TriCap ApS
Investering for egen regning
CVR 41 00 13 21AnpartsselskabAarhus CStiftet 2019
En består i handel med finansielle instrumenter og anden hermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Investering for egen regning
CVR 41 00 13 21AnpartsselskabAarhus CStiftet 2019
En består i handel med finansielle instrumenter og anden hermed beslægtet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 6 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| 13,0 mio. | 11,0 mio. | -644.053 | -1,8 mio. | 8,0 mio. | 5,7 mio. | +17,4% | |
| 10,4 mio. | 9,2 mio. | -2,6 mio. | -3,8 mio. | 6,1 mio. | 4,5 mio. | +13,1% | |
| 10,3 mio. | 8,7 mio. | -3,1 mio. | -4,3 mio. | 5,7 mio. | 4,2 mio. | +18,0% | |
| 8,0 mio. | 6,8 mio. | -2,5 mio. | -3,3 mio. | 4,4 mio. | 3,3 mio. | +18,0% | |
| Balance | |||||||
| 21,2 mio. | 16,5 mio. | 10,7 mio. | 12,3 mio. | 12,4 mio. | 8,0 mio. | +28,8% | |
| 21,2 mio. | 16,5 mio. | 10,7 mio. | 12,3 mio. | 12,4 mio. | 8,0 mio. | +28,8% | |
| 18,7 mio. | 10,7 mio. | 3,9 mio. | 6,4 mio. | 6,9 mio. | 3,4 mio. | +74,7% | |
| 2,5 mio. | 5,8 mio. | 6,8 mio. | 5,9 mio. | 5,5 mio. | 4,7 mio. | −56,5% | |
| 2,5 mio. | 5,8 mio. | 6,8 mio. | 5,9 mio. | 5,5 mio. | 4,7 mio. | −56,5% | |
| Pengestrømme og ansatte | |||||||
| 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 0,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | |||||||
| 88,2% | 65,1% | 36,8% | 52,1% | 55,6% | 41,8% | +23,1 pp | |
| 54,4% | 92,6% | -47,5% | -50,3% | 86,8% | - | −38,2 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2020-2025
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 5.671.331 | 7.973.410 | -1.830.630 | -644.053 | 11.034.176 | 12.958.313 |
| Årets resultat | 3.311.275 | 4.448.801 | -3.340.697 | -2.452.631 | 6.779.463 | 8.000.258 |
Beløb i kr. som indberettet
38 poster fra 6 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019/20 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||
| Bruttofortjeneste | 13,0 mio. | 11,0 mio. | -644.053 | -1,8 mio. | 8,0 mio. | 5,7 mio. |
| Personaleomkostninger | 2,6 mio. | 1,8 mio. | 1,9 mio. | 2,0 mio. | 1,9 mio. | 1,2 mio. |
| Resultat af primær drift | 10,4 mio. | 9,2 mio. | -2,6 mio. | -3,8 mio. | 6,1 mio. | 4,5 mio. |
| Andre finansielle omkostninger | 133.825 | 499.177 | 573.334 | 450.994 | 341.810 | 225.509 |
| Resultat før skat | 10,3 mio. | 8,7 mio. | -3,1 mio. | -4,3 mio. | 5,7 mio. | 4,2 mio. |
| Skat af årets resultat | 2,3 mio. | 1,9 mio. | -692.000 | -920.584 | - | - |
| Årets resultat | 8,0 mio. | 6,8 mio. | -2,5 mio. | -3,3 mio. | ||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterHovedaktiviteten består i handel med finansielle instrumenter og anden hermed beslægtet virksomhed.
Description of key activities of the companyThe main activity consists of trading with financial
instruments and other connected activities.
Væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forholdDer har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Resultatopgørelsen, der omfatter perioden 1. januar - 31. december 2025, udviser et resultat på 8.000.258 kr. mod 6.779.463 kr. sidste år. Balancen udviser en egenkapital på 18.713.277 kr.
Significant changes in the company's activities and financial mattersThere have been no significant changes in activities and financial matters.
The profit and loss account covers 1 January 2025 to 31 December 2025 and shows a result of DKK 8.000.258 against DKK 6.779.463 last year. The balance sheet shows equity of DKK 18.713.277t.
3.Pantsætninger og sikkerhedsstillelserCharges and securitySelskabet har stillet sikkerhed for handel med finansielle instrumenter i form af likvide beholdninger, som på statusdagen udgør 20.579 t.kr.The company has provided collateral for trading in financial instruments in the form of cash and
cash equivalents, which on the balance sheet date amount to DKK 20.579 thousand.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 18.02.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 29.01.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 02.02.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 29.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 11.03.2022
Årsrapport 2019/20
Offentliggjort 09.07.2021
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 13,0 mio. kr. |
| Driftsresultat | 10,4 mio. kr. |
| Resultat før skat | 10,3 mio. kr. |
| Årets resultat | 8,0 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 88 kr. betalt af ejerne selv og 12 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 21,2 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 18,7 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 2,5 mio. kr. |
| 4,4 mio. |
| 3,3 mio. |
| Overført til overført resultat | -7,9 mio. | 6,8 mio. | -2,5 mio. | -3,3 mio. | - | - |
|---|
| Leasede aktiver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|
| Lønninger | 2,3 mio. | 1,7 mio. | 1,7 mio. | 1,8 mio. | 1,8 mio. | 972.190 |
|---|
| Pensioner | 211.682 | 168.677 | 160.500 | 179.775 | 130.386 | 212.086 |
|---|
| Andre omkostninger til social sikring | 12.177 | 9.900 | 12.780 | 14.201 | 12.496 | 8.520 |
|---|
| Andre personaleomkostninger | 12.992 | 12.908 | 17.180 | 16.863 | 14.611 | 6.285 |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | 133.761 | 498.706 | 573.022 | 396.050 | 300.158 | 225.296 |
|---|
| Andre renteomkostninger | 64 | 471 | 312 | 54.944 | 41.652 | 213 |
|---|
| Tax expense on ordinary activities | - | - | - | -920.584 | 1,3 mio. | 935.466 |
|---|
| Balance | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 15,9 mio. | 0 | - | 0 | 1,1 mio. | 900.000 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 354.779 | 0 | - | - | - | - |
| Andre tilgodehavender | 95.185 | 93.316 | 91.484 | 84.573 | 83.150 | 18.900 |
| Tilgodehavender | 449.964 | 93.316 | 1,7 mio. | 1,0 mio. | 85.805 | 93.554 |
| Likvide beholdninger | 20,8 mio. | 16,4 mio. | 9,0 mio. | 11,3 mio. | 12,3 mio. | 7,9 mio. |
| Omsætningsaktiver | 21,2 mio. | 16,5 mio. | 10,7 mio. | 12,3 mio. | 12,4 mio. | 8,0 mio. |
| Aktiver i alt | 21,2 mio. | 16,5 mio. | 10,7 mio. | 12,3 mio. | 12,4 mio. | 8,0 mio. |
| Virksomhedskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 2,8 mio. | 10,7 mio. | 3,9 mio. | 6,3 mio. | 5,7 mio. | 2,4 mio. |
| Egenkapital | 18,7 mio. | 10,7 mio. | 3,9 mio. | 6,4 mio. | 6,9 mio. | 3,4 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 42.606 | 20.000 | 20.000 | 20.458 | 27.237 | 20.457 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 0 | 5,3 mio. | 6,7 mio. | 5,8 mio. | 4,0 mio. | 3,5 mio. |
| Skyldigt sambeskatningsbidrag | 2,3 mio. | 301.253 | 0 | 0 | 1,3 mio. | 935.466 |
| Anden gæld, kortfristet | 203.588 | 91.698 | 97.901 | 47.216 | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2,5 mio. | 5,8 mio. | 6,8 mio. | 5,9 mio. | 5,5 mio. | 4,7 mio. |
| Gældsforpligtelser i alt | 2,5 mio. | 5,8 mio. | 6,8 mio. | 5,9 mio. | 5,5 mio. | 4,7 mio. |
| Passiver i alt | 21,2 mio. | 16,5 mio. | 10,7 mio. | 12,3 mio. | 12,4 mio. | 8,0 mio. |
| Udskudte skatteaktiver | - | 0 | 1,6 mio. | 919.000 | 0 | - |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | - | - | 0 | 1.584 | 0 | - |
| Periodeafgrænsningsposter | - | - | 0 | 3.074 | 2.655 | 74.654 |
| Other shortterm payables | - | - | - | 47.216 | 205.118 | 254.263 |
| Andre tal | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
4.Kontraktlige forpligtelser og eventualposter m.v.Contractual obligations and contingencies, etc.SambeskatningJoint taxationSelskabet indgår i den nationale sambeskatning med JAW Invest ApS, CVR-nr. 40969233, som administrationsselskab og hæfter forholdsmæssigt for skattekrav i sambeskatningen.With JAW Invest ApS, company reg. no 40969233 as administration company, the company is subject to the Danish scheme of joint taxation and is proportionally liable for tax claims within the joint taxation scheme.
Selskabet hæfter forholdsmæssigt for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter for de sambeskattede selskaber.The company is proportionally liable for any obligations to withhold tax on interest, royalties, and dividends of the jointly taxed companies.
Hæftelserne udgør maksimalt et beløb svarende til den andel af kapitalen i selskabet, der ejes direkte eller indirekte af det ultimative moderselskab.The liabilities amount to a maximum amount corresponding to the share of the company capital, which is owned directly or indirectly by the ultimate parent company.
De sambeskattede virksomheders samlede, kendte nettoforpligtelse vedrørende selskabsskat fremgår af årsregnskabet for administrationsselskabet.The total, known net liability of the jointly taxed companies regarding corporation tax appears from the annual report of the management company.
Direktionen har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for TriCap ApS.
Today, the Managing Director has approved the annual report of TriCap ApS for the financial year 1 January - 31 December 2025.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
The annual report has been prepared in accordance with the Danish Financial Statements Act.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, og efter vores opfattelse giver årsregnskabet et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
We consider the chosen accounting policy to be appropriate, and in my opinion, the financial statements give a true and fair view of the financial position of the Company at 31 December 2025 and of the results of the Company's operations for the financial year 1 January – 31 December 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, som beretningen omhandler.
Further, in my opinion, the Management's review gives a true and fair review of the matters discussed in the Management's review.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
We recommend that the annual report be approved at the Annual General Meeting.
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for TriCap ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
We have performed an extended review of the financial statements of TriCap ApS for the financial year 1 January - 31 December 2025, which comprise a summary of significant accounting policies, income statement, balance sheet, statement of changes in equity and notes. The financial statements are prepared under the Danish Financial Statements Act.
Based on the work performed, in our opinion, the financial statements give a true and fair view of the Company's financial position at 31 December 2025 and of the results of the Company's operations for the financial year 1 January - 31 December 2025 in accordance with the Danish Financial Statements Act.
Grundlag for konklusionVi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR - danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Basis for OpinionWe conducted our extended review in accordance with the Danish Business Authority's Assurance Standard for Small Enterprises and FSR – Danish Auditors' standard on extended review of financial statements prepared in accordance with the Danish Financial Statements Act. Our responsibilities under those standards and requirements are further described in the "Practitioner's responsibilities for the extended review of the Financial Statements" section of our report. We are independent of the Company in accordance with the International Ethics Standards Board for Accountants’ International Code of Ethics for Professional Accountants (IESBA Code) and the additional ethical requirements applicable in Denmark, and we have fulfilled our other ethical responsibilities in accordance with these requirements and the IESBA Code. We believe that the evidence we have obtained is sufficient and appropriate to provide a basis for our conclusion.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Management is responsible for the preparation of financial statements that give a true and fair view in accordance with the Danish Financial Statements Act, and for such internal control as Management determines is necessary to enable the preparation of financial statements that are free from material misstatement, whether due to fraud or error.
In preparing the financial statements, Management is responsible for assessing the Company's ability to continue as a going concern, disclosing, as applicable, matters related to going concern and using the going concern basis of accounting in preparing the financial statements unless Management either intends to liquidate the Company or to cease operations, or has no realistic alternative but to do so.
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om årsregnskabet. Dette kræver, at vi planlægger og udfører handlinger med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for vores konklusion om årsregnskabet og derudover udfører specifikt krævede supplerende handlinger med henblik på at opnå yderligere sikkerhed for vores konklusion.
En udvidet gennemgang omfatter handlinger, der primært består af forespørgsler til ledelsen og, hvor det er hensigtsmæssigt, andre i virksomheden, analytiske handlinger og de specifikt krævede supplerende handlinger samt vurdering af det opnåede bevis.
Omfanget af handlinger, der udføres ved en udvidet gennemgang, er mindre end ved en revision, og vi udtrykker derfor ingen revisionskonklusion om årsregnskabet.
Our responsibility is to express a conclusion on the financial statements. This requires that we plan and perform procedures in order to obtain limited assurance for our conclusion on the financial statements and in addition perform specifically required supplementary procedures to obtain further assurance for our conclusion.
An extended review comprises procedures that primarily consist of making inquiries of Management and others within the Company, as appropriate, analytical procedures and the specifically required supplementary procedures as well as evaluation of the evidence obtained.
The procedures performed in an extended review are less than those performed in an audit, and accordingly, we do not express an audit opinion on the financial statements.
Udtalelse om ledelsesberetningenLedelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Statement on the Management’s ReviewManagement is responsible for the Management’s Review.
Our conclusion on the financial statements does not cover the Management’s Review, and we do not express any form of assurance conclusion thereon.
In connection with our extended review of the financial statements, our responsibility is to read the Management’s Review and, in doing so, consider whether the Management’s Review is materially inconsistent with the financial statements or our knowledge obtained during the extended review, or otherwise appears to be materially misstated.
Moreover, it is our responsibility to consider whether the Management’s Review provides the information required under the Danish Financial Statements Act.
Based on the work we have performed, we conclude that the Management’s Review is in accordance with the financial statements and has been prepared in accordance with the requirements of the Danish Financial Statements Act. We did not identify any material misstatement in the Management’s Review.
Årsrapporten for TriCap ApS er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for en klasse B-virksomhed. Herudover har virksomheden valgt at følge enkelte regler for klasse C-virksomheder.
Årsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år og aflægges i danske kroner.
The annual report for TriCap ApS has been presented in accordance with the Danish Financial Statements Act regulations concerning reporting class B enterprises. Furthermore, the company has decided to comply with certain rules applying to reporting class C enterprises.
The accounting policies are unchanged from last year, and the annual report is presented in DKK.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.
Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles påli-deligt.
Ved første indregning måles aktiver og forpligtel-ser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og for-pligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.
Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som vedrører forhold, der eksisterede på balancedagen.
Recognition and measurement in generalIncome is recognised in the income statement concurrently with its realisation, including the recognition of value adjustments of financial assets and liabilities. Likewise, all costs are recognised in the income statement, including depreciations amortisations, writedowns for impairment, provisions, and reversals due to changes in estimated amounts previously recognised in the income statement.
Assets are recognised in the statement of financial position when it seems probable that future economic benefits will flow to the company and the value of the asset can be reliably measured.
Liabilities are recognised in the statement of financial position when it is seems probable that future economic benefits will flow out of the company and the value of the liability can be reliably measured.
Assets and liabilities are measured at cost at the initial recognition. Hereafter, assets and liabilities are measured as described below for each individual accounting item.
Upon recognition and measurement, allowances are made for such predictable losses and risks which may arise prior to the presentation of the annual report and concern matters that exist on the reporting date.
BruttofortjenesteBruttofortjeneste indeholder nettoomsætning, andre driftsindtægter samt eksterne omkostninger.
Selskabet har som fortolkningsbidrag for indregning af nettoomsætning valgt IAS 18.
Nettoomsætning omfatter indtægter og omkostninger fra handel med finansielle instrumenter, herunder realiserede og urealiserede kursgevinster og tab.
Gross profitGross profit comprises the revenue, other operating income, and external costs.
The enterprise will be applying IAS 18 as its basis of interpretation for the recognition of revenue.
Revenue consists of income and costs from the trades with financial instruments, including realised and unrealised price gains and losses.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til salg, administration og lokaler.
Other external expenses comprise expenses incurred for sales, administration and premises.
PersonaleomkostningerPersonaleomkostninger omfatter løn og gager, in-klusive feriepenge og pensioner samt andre omkostninger til social sikring mv. til selskabets medarbejdere.
Staff costsStaff costs include salaries and wages, including holiday allowances, pensions, and other social security costs, etc., for staff members.
Finansielle indtægter og omkostningerFinansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger.
Financial income and expensesFinancial income and expenses are recognised in the income statement with the amounts concerning the financial year. Financial income and expenses comprise interest income and expenses.
Skat af årets resultatÅrets skat, der består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Modervirksomheden og de danske tilknyttede virksomheder er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske virksomheder.
Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud (fuld fordeling).
Tax on net profit or loss for the yearTax for the year comprises the current income tax for the year and changes in deferred tax and is recognised in the income statement with the share attributable to the net profit or loss for the year and directly in equity with the share attributable to entries directly in equity.
The company is subject to Danish rules on compulsory joint taxation of Danish group enterprises.
The current Danish income tax is allocated among the jointly taxed companies proportional to their respective taxable income (full allocation with reimbursement of tax losses).
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Der nedskrives til nettorealisationsværdien med henblik på at imødegå forventede tab. Virksomheden har valgt at anvende IAS 39 som fortolkningsgrundlag ved indregning af nedskrivning af finansielle aktiver, hvilket betyder, at der skal foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende eller en portefølje af tilgodehavender er værdiforringet. Hvis der foreligger en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet, foretages nedskrivning på individuelt niveau.
ReceivablesReceivables are measured at amortised cost, which usually corresponds to nominal value.
In order to meet expected losses, impairment takes place at the net realisable value. The company has chosen to use IAS 39 as a basis for interpretation when recognising impairment of financial assets, which means that impairments must be made to offset losses where an objective indication is deemed to have occurred that an account receivable or a portfolio of accounts receivable is impaired.If an objective indication shows that an individual account receivable has been impaired, an impairment takes place at individual level.
Likvide beholdningerLikvide beholdninger omfatter indeståender i pengeinstitutter.
Cash and cash equivalentsCash and cash equivalents comprise cash at bank.
UdbytteUdbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
DividendDividend expected to be distributed for the year is recognised as a separate item under equity.
Selskabsskat og udskudt skatAktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster og for betalte acontoskatter.
Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.
Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som ”Tilgodehavende skat hos tilknyttede virksomheder" eller ”Skyldig skat hos tilknyttede virksomheder”.
Efter sambeskatningsreglerne hæfter TriCap ApS forholdsmæssigt over for skattemyndighederne for selskabsskatter og kildeskatter på renter, royalties og udbytter opstået inden for sambeskatningskredsen.
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Udskudt skat måles til nettorealisationsværdi.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser i de respektive lande, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen bortset fra poster, der føres direkte på egenkapitalen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettiget skattemæssigt underskud, måles til den værdi, hvortil aktivet forventes at kunne realiseres, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi.
Income tax and deferred taxCurrent tax liabilities and current tax receivable are recognised in the statement of financial position as calculated tax on the taxable income for the year, adjusted for tax of previous years' taxable income and for tax paid on account.
The company is jointly taxed with consolidated Danish companies. The current corporate income tax is distributed between the jointly taxed companies in proportion to their taxable income and with full distribution with reimbursement as to tax losses. The jointly taxed companies are comprised by the Danish tax prepayment scheme.
GældsforpligtelserGældsforpligtelser, som omfatter gæld til tilknyttede virksomheder, leverandørgæld samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Liabilities other than provisionsOther liabilities concerning payables to group enterprises, accounts payables and other payables are measured at amortised cost which usually corresponds to the nominal value.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Joint taxation contributions payable and receivable are recognised in the statement of financial position as ”Tax receivables from group enterprises" or "Income tax payable to group enterprises"
According to the rules of joint taxation, TriCap ApS is proportionally liable to pay the Danish tax authorities the total income tax, including withholding tax on interest, royalties, and dividends, arising from the jointly taxed group of companies.
Deferred tax is measured on the basis of temporary differences in assets and liabilities with a focus on the statement of financial position. Deferred tax is measured at net realisable value.
Deferred tax is measured based on the tax rules and tax rates applying under the legislation prevailing in the respective countries on the reporting date when the deferred tax is expected to be released as current tax. Changes in deferred tax due to changed tax rates are recognised in the income statement, except for items included directly in the equity.
Deferred tax assets, including the tax value of tax losses allowed for carryforward, are recognised at the value at which they are expected to be realisable, either by settlement against tax of future earnings or by set-off in deferred tax liabilities within the same legal tax unit. Any deferred net tax assets are measured at net realisable value.