Events4Business ApS
Andre forretningsserviceaktiviteter i.a.n.
Ophørt 2025CVR 41 32 56 07AnpartsselskabHerlevStiftet 2020
Virksomheden er ophørt den 5. februar 2025. Oplysningerne nedenfor er historiske.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Andre forretningsserviceaktiviteter i.a.n.
Ophørt 2025CVR 41 32 56 07AnpartsselskabHerlevStiftet 2020
Virksomheden er ophørt den 5. februar 2025. Oplysningerne nedenfor er historiske.
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 4 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | Ændring2023-2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||
| 667.516 | 452.657 | 349.441 | 162.107 | +47,5% | |
| 661.254 | 444.287 | 319.114 | 123.925 | +48,8% | |
| 651.034 | 441.741 | 314.097 | 120.118 | +47,4% | |
| 500.818 | 343.050 | 241.585 | 93.696 | +46,0% | |
| Balance | |||||
| 2,4 mio. | 1,5 mio. | 1,1 mio. | 199.203 | +62,8% | |
| 2,4 mio. | 1,5 mio. | 1,1 mio. | 199.203 | +62,8% | |
| 719.150 | 478.332 | 375.281 | 133.696 | +50,3% | |
| 1,7 mio. | 991.062 | 706.365 | 65.507 | +68,8% | |
| 1,5 mio. | 898.859 | 706.365 | 65.507 | +70,3% | |
| Pengestrømme og ansatte | |||||
| 1 | 1 | 1 | 0 | 0,0% | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | |||||
| 30,1% | 32,6% | 34,7% | 67,1% | −2,5 pp | |
| 83,6% | 80,4% | 94,9% | - | +3,3 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2023/24, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 30 kr. betalt af ejerne selv og 70 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 2,4 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 719.150 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 1,7 mio. kr. |
Regnskabsårene 2021-2024
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 162.107 | 349.441 | 452.657 | 667.516 |
| Årets resultat | 93.696 | 241.585 | 343.050 | 500.818 |
Beløb i kr. som indberettet
36 poster fra 4 regnskabsår
| Post | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 | 2020/21 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||
| Skat af årets resultat | 150.216 | 98.691 | 72.512 | 26.422 |
| Årets resultat | 500.818 | 343.050 | 241.585 | 93.696 |
| Personaleomkostninger | 6.262 | 8.370 | 30.328 | 40.958 |
| Bruttofortjeneste | 667.516 | 452.657 | 349.441 | 164.883 |
| Andre finansielle omkostninger | 10.220 | 2.546 | 5.017 | 3.806 |
| Resultat af primær drift | 661.254 | 444.287 | 319.114 | 123.925 |
| Resultat før skat | 651.034 | 441.741 | 314.097 | 120.118 |
| Lønninger | - | - | - | 39.189 |
| Andre personaleomkostninger | - | - | - | 1.349 |
| Andre renteomkostninger | ||||
Fra årsrapporten for 2024, i virksomhedens egne ord
Virksomhedens væsentligste aktiviteter Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været salg af events til virksomheder. Udviklingen i aktiviteter og økonomiske forhold Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Årets udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Virksom- hedskapital Overkurs ved emission Reserver for opskrivninger Reserver for nettoopskrivninger Reserver for egne kapitalandele Reserve for dagsværdi på investeringsaktiver Reserve for iværksætterselskab Reserve for udviklingsomkostninger Øvrige lovpligtige og vedtægtsmæssige reserver Reserve for udlån og sikkerhedsstillelse Ikke-indbetalt kapital Dagsværdireserve valuta Dagsværdireserve sikring Overført resultat Foreslået udbytte I alt
Perioden 1. juli - 30. juni
Saldo primo 40.000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 178.332 260.000 478.332
Udbetalt udbytte 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 -260.000 -260.000
Årets resultat 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 100.818 400.000 500.818
Egenkapital ultimo 40.000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 279.150 400.000 719.150
Selskabskapitalen består af: 20 A-anparter a nominelt 1.000 kr. 20 B-anparter a nominelt 1.000 kr. Selskabskapitalen har ikke været ændret siden stiftelsen.
2023/24 2022/23
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 03.11.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 29.11.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 07.12.2022
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 08.12.2021
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 667.516 kr. |
| Driftsresultat | 661.254 kr. |
| Resultat før skat | 651.034 kr. |
| Årets resultat | 500.818 kr. |
| - |
| - |
| - |
| 1.451 |
| Aktuel skat | - | - | - | 26.422 |
|---|
| Balance | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 901.162 | 576.813 | 438.575 | 0 |
| Andre tilgodehavender | 0 | 29.805 | 5.813 | 0 |
| Tilgodehavender | 1,5 mio. | 925.992 | 578.348 | 0 |
| Periodeafgrænsningsposter | 552.009 | 313.815 | 128.400 | 0 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 5.559 | 5.559 | 5.559 | 0 |
| Likvide beholdninger | 933.616 | 543.402 | 503.298 | 199.203 |
| Omsætningsaktiver | 2,4 mio. | 1,5 mio. | 1,1 mio. | 199.203 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 767.196 | 339.777 | 403.436 | 12.000 |
| Passiver i alt | 2,4 mio. | 1,5 mio. | 1,1 mio. | 199.203 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1,7 mio. | 991.062 | 706.365 | 65.507 |
| Longterm contract work in progress liabilities | 18.800 | 48.590 | 0 | - |
| Gæld til ejere og ledelse | 5.607 | 720 | 370 | 0 |
| Skyldig skat, langfristet | 142.397 | 92.203 | 0 | 26.422 |
| Skyldig selskabsskat | 92.203 | 0 | 98.934 | 0 |
| Other shortterm payables | 327.715 | 186.862 | 104.125 | 27.085 |
| Prepayments from customers shortterm | 319.277 | 322.910 | 99.500 | 0 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 142.397 | 92.203 | 0 | 26.422 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1,5 mio. | 898.859 | 706.365 | 39.085 |
| Egenkapital | 719.150 | 478.332 | 375.281 | 133.696 |
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Foreslået udbytte | 400.000 | 260.000 | 240.000 | 0 |
| Overført resultat | 279.150 | 178.332 | 95.281 | 93.696 |
| Aktiver i alt | 2,4 mio. | 1,5 mio. | 1,1 mio. | 199.203 |
| Gæld til associerede virksomheder | - | - | - | 2.448 |
| Andre tal | ||||
|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Øvrige personaleomkostninger 6.262 8.370
Personaleomkostninger i alt 6.262 8.370
Selskabet har i regnskabsåret haft gennemsnitligt 1 beskæftigede (sidste år 1).
Direktionen har i dag behandlet og godkendt årsrapporten for 1. juli 2023 - 30. juni 2024 for Events4Business ApS . Årsrapporten, der ikke er revideret, er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Direktionen anser betingelserne for at undlade revision for opfyldt. Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2024 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juli 2023 - 30. juni 2024. Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler. Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse. Herlev, 30. oktober 2024 Direktionen: Kasper Hein Nørgaard
Til ledelsen i Events4Business ApS Vi har opstillet årsregnskabet for Events4Business ApS for regnskabsåret 1. juli 2023 - 30. juni 2024 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som virksomhedens ledelse har tilvejebragt. Årsregnskabet omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis. Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger. Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere selskabets ledelse med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.
Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er selskabets ledelses ansvar. Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, selskabets ledelse har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Glostrup, 30. oktober 2024 Dansk Revision Glostrup Godkendt revisionspartnerselskab, CVR-nr. 28853343 Kim Pilegaard Melin Partner, statsautoriseret revisor mne34580
Generelt Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for regnskabsklasse B. Herudover har selskabet valgt at følge visse bestemmelser fra overliggende regnskabsklasser. Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år. Generelt om indregning og måling Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt. Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske ressourcer vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor. Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen. Indtægter indregnes i resultatopgørelsen i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser, der måles til dagsværdi eller amortiseret kostpris. Endvidere indregnes omkostninger, der er afholdt for at opnå årets indtjening, herunder afskrivninger, nedskrivninger og hensatte forpligtelser samt tilbageførsler som følge af ændrede regnskabsmæssige skøn af beløb, der tidligere har været indregnet i resultatopgørelsen. Omregning af fremmed valuta Transaktioner i fremmed valuta er i årets løb omregnet til transaktionsdagens kurs. Tilgodehavender, gæld og andre poster i fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen, omregnes til balancedagens valutakurs. Realiserede og urealiserede valutakursreguleringer er indregnet i resultatopgørelsen under finansielle poster. Der benyttes ikke finansielle instrumenter til sikring af modværdien i danske kroner af balanceposter i fremmed valuta samt fremtidige transaktioner i fremmed valuta. Resultatopgørelsen Nettoomsætning Nettoomsætning ved salg af rejser og arrangementer indregnes i resultatopgørelsen, såfremt levering til køber har fundet sted inden regnskabsårets udgang. Nettoomsætning indregnes excl. moms og med fradrag af rabatter i forbindelse med salget. Bruttofortjeneste Nettoomsætningen fratrukket omkostninger til råvarer og hjælpematerialer, andre eksterne omkostninger og tillagt andre driftsindtægter, er sammendraget i posten "Bruttofortjeneste". Andre eksterne omkostninger Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration mv. Personaleomkostninger Personaleomkostninger omfatter løn og gage samt sociale omkostninger, pensioner mv. til selskabets personale. Finansielle indtægter og omkostninger Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab vedrørende transaktioner i fremmed valuta samt tillæg og godtgørelse vedrørende acontoskatteordningen mv. Skat af årets resultat Årets skat, som består af årets aktuelle skat og årets forskydning i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte på egenkapitalen. Balancen Tilgodehavender Tilgodehavender måles i balancen til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi. Værdien reduceres med nedskrivninger til imødegåelse af forventede tab efter en vurdering af de enkelte tilgodehavender. Periodeafgrænsningsposter Periodeafgrænsningsposter, som er indregnet under aktiver, omfatter afholdte omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår. Likvide beholdninger Omfatter likvide beholdninger. Gældsforpligtelser Gæld måles til amortiseret kostpris svarende til nominel værdi. Skyldig skat og udskudt skat Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat måles i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter. Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen. Periodeafgrænsningsposter Periodeafgrænsningsposter, som er indregnet under passiver, omfatter modtagne betalinger vedrørende indtægter i de efterfølgende år.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen