DaZa Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 40 21 85 21AnpartsselskabNæstvedStiftet 2019
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 40 21 85 21AnpartsselskabNæstvedStiftet 2019
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -10.125 | -13.030 | -12.281 | -8.531 | -8.968 | -7.407 | -5.281 | - | |
| -39.144 | -2,0 mio. | -151.613 | -123.717 | 185.987 | 772.429 | -11.994 | - | |
| -39.144 | -2,1 mio. | -118.258 | -100.169 | 211.070 | 777.945 | -11.994 | - | |
| Balance | ||||||||
| 50.000 | 0 | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,8 mio. | 1,1 mio. | - | |
| - | 0 | 95.204 | 78.177 | 60.635 | 24.115 | 0 | - | |
| -1,2 mio. | -1,2 mio. | 919.343 | 1,0 mio. | 1,1 mio. | 926.701 | 148.756 | - | |
| 1,3 mio. | 1,2 mio. | 2,0 mio. | 1,8 mio. | 1,7 mio. | 1,9 mio. | 973.744 | +7,5% | |
| 1,3 mio. | 1,2 mio. | 1,7 mio. | 1,3 mio. | 831.322 | 629.493 | 973.744 | +7,5% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| -2.449,3% | - | 31,8% | 36,1% | 39,8% | 32,8% | 13,3% | - | |
| - | - | -12,1% | -9,2% | 20,4% | 144,7% | - | - | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -10.125 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | -39.144 kr. |
| Årets resultat | -39.144 kr. |
Egenkapitalen er negativ: virksomheden skylder mere, end den ejer.
| Aktiver i alt | 50.000 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | -1,2 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 1,3 mio. kr. |
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -5.281 | -7.407 | -8.968 | -8.531 | -12.281 | -13.030 | -10.125 |
| Årets resultat | -11.994 | 777.945 | 211.070 | -100.169 | -118.258 | -2.104.844 | -39.144 |
Beløb i kr. som indberettet
37 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -10.125 | -13.030 | -12.281 | -8.531 | -8.968 | -7.407 | -5.281 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 0 | -2,8 mio. | 0 | 0 | 300.000 | 797.500 | 0 |
| Andre finansielle indtægter | 0 | 804.150 | 0 | - | - | 0 | 1.031 |
| Andre finansielle omkostninger | 29.019 | 59.100 | 139.332 | 115.186 | 105.045 | 17.664 | 7.744 |
| Resultat før skat | -39.144 | -2,0 mio. | -151.613 | -123.717 | 185.987 | 772.429 | -11.994 |
| Skat af årets resultat | 0 | 61.089 | -33.355 | -23.548 | -25.083 | -5.516 | 0 |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Beløb i DKKSelskabskapitalOverført resultatEgenkapital
i alt
Egenkapitalopgørelse for 01.07.23 - 30.06.24
Saldo pr. 01.07.2350.000869.343919.343Forslag til resultatdisponering0-2.104.844-2.104.844
Saldo pr. 30.06.2450.000-1.235.501-1.185.501
Egenkapitalopgørelse for 01.07.24 - 30.06.25
Saldo pr. 01.07.2450.000-1.235.501-1.185.501Forslag til resultatdisponering0-39.144-39.144
Saldo pr. 30.06.2550.000-1.274.645-1.224.645
1.Oplysninger om fortsat driftSelskabet har tabt hele selskabskapitalen grundet tab på konkurs i et tidligere ejet datterselskab. Selskabet eneste gæld er til ejerkredsen, som ikke vil kræve sit tilgodehavende tilbagebetalt før det likviditetsmæssigt er muligt.Selskabets egenkapital forventes reetableret ved fremtidige udbytter fra selskabets 50% ejerskab i Prostaal ApS.
Jeg har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 01.07.24 - 30.06.25 for DaZa Holding ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 17.12.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 05.12.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 28.09.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 11.12.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 18.10.2021
Årsrapport 2020
Offentliggjort 02.11.2020
Årsrapport 2019
| Årets resultat | -39.144 | -2,1 mio. | -118.258 | -100.169 | 211.070 | 777.945 | -11.994 |
|---|
| Overført til overført resultat | -39.144 | -2,1 mio. | -118.258 | - | - | - | - |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | - | 0 | 25.344 | 3.872 | 2.941 | 0 | - |
|---|
| Andre renteomkostninger | - | 49.500 | 53.353 | 60.585 | 75.387 | 1.508 | - |
|---|
| Øvrige reguleringer af finansielle omkostninger | - | 9.600 | 60.635 | 50.729 | 26.717 | 16.156 | - |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalandele i associerede virksomheder | 50.000 | 0 | - | - | - | 0 | 1,1 mio. |
| Finansielle anlægsaktiver | 50.000 | 0 | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 1,1 mio. |
| Anlægsaktiver | 50.000 | 0 | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 1,1 mio. |
| Aktiver i alt | 50.000 | 0 | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,8 mio. | 1,1 mio. |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -1,3 mio. | -1,2 mio. | 869.343 | 987.601 | 1,1 mio. | 876.701 | 98.756 |
| Egenkapital | -1,2 mio. | -1,2 mio. | 919.343 | 1,0 mio. | 1,1 mio. | 926.701 | 148.756 |
| Kortfristet del af langfristet gæld | 61.956 | 284.901 | 240.000 | 405.099 | 391.600 | 210.000 | 0 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 5.000 | 5.000 | 14.315 | 5.000 | 5.000 | 10.406 | 5.000 |
| Anden gæld, kortfristet | 1,2 mio. | 895.600 | 805.751 | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1,3 mio. | 1,2 mio. | 1,7 mio. | 1,3 mio. | 831.322 | 629.493 | 973.744 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1,3 mio. | 1,2 mio. | 2,0 mio. | 1,8 mio. | 1,7 mio. | 1,9 mio. | 973.744 |
| Passiver i alt | 50.000 | 0 | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,9 mio. | 2,8 mio. | 1,1 mio. |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | - | 0 | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 2,8 mio. | 0 |
| Udskudte skatteaktiver | - | 0 | 61.089 | 27.734 | 26.930 | 1.847 | 0 |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | 0 | 26.413 | 26.413 | 3.669 | 3.669 | 0 |
| Tilgodehavender | - | 0 | 87.502 | 54.147 | 46.158 | 5.516 | 0 |
| Likvide beholdninger | - | 0 | 7.702 | 24.030 | 14.477 | 18.599 | 0 |
| Omsætningsaktiver | - | 0 | 95.204 | 78.177 | 60.635 | 24.115 | 0 |
| Gæld til banker, langfristet | - | 0 | 258.407 | 496.016 | 722.679 | 937.508 | 0 |
| Langfristede gældsforpligtelser | - | 0 | 258.407 | 496.016 | 891.542 | 1,3 mio. | 0 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | - | 0 | 657.388 | 174.444 | 0 | - | - |
| Other shortterm payables | - | - | 805.751 | 760.017 | 434.722 | 409.087 | 968.744 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | - | - | - | 0 | 15.559 | 0 | - |
| Other longterm payables | - | - | - | 0 | 168.863 | 330.413 | 0 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsregnskabet er ikke revideret, og jeg erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30.06.25 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.07.24 - 30.06.25.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Til den daglige ledelse i DaZa Holding ApSVi har opstillet årsregnskabet for DaZa Holding ApS for regnskabsåret 01.07.24 - 30.06.25 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som den daglige ledelse har tilvejebragt.Årsregnskabet omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regnskabspraksis.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410 vedrørende opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere den daglige ledelse med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er den daglige ledelses ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, den daglige ledelse har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller gennemgangskonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.Næstved, den 18. november 2025BeierholmGodkendt RevisionspartnerselskabCVR-nr. 32 89 54 68Lars PedersenStatsaut. revisorMNE-nr. mne33284
2.Væsentligste aktiviteterSelskabets formål er kapitalforvaltning og investeringsvirksomhed samt hertil tilknyttede aktiviteter.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af bestemmelser fra en højere regnskabsklasse.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger.I balancen indregnes aktiver, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt. Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
BruttotabBruttotab indeholder andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostningerAndre eksterne omkostninger omfatter administrationsomkostninger.
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder og associerede virksomhederUdbytte fra kapitalandele, der måles til kostpris, indtægtsføres i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.Indtægter af kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder omfatter ligeledes gevinster og tab ved salg af kapitalandele.
Andre finansielle posterUnder andre finansielle poster indregnes renteindtægter og renteomkostninger m.v.
Skat af årets resultatÅrets aktuelle og udskudte skatter indregnes i resultatopgørelsen som skat af årets resultat med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til poster indregnet direkte i egenkapitalen.
Kapitalandele i tilknyttede og associerede virksomhederKapitalandele i tilknyttede virksomhederKapitalandele i dattervirksomheder måles i balancen til kostpris med fradrag for eventuel nedskrivning. Transaktionsomkostninger, der direkte kan henføres til erhvervelsen, indregnes i kostprisen for kapitalandelene. Kapitalandele i associerede virksomhederKapitalandele i associerede virksomheder måles i balancen til kostpris med fradrag for eventuel nedskrivning. Transaktionsomkostninger, der direkte kan henføres til erhvervelsen, indregnes i kostprisen for kapitalandelene. Ved erhvervelse af kapitalandele i associerede virksomheder anvendes overtagelsesmetoden, hvorefter de erhvervede kapitalandeles identificerbare aktiver og forpligtelser måles til dagsværdi på erhvervelsestidspunktet.Gevinster eller tab ved afhændelse af kapitalandele opgøres som forskellen mellem afhændelsessummen og den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver på salgstidspunktet inkl. ikke afskrevet goodwill samt forventede omkostninger til salg eller afvikling. Gevinster og tab indregnes i resultatopgørelsen under indtægter af kapitalandele.
Nedskrivning af anlægsaktiverDen regnskabsmæssige værdi af anlægsaktiver, der ikke måles til dagsværdi, vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse ud over det, som udtrykkes ved afskrivning.Hvis selskabets realiserede afkast af et aktiv eller en gruppe af aktiver er lavere end forventet, anses dette som en indikation på værdiforringelse.Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis hver gruppe af aktiver.Hvis der udloddes udbytte fra kapitalandele i dattervirksomheder og associerede virksomheder, der overstiger årets indtjening fra den pågældende virksomhed, anses dette som en indikation på værdiforringelse.Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Som genindvindingsværdi anvendes den højeste værdi af nettosalgspris og kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen samt forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid.Nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består.
Aktuelle og udskudte skatterSkyldig og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalte acontoskatter.Udskudte skatteforpligtelser og udskudte skatteaktiver beregnes af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke afskrivningsberettiget goodwill samt andre poster, hvor midlertidige forskelle, bortset fra virksomhedsovertagelser, er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, de efter vurdering forventes at kunne realiseres til ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller ved udligning i skat af fremtidig indtjening.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat.
GældsforpligtelserLangfristede gældsforpligtelser måles til kostpris på tidspunktet for stiftelse af gældsforholdet (lånoptagelsen). Gældsforpligtelserne måles herefter til amortiseret kostpris, hvor kurstab og låneomkostninger indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel omkostning over løbetiden på grundlag af den beregnede, effektive rente på tidspunktet for stiftelse af gældsforholdet.Kortfristede finansielle gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvilket normalt svarer til gældens pålydende værdi. Øvrige kortfristede gældsforpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 20.05.2020
Årsrapport 2018
Offentliggjort 04.03.2019