Mercato Ejendomme ApS
Udlejning af erhvervsejendomme
CVR 41 99 81 99AnpartsselskabStøvringStiftet 2020
Selskabets væsentligste aktiviteter består i investering og udlejning af fast ejendom.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Udlejning af erhvervsejendomme
CVR 41 99 81 99AnpartsselskabStøvringStiftet 2020
Selskabets væsentligste aktiviteter består i investering og udlejning af fast ejendom.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 6 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||||
| 454.706 | 30.554 | 2,2 mio. | 173.104 | 151.349 | 151.349 | +1.388,2% | |
| 372.250 | -23.443 | 2,2 mio. | 87.501 | 87.525 | 87.525 | - | |
| 49.546 | -80.370 | 2,2 mio. | -958 | -66.932 | -66.932 | - | |
| 38.527 | -62.744 | 1,7 mio. | -750 | -52.208 | -52.208 | - | |
| Balance | |||||||
| 12,6 mio. | 8,8 mio. | 3,5 mio. | 4,9 mio. | 4,6 mio. | 4,6 mio. | +44,2% | |
| 835.090 | 977.042 | 1,3 mio. | 452.494 | 143.346 | 143.347 | −14,5% | |
| 1,6 mio. | 1,6 mio. | 1,7 mio. | -12.958 | -12.208 | -12.208 | +2,4% | |
| 11,0 mio. | 7,1 mio. | 1,8 mio. | 4,9 mio. | 4,6 mio. | 4,6 mio. | +53,5% | |
| 7,7 mio. | 3,8 mio. | 1,8 mio. | 2,5 mio. | 774.778 | 774.778 | +104,1% | |
| Pengestrømme og ansatte | |||||||
| 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | |||||||
| 13,0% | 18,3% | 48,2% | -0,3% | -0,3% | -0,3% | −5,3 pp | |
| 2,4% | -3,8% | - | - | - | - | +6,2 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
Regnskabsårene 2019-2025
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 151.349 | 151.349 | 173.104 | 2.217.087 | 30.554 | 454.706 |
| Årets resultat | -52.208 | -52.208 | -750 | 1.681.504 | -62.744 | 38.527 |
Beløb i kr. som indberettet
46 poster fra 6 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020/21 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||
| Bruttofortjeneste | 454.706 | 30.554 | 2,2 mio. | 173.104 | 151.349 | 151.349 |
| Af- og nedskrivninger af materielle og immaterielle anlægsaktiver | 82.456 | 53.997 | 6.525 | 85.603 | 63.824 | 63.824 |
| Resultat af primær drift | 372.250 | -23.443 | 2,2 mio. | 87.501 | 87.525 | 87.525 |
| Finansielle indtægter fra tilknyttede virksomheder | 22.528 | 37.972 | 17.131 | 0 | - | - |
| Andre finansielle indtægter | 875 | 566 | 87.678 | 0 | - | - |
| Andre finansielle omkostninger | 346.107 | 95.465 | 162.417 | 88.459 | 154.457 | 154.457 |
| Resultat før skat | ||||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabets væsentligste aktiviteterSelskabets væsentligste aktiviteter består i investering og udlejning af fast ejendom.
Virksomhedskapitalen har været uændret siden stiftelsen.
Selskabet er sambeskattet med moderselskabet Dan Barden Group ApS (Administrationsselskab) og hæfter solidarisk med øvrige sambeskattede selskaber for betaling af selskabsskat.Selskabet hæfter subsidiært for de øvrige koncernforbundne selskabers sambeskatningsindkomst og alene begrænset til den ejerandel, hvormed selskabet indgår i koncernen.Selskabet har herudover ingen eventualforpligtelser.
Til sikkerhed for gæld til realkreditinstitutter, t.kr. 3.188, er der givet pant i grunde og bygninger, hvis regnskabsmæssige værdi pr. 31. december 2025 udgør t.kr. 11.774.Selskabet har udstedt afgiftpantebreve for i alt t.kr. 2.160 og T.EUR. 312, som giver pant i ovenstående grunde og bygninger. Disse pantebreve har selskabet i behold og pantebrevene ligger derfor ikke til sikkerhed for gældsforpligtelser.Der er herudover ingen pantsætninger eller sikkerhedsstillelser pr. statusdagen.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 20.06.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 20.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 22.06.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 02.07.2023
Årsrapport 2020/21
Offentliggjort 09.07.2022
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | 454.706 kr. |
| Driftsresultat | 372.250 kr. |
| Resultat før skat | 49.546 kr. |
| Årets resultat | 38.527 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 13 kr. betalt af ejerne selv og 87 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 12,6 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 1,6 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 11,0 mio. kr. |
| 49.546 |
| -80.370 |
| 2,2 mio. |
| -958 |
| -66.932 |
| -66.932 |
| Skat af årets resultat | 11.019 | -17.626 | 471.450 | -208 | - | -14.724 |
|---|
| Årets resultat | 38.527 | -62.744 | 1,7 mio. | -750 | -52.208 | -52.208 |
|---|
| Overført til overført resultat | 38.527 | -62.744 | 1,7 mio. | -750 | - | - |
|---|
| Tax expense on ordinary activities | - | - | - | - | -14.724 | - |
|---|
| Balance | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Grunde og bygninger | 11,8 mio. | 7,8 mio. | 2,2 mio. | 4,4 mio. | 4,5 mio. | 4,5 mio. |
| Materielle anlægsaktiver | 11,8 mio. | 7,8 mio. | 2,2 mio. | 4,4 mio. | 4,5 mio. | 4,5 mio. |
| Anlægsaktiver | 11,8 mio. | 7,8 mio. | 2,2 mio. | 4,4 mio. | 4,5 mio. | 4,5 mio. |
| Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser | 82.500 | 0 | - | 0 | 49.136 | 49.136 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 694.611 | 662.639 | 465.827 | 429.449 | - | 0 |
| Andre tilgodehavender | 29.719 | 238.247 | 98.580 | 3.798 | - | 0 |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 8.260 | 34.441 | 0 | 19.247 | 38.110 | 38.110 |
| Tilgodehavender | 815.090 | 935.327 | 564.407 | 452.494 | 87.246 | 87.246 |
| Likvide beholdninger | 20.000 | 41.715 | 700.195 | 0 | 56.101 | 56.101 |
| Omsætningsaktiver | 835.090 | 977.042 | 1,3 mio. | 452.494 | 143.346 | 143.347 |
| Aktiver i alt | 12,6 mio. | 8,8 mio. | 3,5 mio. | 4,9 mio. | 4,6 mio. | 4,6 mio. |
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 1,6 mio. | 1,6 mio. | 1,6 mio. | -52.958 | -52.208 | -52.208 |
| Egenkapital | 1,6 mio. | 1,6 mio. | 1,7 mio. | -12.958 | -12.208 | -12.208 |
| Hensættelse til udskudt skat | 38.001 | 18.722 | 1.907 | 42.425 | 23.386 | 23.386 |
| Hensatte forpligtelser | 38.001 | 18.722 | 1.907 | 42.425 | 23.386 | 23.386 |
| Prioritetsgæld, langfristet | 3,0 mio. | 3,2 mio. | 0 | 2,4 mio. | - | 2,5 mio. |
| Deposita, langfristet | 209.848 | 182.388 | 0 | - | - | - |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3,3 mio. | 3,4 mio. | 0 | 2,4 mio. | 3,8 mio. | 3,8 mio. |
| Kortfristet del af langfristet gæld | 141.000 | 138.000 | 0 | 145.879 | 186.000 | 186.000 |
| Gæld til banker, kortfristet | 702.667 | 0 | 0 | 230 | - | 0 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 18.220 | 11.648 | 10.688 | 15.450 | - | - |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 6,7 mio. | 3,6 mio. | 1,3 mio. | 2,3 mio. | 508.150 | 508.150 |
| Gæld til ejere og ledelse | 8.176 | 0 | - | - | - | - |
| Anden gæld, kortfristet | 68.374 | 55.921 | 0 | - | - | - |
| Periodeafgrænsningsposter | 61.875 | 0 | - | - | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 7,7 mio. | 3,8 mio. | 1,8 mio. | 2,5 mio. | 774.778 | 774.778 |
| Gældsforpligtelser i alt | 11,0 mio. | 7,1 mio. | 1,8 mio. | 4,9 mio. | 4,6 mio. | 4,6 mio. |
| Passiver i alt | 12,6 mio. | 8,8 mio. | 3,5 mio. | 4,9 mio. | 4,6 mio. | 4,6 mio. |
| Skyldigt sambeskatningsbidrag | - | 0 | 511.968 | 0 | - | - |
| Longterm debt to other credit institutions | - | - | - | 0 | - | 1,3 mio. |
| Other shortterm payables | - | - | - | 15.450 | 80.628 | 80.628 |
| Gæld til banker, langfristet | - | - | - | - | 1,3 mio. | - |
| Gæld til kreditinstitutter, langfristet | - | - | - | - | 2,5 mio. | - |
| Andre tal | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | - | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for Mercato Ejendomme ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter min opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsregnskabet er ikke revideret. Ledelsen erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsrapporten for Mercato Ejendomme ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som virksomheden har tilvejebragt.Årsrapporten omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vor faglige ekspertise til at assistere virksomheden med at udarbejde og præsentere årsrapporten i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.Årsrapporten samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsrapporten, er virksomhedens ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, virksomheden har givet os til brug for at opstille årsrapporten. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsrapporten er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten for Mercato Ejendomme ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B.Selskabet har endvidere valgt at følge visse anbefalinger i Regnskabsvejledning for klasse B- og C-virksomheder.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsrapporten for 2025 er aflagt i kr.
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttofortjeneste er et sammendrag af nettoomsætning, ændring i lagre af færdigvarer og varer under fremstilling samt andre driftsindtægter med fradrag af omkostninger til råvarer og hjælpematerialer og andre eksterne omkostninger.
Indtægter fra salg af handelsvarer og færdigvarer, indregnes i resultatopgørelsen, når levering og risikoovergang til køber har fundet sted, og hvis indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget.Nettoomsætningen måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter. Alle former for afgivne rabatter er fratrukket i nettoomsætningen.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer, operationelle leasingomkostninger mv.
Af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver indeholder årets af- og nedskrivninger af immaterielle og materielle anlægsaktiver.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger, finansielle omkostninger ved finansiel leasing, realiserede og urealiserede kursgevinster og -tab vedrørende værdipapirer, gæld og transaktioner i fremmed valuta, amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen mv.
Virksomheden er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske dattervirksomheder. Dattervirksomheder indgår i sambeskatningen fra det tidspunkt, hvor de indgår i konsolideringen i koncernregnskabet og frem til det tidspunkt, hvor de udgår fra konsolideringen.Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Grunde og bygninger, produktionsanlæg og maskiner samt andre anlæg, driftsmateriel og inventar måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.Afskrivningsgrundlaget er kostpris med fradrag af forventet restværdi efter afsluttet brugstid. Der afskrives ikke på grunde.Kostpris omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til brug. For egne fremstillede aktiver omfatter kostprisen direkte og indirekte omkostninger til materialer, komponenter, underleverandører og løn.Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellig, og den enkelte bestanddel udgør en væsentlig del af den samlede kostpris.Der foretages lineære afskrivninger baseret på følgende vurdering af aktivernes forventede brugstider og restværdier:BrugstidRestværdiBygninger 20-50 år0 %Aktiver med en kostpris på under kr. 34.400 omkostningsføres i anskaffelsesåret.Brugstiden og restværdien revurderes årligt. En ændring behandles som et regnskabsmæssigt skøn, og indvirkningen på afskrivninger indregnes fremadrettet.Fortjeneste og tab ved salg af materielle anlægsaktiver opgøres som forskellen mellem salgsprisen med fradrag af salgsomkostninger og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet.
Fortjeneste eller tab ved salg af materielle anlægsaktiver indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtægter henholdsvis andre driftsomkostninger.
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende eller en portefølje af tilgodehavender er værdiforringet. Hvis der foreligger en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet, foretages nedskrivning på individuelt niveau.
Likvide beholdninger omfatter kassebeholdning samt indestående i pengeinstitutter.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som 'Tilgodehavende sambeskatningsbidrag' eller 'Skyldige sambeskatningsbidrag'.Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser opgjort på grundlag af den planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen. Udskudt skat måles til nettorealisationsværdi.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen bortset fra poster, der føres direkte på egenkapitalen.Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettiget skattemæssigt underskud, måles til den værdi, hvortil aktivet forventes at kunne realiseres, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed. Eventuelle udskudte nettoskatteaktiver måles til nettorealisationsværdi.
Finansielle forpligtelser indregnes ved lånoptagelse til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris svarende til den kapitaliserede værdi ved anvendelse af den effektive rente, så forskellen mellem nettoprovenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden.Prioritetsgæld er således målt til amortiseret kostpris, der for kontantlån svarer til lånets restgæld. For obligationslån svarer amortiseret kostpris til en restgæld beregnet som lånets underliggende kontantværdi på lånoptagelsestidspunktet reguleret med en over afdragstiden foretaget amortisering af lånets kursregulering på optagelsestidspunktet.Øvrige gældsforpligtelser, som omfatter gæld til leverandører, tilknyttede virksomheder samt anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Periodeafgrænsningsposter, indregnet under kortfristede gældsforpligtelser, omfatter modtagne betalinger vedrørende indtægter i de efterfølgende år.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen