Darani ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 41 00 55 21AnpartsselskabKastrupStiftet 2019
Har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber mv.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 41 00 55 21AnpartsselskabKastrupStiftet 2019
Har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber mv.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 7 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||||
| -17.115 | -14.571 | -7.758 | -12.953 | -9.325 | -8.400 | -8.000 | - | |
| -17.115 | -14.571 | -7.758 | - | - | - | - | - | |
| 11,7 mio. | 13,1 mio. | 13,2 mio. | 10,4 mio. | 13,2 mio. | 9,5 mio. | 7,4 mio. | −10,8% | |
| 11,6 mio. | 13,0 mio. | 13,2 mio. | 10,3 mio. | 13,3 mio. | 9,5 mio. | 7,4 mio. | −10,9% | |
| Balance | ||||||||
| 96,7 mio. | 105 mio. | 120 mio. | 115 mio. | 104 mio. | 90,3 mio. | 80,8 mio. | −8,3% | |
| 35,0 mio. | 43,9 mio. | 57,7 mio. | 46,0 mio. | 30,3 mio. | 10,1 mio. | 1.760 | −20,3% | |
| 89,2 mio. | 90,6 mio. | 90,6 mio. | 87,4 mio. | 87,1 mio. | 90,3 mio. | 80,8 mio. | −1,5% | |
| 7,5 mio. | 14,8 mio. | 29,1 mio. | 27,6 mio. | 17,0 mio. | 42.184 | 8.000 | −49,6% | |
| 7,5 mio. | 14,8 mio. | 29,1 mio. | 27,6 mio. | 17,0 mio. | 42.184 | 8.000 | −49,6% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||||
| 0 | 0 | - | - | - | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||||
| 92,3% | 85,9% | 75,7% | 76,0% | 83,7% | 100,0% | 100,0% | +6,3 pp | |
| 12,9% | 14,4% | 14,8% | 11,8% | 15,0% | 11,1% | - | −1,5 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -8.000 | -8.400 | -9.325 | -12.953 | -7.758 | -14.571 | -17.115 |
| Årets resultat | 7.423.735 | 9.517.775 | 13.307.013 | 10.340.023 | 13.160.275 | 13.016.048 | 11.598.936 |
Beløb i kr. som indberettet
36 poster fra 7 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| Bruttofortjeneste | -17.115 | -14.571 | -7.758 | -12.953 | -9.325 | -8.400 | -8.000 |
| Resultat af primær drift | -17.115 | -14.571 | -7.758 | - | - | - | - |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 11,1 mio. | 12,6 mio. | 13,0 mio. | 10,2 mio. | 13,6 mio. | 9,4 mio. | 7,4 mio. |
| Finansielle indtægter fra tilknyttede virksomheder | 1,0 mio. | 1,2 mio. | - | - | - | - | - |
| Andre finansielle omkostninger | 423.824 | 635.806 | 750.698 | 539.900 | 495.000 | 0 | - |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i andre selskaber mv.
Væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter og økonomiske forholdDer har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Årets bruttotab udgør -17.115 kr. mod -14.571 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 11.598.936 kr. mod 13.016.048 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Begivenheder efter regnskabsårets udløbDer er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet begivenheder, som væsentligt vil kunne påvirke selskabets finansielle stilling.
8.Kontraktlige forpligtelser og eventualposter m.v.SambeskatningSelskabet indgår i den nationale sambeskatning med Darani Holding A/S, CVR-nr. 25643763, som er administrationsselskab og hæfter ubegrænset og solidarisk med de øvrige sambeskattede selskaber for den samlede selskabsskat.
Selskabet hæfter ubegrænset og solidarisk med de øvrige sambeskattede selskaber for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter.
De sambeskattede virksomheders samlede, kendte nettoforpligtelse vedrørende selskabsskat fremgår af årsregnskabet for administrationsselskabet.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 11.07.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 04.07.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 11.07.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 07.07.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 05.07.2022
Årsrapport 2020
Offentliggjort 08.07.2021
Årsrapport 2019
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -17.115 kr. |
| Driftsresultat | -17.115 kr. |
| Resultat før skat | 11,7 mio. kr. |
| Årets resultat | 11,6 mio. kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 92 kr. betalt af ejerne selv og 8 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 96,7 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 89,2 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 7,5 mio. kr. |
| Resultat før skat |
|---|
| 11,7 mio. |
| 13,1 mio. |
| 13,2 mio. |
| 10,4 mio. |
| 13,2 mio. |
| 9,5 mio. |
| 7,4 mio. |
| Skat af årets resultat | 133.430 | 129.470 | 57.376 | 33.550 | -88.952 | 25.784 | -1.760 |
|---|
| Årets resultat | 11,6 mio. | 13,0 mio. | 13,2 mio. | 10,3 mio. | 13,3 mio. | 9,5 mio. | 7,4 mio. |
|---|
| Overført til reserve for nettoopskrivning | 11,1 mio. | 12,6 mio. | 13,0 mio. | -478.637 | - | - | - |
|---|
| Overført til overført resultat | -12,5 mio. | -12,5 mio. | -12,8 mio. | 818.660 | - | - | - |
|---|
| Leasede aktiver | 0 | 0 | - | - | - | - | - |
|---|
| Renteomkostninger til tilknyttede virksomheder | 423.824 | 635.806 | 750.698 | 539.900 | 495.000 | 0 | - |
|---|
| Andre finansielle indtægter | - | 1,2 mio. | 1,0 mio. | 705.392 | 100.000 | 125.683 | 0 |
|---|
| Renteindtægter fra tilknyttede virksomheder | - | - | 1,0 mio. | 705.392 | 100.000 | 125.683 | 0 |
|---|
| Aktuel skat | - | - | 57.376 | 33.550 | -88.952 | 25.784 | -1.760 |
|---|
| Balance | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Foreslået udbytte | 13,0 mio. | 13,0 mio. | 13,0 mio. | 10,0 mio. | 10,0 mio. | 16,5 mio. | 0 |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 61,7 mio. | 61,6 mio. | 62,0 mio. | 69,1 mio. | 73,8 mio. | 80,2 mio. | 80,8 mio. |
| Finansielle anlægsaktiver | 61,7 mio. | 61,6 mio. | 62,0 mio. | 69,1 mio. | 73,8 mio. | 80,2 mio. | 80,8 mio. |
| Anlægsaktiver | 61,7 mio. | 61,6 mio. | 62,0 mio. | 69,1 mio. | 73,8 mio. | 80,2 mio. | 80,8 mio. |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 35,0 mio. | 43,9 mio. | 57,7 mio. | 46,0 mio. | 30,2 mio. | 10,1 mio. | 0 |
| Tilgodehavender | 35,0 mio. | 43,9 mio. | 57,7 mio. | 46,0 mio. | 30,3 mio. | 10,1 mio. | 1.760 |
| Omsætningsaktiver | 35,0 mio. | 43,9 mio. | 57,7 mio. | 46,0 mio. | 30,3 mio. | 10,1 mio. | 1.760 |
| Aktiver i alt | 96,7 mio. | 105 mio. | 120 mio. | 115 mio. | 104 mio. | 90,3 mio. | 80,8 mio. |
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 76,2 mio. | 77,6 mio. | 77,6 mio. | 77,4 mio. | 76,6 mio. | 66,9 mio. | 73,3 mio. |
| Egenkapital | 89,2 mio. | 90,6 mio. | 90,6 mio. | 87,4 mio. | 87,1 mio. | 90,3 mio. | 80,8 mio. |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 11.500 | 11.500 | 11.500 | 10.000 | 8.400 | 8.400 | 8.000 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 7,3 mio. | 14,7 mio. | 29,1 mio. | 27,5 mio. | 17,0 mio. | 8.000 | 0 |
| Skyldig selskabsskat | 133.430 | 129.470 | 57.376 | 33.550 | 0 | 25.784 | 0 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7,5 mio. | 14,8 mio. | 29,1 mio. | 27,6 mio. | 17,0 mio. | 42.184 | 8.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 7,5 mio. | 14,8 mio. | 29,1 mio. | 27,6 mio. | 17,0 mio. | 42.184 | 8.000 |
| Passiver i alt | 96,7 mio. | 105 mio. | 120 mio. | 115 mio. | 104 mio. | 90,3 mio. | 80,8 mio. |
| Tilgodehavende selskabsskat | - | - | - | 0 | 88.952 | 0 | - |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | - | - | - | 0 | 478.637 | 6,9 mio. | 7,4 mio. |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | - | - | - | - | - | 0 | 1.760 |
| Andre tal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | - | - | - | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Eventuelle senere korrektioner af selskabsskatter eller kildeskatter mv. vil kunne medføre, at selskabets hæftelse udgør et andet beløb.
Direktionen har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for Darani ApS.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Jeg anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, og efter min opfattelse giver årsregnskabet et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, som beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for Darani ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, der omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Grundlag for konklusionVi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR - danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet ”Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet”. Vi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code. Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om årsregnskabet. Dette kræver, at vi planlægger og udfører handlinger med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for vores konklusion om årsregnskabet og derudover udfører specifikt krævede supplerende handlinger med henblik på at opnå yderligere sikkerhed for vores konklusion.
En udvidet gennemgang omfatter handlinger, der primært består af forespørgsler til ledelsen og, hvor det er hensigtsmæssigt, andre i virksomheden, analytiske handlinger og de specifikt krævede supplerende handlinger samt vurdering af det opnåede bevis.
Omfanget af handlinger, der udføres ved en udvidet gennemgang, er mindre end ved en revision, og vi udtrykker derfor ingen revisionskonklusion om årsregnskabet.
Udtalelse om ledelsesberetningenLedelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Årsrapporten for Darani ApS er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for en klasse B-virksomhed. Herudover har virksomheden valgt at følge enkelte regler for klasse C-virksomheder.
Årsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år og aflægges i danske kroner.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen.
Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.
Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.
Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.
Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Herved fordeles kurstab og kursgevinst over aktivets eller forpligtelsens løbetid.
Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som vedrører forhold, der eksisterede på balancedagen.
BruttotabBruttotab indeholder andre driftsindtægter og eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration mv..
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederI resultatopgørelsen indregnes den forholdsmæssige andel af de enkelte tilknyttede virksomheders resultat efter skat efter fuld eliminering af intern avance eller tab og fradrag af afskrivning på goodwill og tillæg af negativ goodwill.
Finansielle indtægter og omkostningerFinansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, samt tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen mv.
Skat af årets resultatÅrets skat, der består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Modervirksomheden og de danske tilknyttede virksomheder er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske virksomheder.
Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud (fuld fordeling).
Kapitalandele i tilknyttede virksomhederKapitalandele i tilknyttede virksomheder indregnes og måles efter den indre værdis metode. Indre værdis metode anvendes som en konsolideringsmetode.
I balancen indregnes kapitalandele i tilknyttede virksomheder til den forholdsmæssige andel af virksomhedens regnskabsmæssige indre værdi. Denne opgøres efter modervirksomhedens regnskabspraksis med fradrag eller tillæg af urealiserede koncerninterne avancer og tab samt med tillæg eller fradrag af resterende værdi af positiv eller negativ goodwill opgjort efter overtagelsesmetoden. Negativ goodwill indregnes i resultatopgørelsen ved købet af kapitalandelen. Vedrører den negative goodwill overtagne eventualforpligtelser, indtægtsføres negativ goodwill først, når eventualforpligtelserne er afviklet eller bortfaldet.
Nettoopskrivning af kapitalandele i tilknyttede virksomheder overføres under egenkapitalen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode i det omfang, den regnskabsmæssige værdi overstiger kostprisen. Udbytter fra tilknyttede virksomheder, der forventes vedtaget inden godkendelsen af nærværende årsrapport, bindes ikke på opskrivningsreserven. Reserven reguleres med andre egenkapitalbevægelser i tilknyttede virksomheder.
Nedskrivning på anlægsaktiverDen regnskabsmæssige værdi af kapitalandele i tilknyttede virksomheder vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse ud over det, som udtrykkes ved afskrivning.
Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis gruppe af aktiver. Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, såfremt denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.
Genindvindingsværdien er den højeste værdi af kapitalværdi og salgsværdi fratrukket forventede omkostninger ved et salg. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen og forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid.
Tidligere indregnede nedskrivninger tilbageføres, når betingelsen for nedskrivningen ikke længere består. Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke.
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
UdbytteUdbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Selskabsskat og udskudt skatAktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster og for betalte acontoskatter.
Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.
Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som ”Tilgodehavende skat hos tilknyttede virksomheder" eller ”Skyldig skat hos tilknyttede virksomheder”.
Efter sambeskatningsreglerne hæfter Darani ApS solidarisk og ubegrænset over for skattemyndighederne for selskabsskatter og kildeskatter på renter, royalties og udbytter opstået inden for sambeskatningskredsen.
GældsforpligtelserØvrige gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
Offentliggjort 02.09.2020