OK Holding Løgten ApS
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
CVR 38 67 97 08AnpartsselskabSkødstrupStiftet 2017
Koncernens formål er at drive bygge- og entreprenørvirksomhed.
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
CVR 38 67 97 08AnpartsselskabSkødstrupStiftet 2017
Koncernens formål er at drive bygge- og entreprenørvirksomhed.
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| 20,1 mio. | -72.000 | -9.000 | -37.000 | -9.000 | -8.000 | -13.000 | - | |
| 16,0 mio. | 13,7 mio. | - | -37.000 | -9.000 | -8.000 | -13.000 | +16,6% | |
| 16,9 mio. | 1,2 mio. | 1,4 mio. | 3,4 mio. | 11,0 mio. | 4,3 mio. | 3,7 mio. | +1.319,0% | |
| 13,3 mio. | 968.000 | 1,4 mio. | 3,4 mio. | 11,0 mio. | 4,4 mio. | 3,7 mio. | +1.272,6% | |
| Balance | ||||||||
| 97,5 mio. | 21,6 mio. | 26,5 mio. | 28,7 mio. | 24,1 mio. | 10,7 mio. | 5,9 mio. | +351,5% | |
| 87,6 mio. | 60,1 mio. | 10,1 mio. | 13,5 mio. | 4,8 mio. | 1,7 mio. | 1,0 mio. | +45,6% | |
| 49,0 mio. | 9,4 mio. | 24,2 mio. | 22,9 mio. | 20,6 mio. | 9,7 mio. | 5,4 mio. | +423,4% | |
| 47,6 mio. | 12,2 mio. | 2,3 mio. | 5,8 mio. | 3,5 mio. | 1,0 mio. | 529.000 | +289,2% | |
| 47,6 mio. | 12,2 mio. | 2,3 mio. | 5,8 mio. | 3,5 mio. | 1,0 mio. | 529.000 | +289,2% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 4.000 | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 50,2% | 43,3% | 91,3% | 79,8% | 85,3% | 90,5% | 91,1% | +6,9 pp | |
| 45,6% | 5,8% | 6,0% | 15,7% | 72,7% | 57,7% | - | +39,8 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen · tallene er for hele koncernen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -13.000 | -8.000 | -9.000 | -37.000 | -9.000 | -72.000 | 20.065.000 |
| Årets resultat | 3.741.000 | 4.353.000 | 11.006.000 | 3.414.000 | 1.400.000 | 968.000 | 13.287.000 |
Beløb i kr. som indberettet · koncerntal
92 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | 20,1 mio. | 17,3 mio. | -9.000 | -37.000 | -9.000 | -8.000 | -13.000 |
| Resultat af primær drift | 16,0 mio. | 13,7 mio. | - | -37.000 | -9.000 | -8.000 | -13.000 |
| Results from net financials | 919.000 | 1,1 mio. | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 13,3 mio. | 11,6 mio. | 219.000 | 3,4 mio. | 11,0 mio. | 4,4 mio. | 3,7 mio. |
| Investment in property plant and equipment | 556.000 | 1,2 mio. | - | - | - | - | - |
| Personaleomkostninger | 2,7 mio. | ||||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
De anførte nøgletal er beregnet således:SoliditetsgradEgenkapital ultimo x 100 / Passiver i alt, ultimo
Koncernens væsentligste aktiviteter Koncernens formål er at drive bygge- og entreprenørvirksomhed.
Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Årets resultat (inkl. sammenholdelse med tidligere udmeldte forventninger) Koncernens resultatopgørelse for 2025 udviser et resultat på 13.287 tkr., sammenlignet med 11.595 tkr. i 2024. Koncernens balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 48.967 tkr., sammenlignet med 35.815 tkr. pr. 31. december 2024. Regnskabsåret er forløbet som forventet, og årets resultat anses for tilfredsstillende.
Forventet udvikling Det er ledelsens forventning, at koncernen i 2026 vil realisere et resultat for året i intervallet 5-10 mio. kr.
Virksomhedens risikoeksponering Koncernen følger til enhver tid de forretningsmæssige og finansielle risici tæt og sikrer herigennem, at den løbende eksponering overfor risici holdes til et minimum. Der er ikke identificeret særlig risikoeksponering for koncernen udover almindelig forretningsmæssige risiko forbundet med drift af bygge- og entreprenørvirksomhed.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 29.06.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 10.04.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 29.05.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 15.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 25.04.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 22.03.2021
Årsrapport 2019
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 20,1 mio. kr. |
| Driftsresultat | 16,0 mio. kr. |
| Resultat før skat | 16,9 mio. kr. |
| Årets resultat | 13,3 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 50 kr. betalt af ejerne selv og 50 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 97,5 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 49,0 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 48,5 mio. kr. |
| 2,4 mio. |
| - |
| - |
| - |
| - |
| - |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 1,3 mio. | 996.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Andre driftsomkostninger | 106.000 | 188.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Resultat før værdireguleringer | 16,0 mio. | 13,7 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Indtægter af kapitalandele i associerede virksomheder | 472.000 | 0 | 264.000 | 264.000 | 176.000 | 137.000 | - |
|---|
| Andre finansielle indtægter | 497.000 | 1,2 mio. | 57.000 | 0 | - | - | - |
|---|
| Andre finansielle omkostninger | 50.000 | 18.000 | 105.000 | 161.000 | 51.000 | 28.000 | 37.000 |
|---|
| Resultat før skat | 16,9 mio. | 14,9 mio. | 207.000 | 3,4 mio. | 11,0 mio. | 4,3 mio. | 3,7 mio. |
|---|
| Skat af årets resultat | 3,6 mio. | 3,3 mio. | -12.000 | -39.000 | -13.000 | -8.000 | -8.000 |
|---|
| Depreciation amortisation expense and impairment losses of property plant and equipment and intangible assets | 1,3 mio. | 996.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustments | 873.000 | 4,4 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustments for decrease increase in working capital | -3,4 mio. | -6,7 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Modtagne renter | 497.000 | 1,2 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Betalte renter | -50.000 | -18.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Betalt skat, netto | -2,0 mio. | -5,4 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Køb af materielle anlægsaktiver | -556.000 | -8,6 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Salg af materielle anlægsaktiver | 0 | 775.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Purchase of financial instruments classified as investing activities | -367.000 | -1,1 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Raising of debt to credit institutions | 1.000 | 8.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Betalt udbytte | -135.000 | -122.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Lønninger | 2,3 mio. | 2,2 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Pensioner | 337.000 | 241.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 20.000 | 18.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | 0 | 0 | 94.000 | 95.000 | - | - | - |
|---|
| Andre renteomkostninger | 50.000 | 18.000 | 11.000 | 66.000 | - | - | - |
|---|
| Overført til overført resultat | 13,3 mio. | 11,6 mio. | 97.000 | 3,3 mio. | - | - | - |
|---|
| Sales value of work performed contract work in progress | 144 mio. | 140 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Advance invoicing contract work in progress | -146 mio. | -145 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustments of income from other investments and receivables that are fixed assets | -472.000 | 0 | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustments of interest and similar incomes | -497.000 | -1,2 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustmentsf interest and similar expenses | 50.000 | 18.000 | - | - | - | - | - |
|---|
| Adjustments of tax expense | 3,6 mio. | 3,3 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Decrease increase in receivables | -17,8 mio. | -27,8 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Decrease increase in trade payables | 15,5 mio. | 17,0 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Other adjustments for decrease increase in working capital | -1,1 mio. | 4,2 mio. | - | - | - | - | - |
|---|
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | - | - | 1,4 mio. | 3,3 mio. | 10,9 mio. | 4,2 mio. | - |
|---|
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede og associerede virksomheder | - | - | - | - | - | 4,4 mio. | 3,8 mio. |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 97,5 mio. | 70,3 mio. | 10,8 mio. | 28,7 mio. | 24,1 mio. | 10,7 mio. | 5,9 mio. |
| Egenkapital | 49,0 mio. | 35,8 mio. | 8,5 mio. | 22,9 mio. | 20,6 mio. | 9,7 mio. | 5,4 mio. |
| Grunde og bygninger | 7,0 mio. | 0 | - | - | - | - | - |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 1,9 mio. | 2,5 mio. | - | - | - | - | - |
| Indretning af lejede lokaler | 101.000 | 14.000 | - | - | - | - | - |
| Property plant and equipment in progress | 0 | 7,2 mio. | 0 | - | - | - | - |
| Materielle anlægsaktiver | 9,0 mio. | 9,7 mio. | - | - | - | - | - |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 0 | 0 | 0 | 14,6 mio. | 18,8 mio. | 7,9 mio. | 3,7 mio. |
| Kapitalandele i associerede virksomheder | 917.000 | 445.000 | 0 | 514.000 | 462.000 | 1,0 mio. | 1,2 mio. |
| Finansielle anlægsaktiver | 917.000 | 445.000 | 16,3 mio. | 15,1 mio. | 19,3 mio. | 9,0 mio. | 4,9 mio. |
| Anlægsaktiver | 9,9 mio. | 10,2 mio. | 16,3 mio. | 15,1 mio. | 19,3 mio. | 9,0 mio. | 4,9 mio. |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 58,7 mio. | 45,4 mio. | - | - | - | - | - |
| Igangværende arbejder for fremmed regning | 2,2 mio. | 0 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavender hos associerede virksomheder | 127.000 | 0 | 0 | 212.000 | 0 | - | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | 0 | 0 | 0 | 5,0 mio. | 68.000 | 120.000 | 0 |
| Udskudte skatteaktiver | 203.000 | 554.000 | - | 0 | 13.000 | 0 | 8.000 |
| Andre tilgodehavender | 4,5 mio. | 2,7 mio. | 0 | - | - | - | - |
| Periodeafgrænsningsposter | 339.000 | 66.000 | - | - | - | - | - |
| Tilgodehavender | 66,1 mio. | 48,7 mio. | 562.000 | 5,2 mio. | 81.000 | 120.000 | 8.000 |
| Værdipapirer og kapitalandele | 6,5 mio. | 6,2 mio. | 5,1 mio. | 0 | - | - | - |
| Likvide beholdninger | 14,9 mio. | 5,3 mio. | 4,5 mio. | 8,3 mio. | 4,8 mio. | 1,6 mio. | 1,0 mio. |
| Omsætningsaktiver | 87,6 mio. | 60,1 mio. | 10,1 mio. | 13,5 mio. | 4,8 mio. | 1,7 mio. | 1,0 mio. |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 48,9 mio. | 35,8 mio. | 8,3 mio. | 8,9 mio. | 2,5 mio. | 1,8 mio. | 967.000 |
| Foreslået udbytte | 0 | 0 | 122.000 | 118.000 | 114.000 | 113.000 | 55.000 |
| Hensatte forpligtelser | 900.000 | 2,8 mio. | - | - | - | - | - |
| Gæld til banker, kortfristet | 9.000 | 8.000 | 0 | - | - | - | - |
| Shortterm contract work in progress liabilities | 4,5 mio. | 5,6 mio. | - | - | - | - | - |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 40,7 mio. | 22,8 mio. | 0 | 0 | 4.000 | 0 | - |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 0 | 0 | 2,2 mio. | 5,0 mio. | 2,9 mio. | - | - |
| Skyldig selskabsskat | 1,4 mio. | 90.000 | - | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 874.000 | 3,2 mio. | 3.000 | 8.000 | - | - | - |
| Gæld til ejere og ledelse | 101.000 | 1.000 | 141.000 | 788.000 | 653.000 | 634.000 | 525.000 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 47,6 mio. | 31,7 mio. | 2,3 mio. | 5,8 mio. | 3,5 mio. | 1,0 mio. | 529.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 47,6 mio. | 31,7 mio. | 2,3 mio. | 5,8 mio. | 3,5 mio. | 1,0 mio. | 529.000 |
| Passiver i alt | 97,5 mio. | 70,3 mio. | 10,8 mio. | 28,7 mio. | 24,1 mio. | 10,7 mio. | 5,9 mio. |
| Cash and cash equivalents concerning cashflow statement | 14,9 mio. | 5,3 mio. | - | - | - | - | - |
| Contract work in progress liabilities | 4,5 mio. | 5,6 mio. | - | - | - | - | - |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | - | - | 15,0 mio. | 13,8 mio. | 18,0 mio. | 7,7 mio. | 4,3 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 8.000 | 5.000 | 7.000 | 4.000 |
| Gæld til associerede virksomheder | - | - | - | - | 2,9 mio. | 374.000 | 0 |
| Pengestrømme | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cash flow from operating activities before financial items | 12,1 mio. | 10,3 mio. | - | - | - | - | - |
| Pengestrømme fra driften | 10,6 mio. | 6,0 mio. | - | - | - | - | - |
| Pengestrømme fra investeringer | -923.000 | -8,9 mio. | - | - | - | - | - |
| Other cash flows from used in financing activities | 100.000 | -140.000 | - | - | - | - | - |
| Pengestrømme fra finansiering | -34.000 | -254.000 | - | - | - | - | - |
| Net increase decrease in cash and cash equivalents | 9,6 mio. | -3,2 mio. | - | - | - | - | - |
| Other provisions cash flow | -1,9 mio. | 2,3 mio. | - | - | - | - | - |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Solvency ratio | 5.020 | 5.100 | - | - | - | - | - |
| Gennemsnitligt antal ansatte | 4.000 | 4.000 | 0 | 0 | - | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Koncernregnskabet Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden OK Holding Løgten ApS og dattervirksomheder, hvori OK Holding Løgten ApS direkte eller indirekte besidder mere end 50% af stemmerettighederne eller på anden måde har bestemmende indflydelse. Virksomheder, hvori koncernen besidder 20% eller mere af stemmerettighederne og udøver betydelig, men ikke bestemmende indflydelse, betragtes som associerede virksomheder. Virksomheder, hvori formålet med besiddelsen er at fremme virksomhedens egne aktiviteter gennem en varig tilknytning til den anden virksomhed, og hvor rettigheden udgør mindst 20% af egenkapitalen i den anden virksomhed betragtes som kapitalinteresser. Ved konsolideringen foretages eliminering af koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesiddelser, interne mellemværender og udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester og tab ved transaktioner mellem de konsoliderede virksomheder.
Pengestrømsopgørelsen viser koncernens pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvider og koncernens likvider ved årets begyndelse og slutning. Pengestrøm fra driftsaktivitet Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres som koncernens andel af resultatet reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital og betalt selskabsskat. Pengestrøm fra investeringsaktivitet Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af materielle og finansielle anlægsaktiver. Pengestrøm fra finansieringsaktivitet Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af koncernens virksomhedskapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld og betaling af udbytte til virksomhedsdeltagere. Likvider Likvider omfatter likvide beholdninger og bankindeståender.
I henhold til årsregnskabslovens § 98b, stk. 3 er vederlag, pension og incitamentsprogram for direktion og bestyrelse udeladt, idet bestyrelsesmedlemmer ikke har modtaget vederlag i kraft af deres rolle i bestyrelsen i 2024 og 2025.
Årets opskrivninger på kapitalandele i associerede virksomheder vedrører tilbageførsel af tidligere års nedskrivninger af kostpris.
Udskudt skat 1. januar 5540 Årets regulering af udskudt skat i resultatopgørelsen -351554
Udskudte skatteaktiver består af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af materielle anlægsaktiver samt periodiserede omkostninger og hensatte forpligtelser. Modervirksomheden og koncernen forventer at realisere udskudte skatteaktiver inden for en kort årrække ved modregning i positive skattepligtige indkomster.
Periodeafgrænsningsposter omfatter forudbetalinger for omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår.
KoncernModervirksomhedtkr.31/12 202531/12 202431/12 202531/12 2024
Ændring i dagsværdi indregnet i resultatopgørelsen
134
1.115
134
1.115
Dagsværdien ultimo regnskabsåret
6.535
6.168
6.535
6.168
KoncernModervirksomhedtkr.2025202420252024
Andre hensatte forpligtelser 1. januar
2.75050000
Anvendt i året
-1.850000
Hensat for året
02.25000
Andre hensatte forpligtelser 31. december
900
2.750
0
0
Andre hensatte forpligtelser omfatter garantiforpligtelser til 1 og 5 års garanti på færdiggjorte projekter.
Eventualforpligtelser, herunder kautions- og garantiforpligtelser Koncernens danske virksomheder hæfter solidarisk for skat af koncernens sambeskattede indkomst og for visse eventuelle kildeskatter som udbytteskat og royaltyskat samt for fællesregistrering af moms. Eventuelle senere korrektioner af den skattepligtige sambeskatningsindkomst eller kildeskatter på udbytte mv. vil kunne medføre, at virksomhedernes hæftelse udgør et større beløb. Koncernen som helhed hæfter ikke over for andre. Koncernen har afgivet sædvanlige arbejdsgarantier på 72.793 tkr. pr. 31. december 2025 (31. december 2024: 12.895 tkr.).
Andre forpligtelser, herunder leasingforpligtelser Koncernen har indgået købsforpligtelser for at sikre leverancen af materialer efter balancedagen tilknyttet igangværende arbejder for fremmed regning. Disse forpligtelser består af volumenbaserede købsforpligtelser. I henhold til de eksisterende aftaler har koncernen forpligtet sig til at foretage køb svarende til en kontraktlig forpligtelse på 60 mio. kr., der forfalder inden for ét år efter balancedagen.
Transaktioner med nærtstående parter tkr.2025
Modervirksomhed
Salg af ydelser til dattervirksomhed
378
Salg af ydelser til associerede virksomheder
102
Udloddet udbytte til kapitalejere
135
I henhold til årsregnskabslovens § 98b, stk. 3 er vederlag, pension og incitamentsprogram for direktion og bestyrelse udeladt, idet bestyrelsesmedlemmer ikke har modtaget vederlag i kraft af deres rolle i bestyrelsen i 2024 og 2025.
Der henvises til balancen for mellemværender med tilknyttede og associerede virksomheder pr. balancedagen og renteomkostninger fremgår af note 3 .
Jeg har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for OK Holding Løgten ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og modervirksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af koncernens og modervirksomhedens aktiviteter og koncernens pengestrømme for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Det er endvidere min opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens og modervirksomhedens aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultat og for koncernens og modervirksomhedens finansielle stilling.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for OK Holding Løgten ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, der omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som modervirksomheden, samt pengestrømsopgørelse for koncernen. Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven. Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og modervirksomhedens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af koncernens og modervirksomhedens aktiviteter og koncernens pengestrømme for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit "Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet".Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet og årsregnskabetLedelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et koncernregnskab og et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl. Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens og virksomhedens evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen eller virksomheden, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabetVores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af koncernregnskabet og årsregnskabet.Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudoveridentificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og virksomhedens interne kontrol.tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens og virksomhedens evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i koncernregnskabet og årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at koncernen og virksomheden ikke længere kan fortsætte driften.tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af koncernregnskabet og årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om koncernregnskabet og årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.planlægger og udfører vi revisionen af årsregnskabet for at opnå tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis vedrørende de finansielle oplysninger for virksomhederne eller forretningsenhederne i koncernen som grundlag for at udforme en konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og gennemgå det udførte revisionsarbejde til brug for koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Udtalelse om ledelsesberetningenLedelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.Vores konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.I tilknytning til vores revision af koncernregnskabet og årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med koncernregnskabet eller årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven. Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Årsrapporten for OK Holding Løgten ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for klasse C (mellem).Skift af regnskabsklasseÅrsrapporten for OK Holding Løgten ApS for 1. januar - 31. december 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for klasse C (mellem). Overgangen i forhold til sidste regnskabsår fra årsregnskabslovens bestemmelser for klasse B har ikke givet ændringer til indregning og måling.
Generelt om indregning og måling Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. Endvidere indregnes i resultatopgørelsen alle omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde virksomheden, og aktivets værdi kan måles pålideligt. Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå virksomheden, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.
Nettoomsætning Koncernens nettoomsætning består af indtægter fra entrepriseprojekter. Moderselskabets nettoomsætning består af huslejeindtægter. Omsætning fra huslejeindtægter, indregnes lineært i resultatopgørelsen, i takt med at lejemål benyttes. Enterpriseprojekter for fremmed regning indregnes i takt med, at produktionen udføres, hvorved nettoomsætningen svarer til salgsværdien af årets udførte arbejder (produktionsmetoden). Når resultatet af en entreprisekontrakt ikke kan skønnes pålidelig, indregnes omsætningen kun svarende til de medgående omkostninger, i det omfang det er sandsynligt, at de vil blive genindvundet.
Vareforbrug I vareforbrug indregnes omkostninger, der afholdes for at opnå årets omsætning.
Andre driftsindtægter Andre driftsindtægter indeholder regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til virksomhedens aktiviteter, herunder fortjeneste ved afhændelse af materielle anlægsaktiver, viderefakturering af omkostninger samt lønrefusioner.
Andre eksterne omkostninger Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklamer, administration, lokaler, tab på debitorer, operationelle leasingaftaler mv.
Personaleomkostninger Personaleomkostninger omfatter løn og gager, inkl. feriepenge, pensioner og andre omkostninger til social sikring.
Andre driftsomkostninger Andre driftsomkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær karakter i forhold til virksomhedens aktiviteter, herunder tab ved afhændelse af materielle anlægsaktiver.
Indtægter af kapitalandele i dattervirksomheder og kapitalinteresser (herunder associerede virksomheder) Indtægter af kapitalandele i tilknyttede og associerede virksomheder omfatter modtagne udbytter samt værdireguleringer af kapitalandele til kostpris.
Finansielle indtægter og omkostninger Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, udbytte fra værdipapirer, urealiserede og realiserede kursreguleringer af værdipapirer samt amortisering af finansielle forpligtelser samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen mv.
Skat af årets resultat Modervirksomheden er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske dattervirksomheder. Dattervirksomheder indgår i sambeskatningen fra overtagelsesdatoen, hvor de indgår i konsolideringen i koncernregnskabet, frem til overdragelsesdatoen, hvor de udgår af konsolideringen. Modervirksomheden er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med SKAT. Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud. Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat, og ændring i udskudt skat – herunder som følge af ændring i skattesats – indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Materielle anlægsaktiverGrunde og bygninger og andre anlæg, driftsmateriel og inventar samt indretning af lejede lokaler måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til brug. Indirekte produktionsomkostninger og låneomkostninger indregnes ikke i kostprisen.Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellige.Afskrivningsgrundlaget opgøres som kostpris med fradrag af eventuel forventet restværdi efter endt brugstid. Afskrivningsgrundlaget fordeles lineært over den forventede brugstid, der er skønnet, som følger:Bygninger10-30 årAndre anlæg, driftsmateriel og inventar3-5 årIndretning af lejede lokaler5 årBrugstiden og restværdien revurderes årligt. En ændring behandles som et regnskabsmæssigt skøn, og indvirkningen på afskrivninger indregnes fremadrettet.Der afskrives ikke på grunde.Anlægsaktiver under udførelse indregnes og måles til kostpris på statusdagen. Ved ibrugtagning overføres kostprisen til den relevante gruppe af materielle anlægsaktiver. Fortjeneste og tab ved salg af materielle anlægsaktiver opgøres som forskellen mellem salgsprisen med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet. Fortjeneste eller tab indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtægter henholdsvis andre driftsomkostninger.
Leasingkontrakter Alle leasingkontrakter behandles som operationel leasing. Ydelser i forbindelse med operationel leasing og øvrige lejeaftaler indregnes i resultatopgørelsen over kontraktens løbetid. Virksomhedens samlede forpligtelse vedrørende operationelle leasing- og lejeaftaler oplyses under kontraktlige forpligtelser og eventualposter mv.
Finansielle anlægsaktiver Kapitalandele i dattervirksomheder i modervirksomhed måles til kostpris. Ved indikation på nedskrivningsbehov foretages nedskrivningstest. I de tilfælde, hvor kostprisen overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi. Tidligere indregnede nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består. Kapitalandele i associerede virksomheder måles i både koncernen og modervirksomheden til kostpris. Ved indikation på nedskrivningsbehov foretages nedskrivningstest. I de tilfælde, hvor kostprisen overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi. Tidligere indregnede nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består.
Værdiforringelse af anlægsaktiver Den regnskabsmæssige værdi af materielle anlægsaktiver samt kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse, ud over det som udtrykkes ved afskrivning. Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis gruppe af forbundne aktiver. Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi. Som genindvindingsværdi anvendes den højeste værdi af nettosalgspris eller kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen inkl. forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid. Tidligere indregnede nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består.
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris.Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende er værdiforringet. Hvis der foreligger en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet, foretages nedskrivning på individuelt niveau.
Igangværende arbejder for fremmed regning Igangværende arbejder for fremmed regning måles til salgsværdien af det udførte arbejde fratrukket acontofaktureringer og forventede tab. Salgsværdien måles på baggrund af færdiggørelsesgraden på balancedagen og de samlede forventede indtægter på igangværende arbejder for fremmed regning. Færdiggørelsesgraden opgøres som andelen af de afholdte omkostninger i forhold til forventede samlede omkostninger på igangværende arbejder for fremmed regning. Når salgsværdien på igangværende arbejder for fremmed regning ikke kan opgøres pålideligt, måles salgsværdien til de medgåede omkostninger eller nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere. Igangværende arbejder for fremmed regning indregnes i balancen under tilgodehavender eller gældsforpligtelser. Nettoaktiver udgøres af summen af igangværende arbejder for fremmed regning, hvor salgsværdien af det udførte arbejde overstiger acontofaktureringer. Nettoforpligtelser udgøres af summen af igangværende arbejder for fremmed regning, hvor acontofaktureringer overstiger salgsværdien. Omkostninger i forbindelse med salgsarbejde og opnåelse af kontrakter indregnes i resultatopgørelsen, i takt med at de afholdes.
Selskabsskat og udskudt skat Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for korrektioner af skat vedrørende tidligere års skattepligtige indkomster og for betalte acontoskatter. Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på baggrund af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle, der er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt inden for overskuelig fremtid, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi. Udskudt skat måles på grundlag af skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen henholdsvis egenkapitalen.
Periodeafgrænsningsposter Periodeafgrænsningsposter, indregnet under omsætningsaktiver, omfatter forudbetalinger for omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår.
Værdipapirer og kapitalandele Andre værdipapirer og kapitalandele, der indregnes under omsætningsaktiver, består af børsnoterede værdipapirer, der måles til dagsværdi på balancedagen, svarende til børskurs. Dagsværdimålingen er baseret på det primære marked. Hvis der ikke eksisterer et primært marked, baseres målingen på det mest fordelagtige marked, dvs. et marked, som maksimerer prisen på aktivet eller forpligtelsen med fradrag af transaktions- og/eller transportomkostninger. Alle aktiver og forpligtelser, som måles til dagsværdi, eller hvis dagsværdi er oplyst, klassificeres på grundlag af dagsværdihierakiet: Niveau 1: Værdi på et aktivt marked for identiske aktiver/forpligtelserNiveau 2: Værdi baseret på anerkendte værdiansættelsesmetoder på grundlag af observerbart markedsinformationNiveau 3: Værdi baseret på anerkendte værdiansættelsesmetoder og rimelige estimater (ikke- observerbart markedsinformation).
EgenkapitalUdbytte Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Hensatte forpligtelser Hensatte forpligtelser omfatter forventede omkostninger til garantiforpligtelser. Hensatte forpligtelser indregnes, når virksomheden som følge af en tidligere begivenhed har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at indfrielse af forpligtelsen vil medføre et forbrug af virksomhedens økonomiske ressourcer. Hensatte forpligtelser måles til kapitalværdi. Garantiforpligtelser omfatter forpligtelser til udbedring af arbejder inden for garantiperioden på 1-5 år. De hensatte forpligtelser indregnes på baggrund af erfaringerne med garantiarbejder. Hensatte forpligtelser med forventet forfaldstid ud over 1 år fra balancedagen tilbagediskonteres med en sats, som afspejler risiko og forfaldstidspunkt på forpligtelsen. Når det er sandsynligt, at de totale omkostninger vil overstige de totale indtægter på igangværende arbejder for fremmed regning, indregnes det samlede forventede tab på arbejdet som en hensat forpligtelse.
GældsforpligtelserFinansielle gældsforpligtelser indregnes ved låneoptagelse til kostpris, svarende til det modtagne provenu efter fradrag af transaktionsomkostninger. Efterfølgende måles finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris ved anvendelse af den effektive rentes metode, så forskellen mellem kostprisen og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden sammen med renteomkostninger.Øvrige gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 07.07.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 01.05.2019
Årsrapport 2017
Offentliggjort 22.03.2018