 | 169.050 | 185.425 | 189.594 | −40,6% | |
| -22.417 | 19.609 | 80.900 | 116.556 | 88.335 | 98.410 | -490 | - | |
| -24.627 | 18.270 | 79.419 | 112.971 | 86.214 | 97.351 | -728 | - | |
| -19.209 | 14.139 | 61.785 | 87.787 | 67.217 | 75.748 | -1.020 | - | |
| Balance | ||||||||
| 533.073 | 466.075 | 558.102 | 691.339 | 689.080 | 601.620 | 434.058 | +14,4% | |
| 533.073 | 466.075 | 554.471 | 678.993 | - | - | - | +14,4% | |
| 211.599 | 230.808 | 276.669 | 464.883 | 377.096 | 309.879 | 234.131 | −8,3% | |
| 321.474 | 235.267 | 280.403 | 226.456 | 311.395 | 290.583 | 198.649 | +36,6% | |
| 321.474 | 235.267 | 280.403 | 226.456 | 311.395 | 290.583 | 198.649 | +36,6% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | −50,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 39,7% | 49,5% | 49,6% | 67,2% | 54,7% | 51,5% | 53,9% | −9,8 pp | |
| -8,7% | 5,6% | 16,7% | 20,9% | 19,6% | 27,8% | - | −14,3 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 189.594 | 185.425 | 169.050 | 197.271 | 169.791 | 103.658 | 61.573 |
| Årets resultat | -1.020 | 75.748 | 67.217 | 87.787 | 61.785 | 14.139 | -19.209 |
Beløb i kr. som indberettet
45 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 61.573 | 103.658 | 169.791 | 205.508 | 169.050 | 185.425 | 189.594 |
| Personaleomkostninger | 83.990 | 80.418 | 80.176 | 80.237 | 72.000 | 78.300 | 185.000 |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 0 | 3.631 | 8.715 | 8.715 | 8.715 | 8.715 | 5.084 |
| Resultat af primær drift | -22.417 | 19.609 | 80.900 | 116.556 | 88.335 | 98.410 | -490 |
| Andre finansielle indtægter | 203 | 706 | 49 | 0 | - | - | - |
| Andre finansielle omkostninger | 2.413 | 2.045 | 1.530 | 3.585 | 2.121 | ||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Væsentligste aktiviteterSelskabets væsentligste aktiviteter er drift af VVS-virksomhed.
kr.AnpartskapitalOverført resultatI alt
Egenkapital 1. januar 202550.000180.808230.808
Forslag til resultatdisponering
-19.209-19.209
Egenkapital 31. december 202550.000161.599211.599
1 | Personaleomkostninger
Antal heltidsbeskæftigede personer i gennemsnit:11
Løn og gager 72.00072.000
Andre personaleomkostninger 11.9908.418
83.99080.418
2 | Andre finansielle omkostninger
Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder 2.4132.040
Finansielle omkostninger i øvrigt 05
2.4132.045
Hæftelse i sambeskatningenSelskabet hæfter solidarisk sammen med moderselskabet og de øvrige selskaber i den sambeskattede koncern for skat af koncernens sambeskattede indkomst og for eventuelle kildeskatter såsom udbytteskat mv.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 09.04.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 27.02.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 15.04.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 03.04.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 04.05.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 31.03.2021
Årsrapport 2019
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 61.573 kr. |
| Driftsresultat | -22.417 kr. |
| Resultat før skat | -24.627 kr. |
| Årets resultat | -19.209 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 40 kr. betalt af ejerne selv og 60 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 533.073 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 211.599 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 321.474 kr. |
| 1.059 |
| 238 |
| Resultat før skat | -24.627 | 18.270 | 79.419 | 112.971 | 86.214 | 97.351 | -728 |
|---|
| Skat af årets resultat | -5.418 | 4.131 | 17.634 | 25.184 | 18.997 | - | - |
|---|
| Årets resultat | -19.209 | 14.139 | 61.785 | 87.787 | 67.217 | 75.748 | -1.020 |
|---|
| Overført til overført resultat | -19.209 | 14.139 | 1.785 | -162.213 | 67.217 | - | - |
|---|
| Lønninger | 72.000 | 72.000 | 72.000 | 72.000 | 72.000 | 72.000 | 185.000 |
|---|
| Andre personaleomkostninger | 11.990 | 8.418 | 8.176 | 8.237 | 0 | 6.300 | 0 |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | 2.413 | 2.040 | 1.530 | 1.090 | 930 | 1.059 | 238 |
|---|
| Andre renteomkostninger | 0 | 5 | 0 | 2.495 | 1.191 | 0 | - |
|---|
| Aktuel skat | -2.240 | 5.161 | 16.488 | 25.889 | 19.566 | 21.723 | -986 |
|---|
| Regulering af udskudt skat | -3.178 | -1.030 | 1.146 | -705 | -569 | -120 | 1.278 |
|---|
| Tax expense on ordinary activities | - | - | - | - | 18.997 | 21.603 | 292 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 299.329 | 235.252 | 365.231 | 220.722 | 337.708 | 466.931 | 173.702 |
| Udskudte skatteaktiver | 3.178 | 0 | 0 | 116 | 0 | - | - |
| Andre tilgodehavender | 7.474 | 0 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 2.240 | 0 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 312.221 | 235.252 | 366.283 | 221.753 | 338.515 | 466.931 | 174.688 |
| Likvide beholdninger | 220.852 | 230.823 | 188.188 | 457.240 | 329.504 | 104.913 | 220.880 |
| Omsætningsaktiver | 533.073 | 466.075 | 554.471 | 678.993 | - | - | - |
| Aktiver i alt | 533.073 | 466.075 | 558.102 | 691.339 | 689.080 | 601.620 | 434.058 |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 161.599 | 180.808 | 166.669 | 164.883 | 327.096 | 259.879 | 184.131 |
| Egenkapital | 211.599 | 230.808 | 276.669 | 464.883 | 377.096 | 309.879 | 234.131 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 178.822 | 26.748 | 80.468 | 44.501 | 117.439 | 109.002 | 42.011 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 127.807 | 120.232 | 101.704 | 74.286 | 63.630 | 52.852 | 52.779 |
| Gæld til ejere og ledelse | 11.990 | 39.757 | 31.339 | 23.163 | 14.926 | 6.241 | 0 |
| Skyldig selskabsskat | 0 | 5.161 | 16.488 | 25.889 | 19.566 | 21.723 | 0 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 321.474 | 235.267 | 280.403 | 226.456 | 311.395 | 290.583 | 198.649 |
| Gældsforpligtelser i alt | 321.474 | 235.267 | 280.403 | 226.456 | 311.395 | 290.583 | 198.649 |
| Passiver i alt | 533.073 | 466.075 | 558.102 | 691.339 | 689.080 | 601.620 | 434.058 |
| Foreslået udbytte | - | 0 | 60.000 | 250.000 | 0 | - | - |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | - | 0 | 3.631 | 12.346 | 21.061 | 29.776 | 38.490 |
| Materielle anlægsaktiver | - | 0 | 3.631 | 12.346 | 21.061 | 29.776 | 38.490 |
| Anlægsaktiver | - | 0 | 3.631 | 12.346 | 21.061 | 29.776 | 38.490 |
| Periodeafgrænsningsposter | - | 0 | 1.052 | 915 | 807 | 0 | - |
| Hensættelse til udskudt skat | - | 0 | 1.030 | 0 | 589 | 1.158 | 1.278 |
| Hensatte forpligtelser | - | 0 | 1.030 | 0 | 589 | 1.158 | 1.278 |
| Other shortterm payables | - | - | - | - | 95.834 | 100.765 | 103.859 |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | - | - | - | - | 0 | 986 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Skyldig skat af koncernens sambeskattede indkomst fremgår af årsrapporten for Mogens Poulsen Holding ApS, der er administrationsselskab for sambeskatningen.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for RoPo ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Direktionen anser fortsat betingelserne for at undlade revision for opfyldte.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsregnskabet for RoPo ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som ledelsen har tilvejebragt.
Årsregnskabet omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, noter og anvendt regnskabspraksis.
Vi har udført opgaven i overensstemmelse med den internationale standard, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.
Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere ledelsen med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.
Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er ledelsens ansvar.
Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtede til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, ledelsen har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten for RoPo ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med den danske årsregnskabslovs bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af regler fra regnskabsklasse C.
Regnskabsklasse B1truetrueÅrsrapporten er udarbejdet efter samme regnskabspraksis som sidste år.
Nettoomsætning
Nettoomsætning ved salg indregnes i resultatopgørelsen, såfremt levering og risikoovergang til køber har fundet sted inden årets udgang og såfremt indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget. Nettoomsætning indregnes ekskl. moms og afgifter og med fradrag af rabatter i forbindelse med salget.
Nettoomsætningen indregnes ekskl. moms og med fradrag af de afgifter og rabatter, der kan henføres til salget.
Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer
Råvarer og hjælpematerialer omfatter de omkostninger til råvarer og hjælpematerialer, der er medgået til at opnå årets omsætning. Herudover indgår årets formindskelse eller forøgelse af varebeholdninger af råvarer og hjælpematerialer, samt sædvanlige nedskrivninger af varebeholdninger af råvarer og hjælpematerialer.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til salg, autodrift, administration mv.
Personaleomkostninger
Personaleomkostninger omfatter løn og gager, inklusive feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring mv. til selskabets medarbejdere. I personaleomkostninger er fratrukket modtagne godtgørelser fra offentlige myndigheder.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renteindtægter og -omkostninger. Finansielle indtægter og omkostninger indregnes med de beløb, der vedrører regnskabsåret.
Skat af årets resultat
Årets skat, som består af årets aktuelle skat og forskydning i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi. Værdien reduceres med nedskrivning til imødegåelse af forventede tab.
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger omfatter kontante bankindeståender.
Skyldig skat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.
Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen. Tilgodehavende og skyldigt sambeskatningsbidrag indregnes i balancen under henholdsvis omsætningsaktiver og gæld.
Udskudt skat måles af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettiget skattemæssigt underskud, måles til den værdi, hvortil aktivet forventes at kunne realiseres, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening, eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen bortset fra poster, der føres direkte i egenkapitalen.
Gældsforpligtelser
Amortiseret kostpris for kortfristede gældsforpligtelser svarer normalt til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 12.05.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 02.05.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 12.04.2018