Capsule Holding ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 65 37 21AnpartsselskabAarhus CStiftet 2021
Selskabets formål er at besidde kapitalandele.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere, personer og navnesøgning kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 42 65 37 21AnpartsselskabAarhus CStiftet 2021
Selskabets formål er at besidde kapitalandele.
Oplysningerne er hentet 5. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 4 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat | |||||
| -9.625 | -9.999 | -11.625 | -12.499 | - | |
| -2,5 mio. | 810.774 | 1,5 mio. | 98.879 | - | |
| -2,5 mio. | 810.774 | 1,5 mio. | 101.464 | - | |
| Balance | |||||
| 1.466 | 3,0 mio. | 1,9 mio. | 166.572 | −100,0% | |
| 1.466 | 533.468 | 266.220 | 8.348 | −99,7% | |
| -50.366 | 2,5 mio. | 1,6 mio. | 149.058 | - | |
| 51.832 | 568.556 | 287.339 | 17.514 | −90,9% | |
| 51.832 | 568.556 | 287.339 | 17.514 | −90,9% | |
| Pengestrømme og ansatte | |||||
| 0 | 0 | - | - | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | |||||
| -3.435,6% | 81,2% | 85,2% | 89,5% | −3.516,8 pp | |
| - | 39,5% | 166,8% | - | - | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -9.625 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | -2,5 mio. kr. |
| Årets resultat | -2,5 mio. kr. |
Egenkapitalen er negativ: virksomheden skylder mere, end den ejer.
| Aktiver i alt | 1.466 kr. |
|---|---|
| Egenkapital | -50.366 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 51.832 kr. |
Regnskabsårene 2022-2025
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -12.499 | -11.625 | -9.999 | -9.625 |
| Årets resultat | 101.464 | 1.500.274 | 810.774 | -2.510.472 |
Beløb i kr. som indberettet
33 poster fra 4 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021/22 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||
| Bruttofortjeneste | -9.625 | -9.999 | -11.625 | -12.499 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | -2,5 mio. | 824.743 | 1,5 mio. | 114.429 |
| Andre finansielle indtægter | 99 | 91 | 3 | 0 |
| Øvrige finansielle omkostninger | 5.752 | 4.061 | 331 | 3.051 |
| Resultat før skat | -2,5 mio. | 810.774 | 1,5 mio. | 98.879 |
| Skat af årets resultat | 0 | 0 | 0 | -2.585 |
| Årets resultat | -2,5 mio. | 810.774 | 1,5 mio. | 101.464 |
| Overført til overført resultat | -2,5 mio. | 810.774 | 1,5 mio. | 101.464 |
| Equity transfers to reserves | 0 | 0 | 0 | - |
| Cash payments concerning formation of entity | ||||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Virksomhedens væsentligste aktiviteterSelskabets formål er at besidde kapitalandele.
Beskrivelse af væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forholdSelskabets resultatopgørelse for 2025 viser et underskud på 2.510 t.kr. og selskabets egenkapital pr. 31.
december 2025 er negativ med 50 t.kr.
Ledelsen forventer, at Capsule Holding ApS indtræder i likvidation på den ordinære generalforsamling, og bliver endeligt likvideret i 2026. Årsregnskabet aflægges
således ikke med henblik på fortsat drift.
1 Væsentlig usikkerhed vedrørende fortsat driftLedelsen forventer, at Capsule Holding ApS indtræder i likvidation på den ordinære generalforsamling, og bliver endeligt likvideret i 2026. Årsregnskabet aflægges
således ikke med henblik på fortsat drift.
2 Andre finansielle omkostninger2025kr.2024kr.Finansielle omkostninger fra tilknyttede virksomheder5.7524.0615.7524.061
3 Finansielle aktiverKapitalandele i tilknyttede virksomhederkr.Kostpris primo43.795Kostpris ultimo43.795Opskrivninger primo2.451.399Overførsler43.795Årets nedskrivninger(2.495.194)Opskrivninger ultimo0Overførsler(43.795)Nedskrivninger ultimo(43.795)Regnskabsmæssig værdi ultimo0Selskabet forventes likvideret i 2026, hvorfor indregning og måling er sket til realisationsværdier. Indregningen til
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 09.07.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 27.06.2025
Årsrapport 2023
Offentliggjort 02.07.2024
Årsrapport 2021/22
Offentliggjort 02.07.2023
| - |
| - |
| - |
| 47.592 |
| Increase of capital | - | - | - | 2 |
|---|
| Transferred from share premium | - | - | - | 0 |
|---|
| Balance | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 0 | 2,5 mio. | 1,7 mio. | 158.224 |
| Finansielle anlægsaktiver | 0 | 2,5 mio. | 1,7 mio. | 158.224 |
| Anlægsaktiver | 0 | 2,5 mio. | 1,7 mio. | 158.224 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 0 | 267.156 | 257.869 | 8.348 |
| Tilgodehavender | 0 | 267.156 | 257.869 | 8.348 |
| Likvide beholdninger | 1.466 | 266.312 | 8.351 | 0 |
| Omsætningsaktiver | 1.466 | 533.468 | 266.220 | 8.348 |
| Aktiver i alt | 1.466 | 3,0 mio. | 1,9 mio. | 166.572 |
| Virksomhedskapital | 40.002 | 40.002 | 40.002 | 40.002 |
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | 0 | 2,5 mio. | 1,6 mio. | 114.429 |
| Overført resultat | -90.368 | -31.295 | -17.326 | -5.373 |
| Egenkapital | -50.366 | 2,5 mio. | 1,6 mio. | 149.058 |
| Leverandører af varer og tjenesteydelser | 8.499 | 10.500 | 10.500 | 7.000 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 43.333 | 290.900 | 18.970 | 4.583 |
| Skyldigt sambeskatningsbidrag | 0 | 267.156 | 257.869 | 5.763 |
| Kortfristede gældsforpligtelser | 51.832 | 568.556 | 287.339 | 17.514 |
| Gældsforpligtelser i alt | 51.832 | 568.556 | 287.339 | 17.514 |
| Passiver i alt | 1.466 | 3,0 mio. | 1,9 mio. | 166.572 |
| Gæld til banker, kortfristet | - | - | 0 | 168 |
| Overkurs | - | - | - | 0 |
| Andre tal | ||||
|---|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | - | - |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
realisationsværdier har medvirket til en nedskrivning af selskabets kapitalandele i tilknyttede virksomheder.Kapitalandele i dattervirksomhederHjemstedRetsformEjerandel%Capsule ApSÅrhusApS68,38
4 PersonaleforholdVirksomheden har ingen ansatte udover direktionen.Direktøren har ikke modtaget vederlag.20252024Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte medarbejdere00
5 EventualforpligtelserSelskabet er administrationsselskab i en dansk sambeskatning. Selskabet hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler herom for indkomstskatter mv. for de sambeskattede selskaber og ligeledes for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter for disse selskaber.
KoncernregnskabMed henvisning til årsregnskabslovens § 110 er der ikke udarbejdet koncernregnskab.
Going concernVirksomheden ventes at blive likvideret efter reglerne om solvent likvidation. Årsregnskabet er aflagt
efter samme regnskabspraksis som anvendt i det seneste årsregnskab, men indregning, måling, klassifikation
og opstilling af regnskabsposter mv. er sket under hensyntagen til, at virksomhedens aktiver og
forpligtelser realiseres ved afhændelse fremfor fortsat drift.
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 01.01.2025 - 31.12.2025 for Capsule Holding ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af virksomhedens aktiver, passiver
og finansielle stilling pr. 31.12.2025 samt af resultatet af virksomhedens aktiviteter for regnskabsåret 01.01.2025 - 31.12.2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende redegørelse for de forhold, beretningen omhandler.
Vi anser betingelserne for at undlade revision af årsregnskabet for regnskabsåret 01.01.2025 - 31.12.2025 for opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Vi har opstillet årsregnskabet for Capsule Holding ApS for regnskabsåret 01.01.2025 -
31.12.2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som den daglige ledelse har tilvejebragt.
Årsregnskabet omfatter resultatopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, noter
samt anvendt regnskabspraksis.
Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.
Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere den daglige ledelse med at udarbejde og præsentere årsregnskabet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornødenomhu.Årsregnskabet samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsregnskabet, er den daglige ledelses ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, den daglige ledelse har givet os til brug for at opstille årsregnskabet. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt
årsregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for regnskabsklasse B med tilvalg af enkelte bestemmelser for regnskabsklasse C.Årsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som sidste år.
Bruttofortjeneste eller –tab Bruttofortjeneste eller -tab omfatter eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger, der vedrører virksomhedens primære aktiviteter.
Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder omfatter den forholdsmæssige andel af de enkelte virksomheders resultat efter fuld eliminering af interne avancer og tab.
Andre finansielle indtægter Andre finansielle indtægter består af renteindtægter.
Andre finansielle omkostninger Andre finansielle omkostninger består af renteomkostninger, herunder renteomkostninger fra gæld til tilknyttedevirksomheder samt tillæg under acontoskatteordningen mv.
SkatÅrets skat, der består af årets aktuelle skat og ændring af udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte på egenkapitalen.
Selskabet er sambeskattet med alle danske tilknyttede virksomheder. Den aktuelle danske
selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster (fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud).
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder Kapitalandele i tilknyttede virksomheder indregnes og måles i modervirksomhedens regnskab efter den indre værdis metode (equity-metoden). Dette indebærer, at kapitalandelene måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes regnskabsmæssige indre værdi.Tilknyttede virksomheder med negativ regnskabsmæssig indre værdi måles til 0 kr. Eventuelle tilgodehavender hos disse virksomheder nedskrives til nettorealisationsværdi ud fra en konkret vurdering. Hvis modervirksomheden har en retlig eller faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virksomheds forpligtelser, og det er sandsynligt, at denne forpligtelse vil medføre tab, indregnes en hensat forpligtelse målt til nutidsværdien af de omkostninger, der er nødvendige for på balancedagen at afvikle forpligtelserne.
Nettoopskrivning af kapitalandele i tilknyttede virksomheder overføres i forbindelse med resultatdisponeringen til reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metode under egenkapitalen.
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den regnskabsmæssige værdi.
Den anvendte regnskabspraksis for væsentlige regnskabsposter i tilknyttede virksomheder er: Igangværende og færdiggjorte udviklingsprojekter: Udviklingsprojekter vedrørende produkter og processer, der er klart definerede og identificerbare, hvor den
tekniske udnyttelsesgrad, tilstrækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt marked eller udviklingsmulighed i
virksomheden kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille, markedsføre eller anvende det pågældende
produkt eller den pågældende proces, indregnes som immaterielle aktiver. Øvrige udviklingsomkostninger
indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen, når omkostningerne afholdes. Ved indregning af
udviklingsprojekter som immaterielle aktiver bindes et beløb svarende til de afholdte omkostninger med fradrag
af udskudt skat på egenkapitalen under reserve for udviklingsomkostninger, der nedbringes i takt med af- og
nedskrivninger på udviklingsprojekterne.
Kostprisen for udviklingsprojekter omfatter omkostninger, herunder gager og afskrivninger, der direkte og
indirekte kan henføres til udviklingsprojekterne.
Færdiggjorte udviklingsprojekter afskrives lineært over den forventede brugstid, der fastsættes ud fra en
Tilgodehavende og skyldig skat Aktuelle skatteforpligtelser eller tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen opgjort som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, der er reguleret for betalt acontoskat.Skyldig og tilgodehavende sambeskatningsbidragAktuelle skyldige sambeskatningsbidrag eller tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen opgjortsom beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for betalt acontoskat. Ved skattemæssige underskud indregnes kun tilgodehavende sambeskatningsbidrag, hvis underskuddet forventes udnyttet i sambeskatningen.
Likvide beholdninger Likvide beholdninger omfatter bankindeståender.
Andre finansielle forpligtelser Andre finansielle forpligtelser måles til amortiseret kostpris, der sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen
konkret vurdering af det enkelte udviklingsprojekt. Hvis brugstiden ikke kan skønnes pålideligt, fastsættes den til
10 år. For udviklingsprojekter, der er beskyttet af immaterielle rettigheder, udgør den maksimale
afskrivningsperiode restløbetiden for de pågældende rettigheder. De anvendte afskrivningsperioder udgør 5 år.
Udviklingsprojekter nedskrives til genindvindingsværdi, hvis denne er lavere end den
regnskabsmæssige værdi.Andre driftsindtægter: Andre driftsindtægter omfatter indtægter af sekundær karakter set i forhold til virksomhedens hovedaktivitet.Personaleomkostninger
:Personaleomkostninger omfatter løn og gager såvel som omkostninger til social sikring, pensioner o.l. for
virksomhedens medarbejdere.