Oluf Jessen Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 41 36 07AnpartsselskabPadborgStiftet 2021
Virksomhedens formål er Holding virksomhed og dermed forbundet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 41 36 07AnpartsselskabPadborgStiftet 2021
Virksomhedens formål er Holding virksomhed og dermed forbundet virksomhed.
Oplysningerne er hentet 6. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 4 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||
| -8.801 | -8.650 | -12.160 | -1.758 | - | |
| 154.002 | 167.152 | -12.187 | -1.759 | −7,9% | |
| 155.900 | 169.033 | -9.506 | -1.372 | −7,8% | |
| Balance | |||||
| 1,1 mio. | 699.847 | 556.120 | 537.173 | +62,9% | |
| 839.745 | 399.847 | 256.120 | 237.173 | +110,0% | |
| 374.255 | 340.355 | 289.122 | 298.628 | +10,0% | |
| 765.490 | 359.492 | 266.998 | 238.545 | +112,9% | |
| 322.423 | 89.065 | 266.998 | 6.183 | +262,0% | |
| Pengestrømme og ansatte | |||||
| 0 | 0 | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | |||||
| 32,8% | 48,6% | 52,0% | 55,6% | −15,8 pp | |
| 43,6% | 53,7% | -3,2% | - | −10,1 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2024/25, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -8.801 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | 154.002 kr. |
| Årets resultat | 155.900 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 33 kr. betalt af ejerne selv og 67 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 1,1 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 374.255 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 765.490 kr. |
Regnskabsårene 2022-2025
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -1.758 | -12.160 | -8.650 | -8.801 |
| Årets resultat | -1.372 | -9.506 | 169.033 | 155.900 |
Beløb i kr. som indberettet
37 poster fra 4 regnskabsår
| Post | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 | 2021/22 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||
| Bruttofortjeneste | -8.801 | -8.650 | -12.160 | -1.758 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 183.000 | 176.700 | 0 | - |
| Andre finansielle indtægter | 175 | 103 | 0 | - |
| Andre finansielle omkostninger | 20.372 | 1.001 | 27 | 1 |
| Resultat før skat | 154.002 | 167.152 | -12.187 | -1.759 |
| Skat af årets resultat | -1.898 | -1.881 | -2.681 | -387 |
| Årets resultat | 155.900 | 169.033 | -9.506 | -1.372 |
| Overført til overført resultat | 33.900 | 51.233 | -9.506 | - |
| Other adjustments of finance income | 175 | 103 | 0 | - |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Virksomhedens formål er Holding virksomhed og dermed forbundet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på 155.900 kr. mod et overskud på 169.033 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. maj 2025 udviser en egenkapital på 374.255 kr.
I henhold til årsregnskabslovens § 110, stk. 1, er der ikke udarbejdet koncernregnskab.
Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år.
Virksomheden er som administrationsvirksomhed sambeskattet med øvrige danske dattervirksomheder og hæfter solidarisk med øvrige sambeskattede selskaber for betaling af selskabsskat fra og med indkomståret 2022 samt for kildeskat på renter, royalties og udbytter, som forfalder til betaling den 25. maj 2021 eller senere.
Virksomheden har ikke stillet pant eller anden sikkerhed i aktiver pr. 31. maj 2025.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2024/25
Offentliggjort 01.12.2025
Årsrapport 2023/24
Offentliggjort 01.11.2024
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 01.12.2023
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 25.11.2022
| Øvrige reguleringer af finansielle omkostninger |
|---|
| 20.372 |
| 1.001 |
| 27 |
| 1 |
| Aktuel skat | -1.898 | -4.489 | -73 | -387 |
|---|
| Regulering af udskudt skat | 0 | 2.608 | -2.608 | 0 |
|---|
| Tax expense on ordinary activities | - | - | -2.681 | -387 |
|---|
| Balance | ||||
|---|---|---|---|---|
| Proposed extraordinary dividend recognised in equity | 122.000 | 117.800 | 0 | - |
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Finansielle anlægsaktiver | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Anlægsaktiver | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 806.881 | 332.989 | 243.025 | 232.749 |
| Tilgodehavender | 806.881 | 332.989 | 245.633 | 232.749 |
| Likvide beholdninger | 32.864 | 66.858 | 10.487 | 4.424 |
| Omsætningsaktiver | 839.745 | 399.847 | 256.120 | 237.173 |
| Aktiver i alt | 1,1 mio. | 699.847 | 556.120 | 537.173 |
| Virksomhedskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 74.255 | 40.355 | -10.878 | -1.372 |
| Foreslået udbytte | 0 | 0 | 0 | - |
| Egenkapital | 374.255 | 340.355 | 289.122 | 298.628 |
| Skyldig skat, langfristet | 443.067 | 270.427 | 0 | 232.362 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 443.067 | 270.427 | 0 | 232.362 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 55.882 | 82.882 | 18.250 | 0 |
| Skyldig selskabsskat | 230.046 | 0 | 242.565 | 0 |
| Gæld til ejere og ledelse | 6.183 | 6.183 | 6.183 | 6.183 |
| Anden gæld, kortfristet | 30.312 | 0 | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 322.423 | 89.065 | 266.998 | 6.183 |
| Gældsforpligtelser i alt | 765.490 | 359.492 | 266.998 | 238.545 |
| Passiver i alt | 1,1 mio. | 699.847 | 556.120 | 537.173 |
| Udskudte skatteaktiver | - | 0 | 2.608 | 0 |
| Andre tal | ||||
|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for Oluf Jessen Holding ApS for regnskabsåret 1. juni 2024 - 31. maj 2025.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. maj 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juni 2024 - 31. maj 2025.
Det er endvidere min opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har udført udvidet gennemgang af årsregnskabet for Oluf Jessen Holding ApS for regnskabsåret 1. juni 2024 - 31. maj 2025, der omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis. Årsregnskabet udarbejdes efter årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. maj 2025 samt af resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. juni 2024 - 31. maj 2025 i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Vi har udført vores udvidede gennemgang i overensstemmelse med Erhvervsstyrelsens erklæringsstandard for små virksomheder og FSR - danske revisorers standard om udvidet gennemgang af årsregnskaber, der udarbejdes efter årsregnskabsloven. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i afsnittet "Revisors ansvar for den udvidede gennemgang af årsregnskabet". Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.UafhængighedVi er uafhængige af selskabet i overensstemmelse med International Ethics Standards Board for Accountants' internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code.
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.Ved udarbejdelsen af årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Vores ansvar er at udtrykke en konklusion om årsregnskabet. Dette kræver, at vi planlægger og udfører handlinger med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for vores konklusion om årsregnskabet og derudover udfører specifikt krævede supplerende handlinger med henblik på at opnå yderligere sikkerhed for vores konklusion.En udvidet gennemgang omfatter handlinger, der primært består af forespørgsler til ledelsen og, hvor det er hensigtsmæssigt, andre i selskabet, analytiske handlinger og de specifikt krævede supplerende handlinger samt vurdering af det opnåede bevis.Omfanget af handlinger, der udføres ved en udvidet gennemgang, er mindre end ved en revision, og vi udtrykker derfor ingen revisionskonklusion om årsregnskabet.
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.Vores konklusion om årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.I tilknytning til vores udvidede gennemgang af årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med årsregnskabet eller vores viden opnået ved den udvidede gennemgang eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Årsrapporten for Oluf Jessen Holding ApS for 2024/25 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for klasse Bvirksomheder med tilvalg af visse bestemmelser for klasse C.
PræsentationsvalutaÅrsregnskabet er aflagt i danske kroner (kr.).
I resultatopgørelsen er nettoomsætning og eksterne omkostninger med henvisning til årsregnskabslovens § 32 sammendraget til én regnskabspost benævnt bruttotab.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger vedrørende virksomhedens primære aktivitet, der er afholdt i årets løb, herunder omkostninger til distribution, salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer, ydelser på operationelle leasingkontrakter m.v.
Posten omfatter modtagne udbytter fra tilknyttede virksomheder i det omfang udbyttet ikke overstiger den akkumulerede indtjening i den tilknyttede virksomhed i ejerperioden.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og omkostninger samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen m.v.
Modervirksomheden er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske dattervirksomheder. Tilknyttede virksomheder indgår i sambeskatningen fra det tidspunkt, hvor de indgår i konsolideringen i koncernregnskabet og frem til det tidspunkt, hvor de udgår fra konsolideringen.Modervirksomheden er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne.Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.Årets skat, der består af årets aktuelle selskabsskat, årets sambeskatningsbidrag og ændring i udskudt skat - herunder som følge af ændring i skattesats - indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder måles til kostpris. Modtaget udbytte, der overstiger den akkumulerede indtjening i den tilknyttede virksomhed i ejerperioden, behandles som en reduktion af kostprisen.Fortjeneste og tab ved afhændelse af tilknyttede og associerede virksomheder opgøres som forskellen mellem afhændelsessummen og den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver på salgstidspunktet inkl. ikke-afskrevet goodwill samt forventede omkostninger til salg eller afvikling. Fortjeneste eller tab indregnes i resultatopgørelsen under finansielle poster.
Den regnskabsmæssige værdi af kapitalandele i tilknyttede virksomheder vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse.Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis gruppe af aktiver. Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Som genindvindingsværdi anvendes den højeste værdi af nettosalgspris og kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen og forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid.Tidligere indregnede nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består.
Virksomheden har valgt IAS 39 som fortolkningsbidrag for nedskrivninger af finansielle tilgodehavender.Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris.Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et tilgodehavende eller en portefølje af tilgodehavender er værdiforringet. Hvis der foreligger en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet, foretages nedskrivning på individuelt niveau.Tilgodehavender, hvor der ikke foreligger en objektiv indikation på værdiforringelse på individuelt niveau, vurderes på porteføljeniveau for objektiv indikation for værdiforringelse. Porteføljerne baseres primært på debitorernes hjemsted og kreditvurdering i overensstemmelse med virksomhedens risikostyringspolitik. De objektive indikatorer, som anvendes for porteføljer, er fastsat baseret på historiske tabserfaringer.Nedskrivninger opgøres som forskellen mellem den regnskabsmæssige værdi af tilgodehavender og nutidsværdien af de forventede pengestrømme, herunder realisationsværdi af eventuelle modtagne sikkerhedsstillelser. Som diskonteringssats anvendes den effektive rente for det enkelte tilgodehavende eller portefølje.
Foreslået udbytteForeslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt betalte acontoskatter.
Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke-afskrivningsberettiget goodwill og kontorejendomme samt andre poster, hvor midlertidige forskelle bortset fra virksomhedsovertagelser er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have indvirkning på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet, henholdsvis afvikling af forpligtelsen.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, som de forventes at blive udnyttet med, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme jurisdiktion. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i resultatopgørelsen.
Som administrationsselskab i sambeskatningskredsen overtages hæftelsen for tilknyttede virksomhedernes selskabsskatter overfor skattemyndighederne i takt med tilknyttede virksomheders betaling af sambeskatningsbidrag. Skyldige eller tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som tilgodehavende skat eller skyldig selskabsskat.
Virksomheden har valgt IAS 39 som fortolkningsbidrag til indregning og måling af gældsforpligtelser.Finansielle gældsforpligtelser indregnes ved lånoptagelse til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris, svarende til den kapitaliserede værdi ved anvendelse af den effektive rente, så forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen over låneperioden. I finansielle forpligtelser indregnes tillige den kapitaliserede restleasingforpligtelse på finansielle leasingkontrakter.Øvrige gældsforpligtelser måles til nettorealisationsværdien.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen