Ditte Hornbak Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 46 56 07AnpartsselskabHumlebækStiftet 2021
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 46 56 07AnpartsselskabHumlebækStiftet 2021
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 5 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||||
| - | - | - | 0 | 0 | - | |
| -6.000 | -3.300 | -2.550 | -20.645 | -690 | - | |
| - | - | - | -20.645 | -690 | - | |
| 742.430 | 550.887 | - | 88.104 | -8.690 | +34,8% | |
| 765.756 | 550.887 | 707.209 | 88.104 | -8.690 | +39,0% | |
| Balance | ||||||
| 3,5 mio. | 2,7 mio. | 1,5 mio. | 869.914 | 861.810 | +30,4% | |
| 850.312 | 31.848 | 686.133 | 57.414 | 49.310 | +2.569,9% | |
| 2,1 mio. | 1,4 mio. | 826.623 | 119.414 | 31.310 | +55,6% | |
| 1,4 mio. | 1,3 mio. | 672.010 | 750.500 | 830.500 | +4,0% | |
| 1,4 mio. | 1,3 mio. | 672.010 | 750.500 | 22.500 | +4,0% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||||
| 61,0% | 51,1% | 55,2% | 13,7% | 3,6% | +9,9 pp | |
| 43,5% | 50,0% | 149,5% | 116,9% | - | −6,5 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste |
Regnskabsårene 2021-2025
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | Ikke offentl. | Ikke offentl. | Ikke offentl. |
| Bruttofortjeneste | -690 | -20.645 | -2.550 | -3.300 | -6.000 |
| Årets resultat | -8.690 | 88.104 | 707.209 | 550.887 | 765.756 |
Beløb i kr. som indberettet
36 poster fra 5 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||
| Bruttofortjeneste | -6.000 | -3.300 | -2.550 | -20.645 | - |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 800.000 | 600.000 | 0 | 125.000 | - |
| Andre finansielle indtægter | 45 | 1.643 | 269 | 0 | - |
| Andre finansielle omkostninger | 51.615 | 47.456 | 15.510 | 16.251 | 8.000 |
| Resultat før skat | 742.430 | 550.887 | - | 88.104 | -8.690 |
| Skat af årets resultat | -23.326 | 0 | 0 | 0 | - |
| Årets resultat | 765.756 | 550.887 | 707.209 | 88.104 | -8.690 |
| Overført til overført resultat | 765.756 | 550.887 | 707.209 | 88.104 | |
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Beløb i DKKSelskabskapitalOverført resultatEgenkapital
i altEgenkapitalopgørelse for 01.01.24 - 31.12.24Saldo pr. 01.01.2440.000786.623826.623Forslag til resultatdisponering0550.887550.887Saldo pr. 31.12.2440.0001.337.5101.377.510Egenkapitalopgørelse for 01.01.25 - 31.12.25Saldo pr. 01.01.2540.0001.337.5101.377.510Forslag til resultatdisponering0765.756765.756Saldo pr. 31.12.2540.0002.103.2662.143.266
2.EventualforpligtelserAndre eventualforpligtelserSelskabet er sambeskattet med øvrige danske selskaber i koncernen og hæfter solidarisk og ubegrænset for selskabsskatter og eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter for de sambeskattede selskaber.
3.SikkerhedsstillelserSelskabet har ikke stillet pant eller anden sikkerhed i aktiver.
Selskabet har i overensstemmelse med årsregnskabslovens § 110 undladt at udarbejde koncernregnskab.
Jeg har dags dato aflagt årsrapporten for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25 for Ditte Hornbak Holding ApS.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 02.07.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 30.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 03.07.2024
Årsrapport 2022
Offentliggjort 30.06.2023
Årsrapport 2021
Offentliggjort 11.07.2022
| -6.000 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
|---|
| Resultat før skat | 742.430 kr. |
|---|
| Årets resultat | 765.756 kr. |
|---|
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 61 kr. betalt af ejerne selv og 39 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 3,5 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 2,1 mio. kr. |
| Gæld og forpligtelser | 1,4 mio. kr. |
| - |
| Indtægter af andre kapitalinteresser | - | 0 | 725.000 | 125.000 | - |
|---|
| Nettoomsætning | - | - | - | 0 | 0 |
|---|
| Eksterne omkostninger | - | - | - | 20.645 | 690 |
|---|
| Bruttoresultat | - | - | - | -20.645 | -690 |
|---|
| Resultat af primær drift | - | - | - | -20.645 | -690 |
|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | - | - | - | - | 0 |
|---|
| Balance | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 2,7 mio. | 2,7 mio. | 0 | - | - |
| Finansielle anlægsaktiver | 2,7 mio. | 2,7 mio. | 812.500 | 812.500 | 812.500 |
| Anlægsaktiver | 2,7 mio. | 2,7 mio. | 812.500 | 812.500 | 812.500 |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 180.557 | 0 | - | - | - |
| Tilgodehavende selskabsskat | 12.521 | 0 | - | - | - |
| Tilgodehavender | 193.078 | 0 | - | - | - |
| Likvide beholdninger | 657.234 | 31.848 | 686.133 | 57.414 | 49.310 |
| Omsætningsaktiver | 850.312 | 31.848 | 686.133 | 57.414 | 49.310 |
| Aktiver i alt | 3,5 mio. | 2,7 mio. | 1,5 mio. | 869.914 | 861.810 |
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 2,1 mio. | 1,3 mio. | 786.623 | 79.414 | -8.690 |
| Egenkapital | 2,1 mio. | 1,4 mio. | 826.623 | 119.414 | 31.310 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 4.250 | 2.500 | 2.500 | 0 | 22.500 |
| Gæld til ejere og ledelse | 867.964 | 826.740 | 0 | 750.500 | - |
| Anden gæld, kortfristet | 497.749 | 488.015 | 669.510 | - | - |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1,4 mio. | 1,3 mio. | 672.010 | 750.500 | 22.500 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1,4 mio. | 1,3 mio. | 672.010 | 750.500 | 830.500 |
| Passiver i alt | 3,5 mio. | 2,7 mio. | 1,5 mio. | 869.914 | 861.810 |
| Andre kapitalinteresser | - | 0 | 812.500 | 812.500 | 812.500 |
| Gæld til ejere og ledelse, langfristet | - | - | - | 750.500 | 808.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | - | - | - | 750.500 | 808.000 |
| Andre tal | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsregnskabet er ikke revideret, og jeg erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31.12.25 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Til den daglige ledelse i Ditte Hornbak Holding ApSVi har opstillet årsregnskabet for Ditte Hornbak Holding ApS for regnskabsåret 01.01.25 - 31.12.25 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som den daglige ledelse har tilvejebragt.Årsregnskabet omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regnskabspraksis.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410 vedrørende opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere den daglige ledelse med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er den daglige ledelses ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, den daglige ledelse har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller gennemgangskonklusion om, hvorvidt årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.Vejle, den 1. juli 2026BeierholmGodkendt RevisionspartnerselskabCVR-nr. 32 89 54 68Lars Koudal JensenStatsaut. revisorMNE-nr. mne26778
1.Væsentligste aktiviteterSelskabets aktiviteter består i at eje kapitalandele i driftsselskaber og anden investeringsvirksomhed efter direktionens nærmere beslutning.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabsloven for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af bestemmelser fra en højere regnskabsklasse.
Generelt om indregning og målingI resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes, herunder indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger.I balancen indregnes aktiver, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt. Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt. Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet nedenfor for hver enkelt regnskabspost.Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
VIRKSOMHEDSSAMMENSLUTNINGERNyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes fra erhvervelsestidspunktet henholdsvis stiftelsestidspunktet. Erhvervelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor der opnås kontrol over virksomheden. Solgte eller afviklede virksomheder indregnes frem til afståelses- henholdsvis afviklingstidspunktet. Afståelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor kontrollen over virksomheden overgår til tredjemand.Ved erhvervelse af virksomheder anvendes overtagelsesmetoden, hvorefter de erhvervede virksomheders identificerbare aktiver og forpligtelser måles til dagsværdi på erhvervelsestidspunktet.Kostprisen for kapitalandelene i de erhvervede virksomheder udlignes med den forholdsmæssige andel af de erhvervede virksomheders dagsværdi af nettoaktiver på erhvervelsestidspunktet.Ved trinvise erhvervelser af dattervirksomheder tillægges kostprisen for de erhvervede kapitalandele den regnskabsmæssige værdi af de eksisterende kapitalandele.
BruttotabBruttotab indeholder andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostningerAndre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til distribution, salg og reklame, administration, lokaler og tab på debitorer i det omfang, de ikke overstiger normale nedskrivninger.
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomhederUdbytte fra kapitalandele, der måles til kostpris, indtægtsføres i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres.Indtægter af kapitalandele i dattervirksomheder omfatter ligeledes gevinster og tab ved salg af kapitalandele.
Andre finansielle posterUnder andre finansielle poster indregnes renteindtægter og renteomkostninger m.v.
Skat af årets resultatÅrets aktuelle og udskudte skatter indregnes i resultatopgørelsen som skat af årets resultat med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til poster indregnet direkte i egenkapitalen.Selskabet er sambeskattet med danske koncernforbundne virksomheder. Modervirksomheden fungerer som administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne.Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem desambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.
Kapitalandele i tilknyttede virksomhederKapitalandele i dattervirksomheder måles i balancen til kostpris med fradrag for eventuel nedskrivning. Transaktionsomkostninger, der direkte kan henføres til erhvervelsen, indregnes i kostprisen for kapitalandelene. Regnskabspraksis for erhvervelse af dattervirksomheder fremgår af afsnittet "Virksomhedssammenslutninger".Gevinster eller tab ved afhændelse af kapitalandele opgøres som forskellen mellem afhændelsessummen og den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver på salgstidspunktet inkl. ikke afskrevet goodwill samt forventede omkostninger til salg eller afvikling. Gevinster og tab indregnes i resultatopgørelsen under indtægter af kapitalandele.
Nedskrivning af anlægsaktiverDen regnskabsmæssige værdi af anlægsaktiver, der ikke måles til dagsværdi, vurderes årligt for indikationer på værdiforringelse ud over det, som udtrykkes ved afskrivning.Hvis selskabets realiserede afkast af et aktiv eller en gruppe af aktiver er lavere end forventet, anses dette som en indikation på værdiforringelse.Foreligger der indikationer på værdiforringelse, foretages nedskrivningstest af hvert enkelt aktiv henholdsvis hver gruppe af aktiver.Hvis der udloddes udbytte fra kapitalandele i dattervirksomheder, der overstiger årets indtjening fra den pågældende virksomhed, anses dette som en indikation på værdiforringelse.Der foretages nedskrivning til genindvindingsværdien, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.Som genindvindingsværdi anvendes den højeste værdi af nettosalgspris og kapitalværdi. Kapitalværdien opgøres som nutidsværdien af de forventede nettopengestrømme fra anvendelsen af aktivet eller aktivgruppen samt forventede nettopengestrømme ved salg af aktivet eller aktivgruppen efter endt brugstid.Nedskrivninger tilbageføres, når begrundelsen for nedskrivningen ikke længere består.
TilgodehavenderTilgodehavender måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til pålydende værdi med fradrag af nedskrivninger til imødegåelse af tab.Nedskrivninger til imødegåelse af tab opgøres på grundlag af en individuel vurdering af de enkelte tilgodehavender, når der på individuelt niveau foreligger en objektiv indikation på, at et tilgodehavende er værdiforringet.
Likvide beholdningerLikvide beholdninger omfatter indestående på bankkonti.
Aktuelle og udskudte skatterSkyldig og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalte acontoskatter.Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som selskabsskat under tilgodehavender eller gældsforpligtelser.Udskudte skatteforpligtelser og udskudte skatteaktiver beregnes af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke afskrivningsberettiget goodwill samt andre poster, hvor midlertidige forskelle, bortset fra virksomhedsovertagelser, er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, de efter vurdering forventes at kunne realiseres til ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller ved udligning i skat af fremtidig indtjening.Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat.
GældsforpligtelserKortfristede finansielle gældsforpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvilket normalt svarer til gældens pålydende værdi. Øvrige kortfristede gældsforpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen