NIHA Invest ApS
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 43 37 96 07AnpartsselskabKrusåStiftet 2022
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
Beta. Regnskaber, ledelse og koncernforhold hentes fra årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Registrerede ejere og søgning på personer kommer, når Tjekker får adgang til dem.
Ikke-finansielle holdingselskaber
CVR 43 37 96 07AnpartsselskabKrusåStiftet 2022
Oplysningerne er hentet 8. november 2026.
De vigtigste poster fra de seneste 3 regnskabsår. Tryk på en post for at se, hvad den betyder
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | Ændring2024-2025 |
|---|---|---|---|---|
| Resultat | ||||
| -8.136 | -5.250 | -11.045 | - | |
| 453.286 | 169.620 | 80.708 | +167,2% | |
| 457.730 | 173.470 | 85.658 | +163,9% | |
| Balance | ||||
| 1,2 mio. | 532.771 | 339.420 | +121,1% | |
| 243.918 | 57.939 | 51.777 | +321,0% | |
| 756.858 | 299.128 | 125.658 | +153,0% | |
| 421.163 | 233.643 | 213.762 | +80,3% | |
| 421.163 | 233.643 | 213.762 | +80,3% | |
| Pengestrømme og ansatte | ||||
| 0 | 0 | 0 | - | |
| Nøgleforhold (beregnet af Tjekker) | ||||
| 64,2% | 56,1% | 37,0% | +8,1 pp | |
| 86,7% | 81,7% | - | +5,0 pp | |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Virksomheden oplyser kun bruttofortjeneste, ikke omsætning. Det må mindre virksomheder.
Det seneste regnskabsår, 2025, i to figurer
Virksomheden oplyser ikke sin omsætning, kun bruttofortjenesten. Det må mindre virksomheder gerne.
| Omsætning | Ikke oplyst |
|---|---|
| Bruttofortjeneste | -8.136 kr. |
| Driftsresultat | Ikke oplyst |
| Resultat før skat | 453.286 kr. |
| Årets resultat | 457.730 kr. |
Af hver 100 kr., virksomheden ejer, er 64 kr. betalt af ejerne selv og 36 kr. lånt eller skyldt til andre.
| Aktiver i alt | 1,2 mio. kr. |
|---|---|
| Egenkapital | 756.858 kr. |
| Gæld og forpligtelser | 421.163 kr. |
Regnskabsårene 2023-2025
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -11.045 | -5.250 | -8.136 |
| Årets resultat | 85.658 | 173.470 | 457.730 |
Beløb i kr. som indberettet
29 poster fra 3 regnskabsår
| Post | 2025 | 2024 | 2022/23 |
|---|---|---|---|
| Resultat | |||
| Bruttofortjeneste | -8.136 | -5.000 | -11.000 |
| Indtægter af kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 474.271 | 187.000 | 108.000 |
| Andre finansielle omkostninger | 12.849 | 13.000 | 16.000 |
| Resultat før skat | 453.286 | 169.000 | 81.000 |
| Skat af årets resultat | -4.444 | -4.000 | -5.000 |
| Årets resultat | 457.730 | 173.000 | 86.000 |
| Overført til reserve for nettoopskrivning | 319.730 | 173.000 | 86.000 |
| Overført til overført resultat | 138.000 | 0 | - |
| Andre finansielle indtægter | - | 1 | 0 |
| Balance | |||
| Kapitalandele i tilknyttede virksomheder | 934.103 | 475.000 | 288.000 |
| Finansielle anlægsaktiver | 934.103 | ||
Fra årsrapporten for 2025, i virksomhedens egne ord
Selskabet er som administrationsselskab sambeskattet med øvrige danske tilknyttede virksomheder, og hæfter solidarisk med øvrige sambeskattede selskaber for betaling af selskabsskat samt for kildeskat på udbytter, renter og royalties.
Direktionen har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 for NIHA Invest ApS.
Årsrapporten aflægges i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Det er min opfattelse, at årsregnskabet giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 og resultatet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Årsregnskabet er ikke revideret. Ledelsen erklærer, at betingelserne herfor er opfyldt.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
De originale dokumenter hos Erhvervsstyrelsen
Årsrapport 2025
Offentliggjort 31.03.2026
Årsrapport 2024
Offentliggjort 06.03.2025
Årsrapport 2022/23
Offentliggjort 07.02.2024
| 475.000 |
| 288.000 |
| Anlægsaktiver | 934.103 | 475.000 | 288.000 |
|---|
| Tilgodehavende sambeskatningsbidrag | 226.116 | 58.000 | 52.000 |
|---|
| Tilgodehavender | 226.116 | 58.000 | 52.000 |
|---|
| Likvide beholdninger | 17.802 | 0 | 0 |
|---|
| Omsætningsaktiver | 243.918 | 58.000 | 52.000 |
|---|
| Aktiver i alt | 1,2 mio. | 533.000 | 340.000 |
|---|
| Virksomhedskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
|---|
| Reserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode | 578.858 | 259.000 | 86.000 |
|---|
| Overført resultat | 138.000 | 0 | 0 |
|---|
| Egenkapital | 756.858 | 299.000 | 126.000 |
|---|
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 33.074 | 0 | - |
|---|
| Gæld til ejere og ledelse | 183.417 | 175.000 | 162.000 |
|---|
| Skyldig selskabsskat | 199.672 | 54.000 | 47.000 |
|---|
| Anden gæld, kortfristet | 5.000 | 5.000 | 5.000 |
|---|
| Kortfristede gældsforpligtelser | 421.163 | 234.000 | 214.000 |
|---|
| Gældsforpligtelser i alt | 421.163 | 234.000 | 214.000 |
|---|
| Passiver i alt | 1,2 mio. | 533.000 | 340.000 |
|---|
| Andre tal | |||
|---|---|---|---|
| Gennemsnitligt antal ansatte | 0 | 0 | 0 |
Kilde: årsrapporterne hos Erhvervsstyrelsen. Beløb i DKK, afrundet, som indberettet. En streg betyder, at tallet ikke er oplyst. Poster uden dansk navn står, som de hedder i indberetningen. Tal, der er fordelt på fx egenkapitalens kolonner, står i selve årsrapporten.
Vi har opstillet årsrapporten for NIHA Invest ApS for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025 på grundlag af selskabets bogføring og øvrige oplysninger, som virksomheden har tilvejebragt.Årsrapporten omfatter anvendt regnskabspraksis, resultatopgørelse, balance og noter.Vi har udført opgaven i overensstemmelse med ISRS 4410, Opgaver om opstilling af finansielle oplysninger.Vi har anvendt vores faglige ekspertise til at assistere virksomheden med at udarbejde og præsentere årsrapporten i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Vi har overholdt relevante bestemmelser i revisorloven og International Ethics Standards Board for Accountants’ internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) herunder principper om integritet, objektivitet, professionel kompetence og fornøden omhu.Årsrapporten samt nøjagtigheden og fuldstændigheden af de oplysninger, der er anvendt til opstillingen af årsrapporten, er virksomhedens ansvar.Da en opgave om opstilling af finansielle oplysninger ikke er en erklæringsopgave med sikkerhed, er vi ikke forpligtet til at verificere nøjagtigheden eller fuldstændigheden af de oplysninger, virksomheden har givet os til brug for at opstille årsrapporten. Vi udtrykker derfor ingen revisions- eller reviewkonklusion om, hvorvidt årsrapporten er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven.
Årsrapporten for NIHA Invest ApS for 2025 er aflagt i overensstemmelse med årsregnskabslovens bestemmelser for virksomheder i regnskabsklasse B med tilvalg af regler fra regnskabsklasse C.Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til sidste år.Årsrapporten for 2025 er aflagt i kr.
I resultatopgørelsen indregnes indtægter i takt med, at de indtjenes. Herudover indregnes værdireguleringer af finansielle aktiver og forpligtelser. I resultatopgørelsen indregnes ligeledes alle omkostninger, herunder afskrivninger og nedskrivninger. Aktiver indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil tilflyde selskabet, og aktivets værdi kan måles pålideligt.Forpligtelser indregnes i balancen, når det er sandsynligt, at fremtidige økonomiske fordele vil fragå selskabet, og forpligtelsens værdi kan måles pålideligt.Ved første indregning måles aktiver og forpligtelser til kostpris. Efterfølgende måles aktiver og forpligtelser som beskrevet for hver enkelt regnskabspost nedenfor.Visse finansielle aktiver og forpligtelser måles til amortiseret kostpris, hvorved der indregnes en konstant effektiv rente over løbetiden. Amortiseret kostpris opgøres som oprindelig kostpris med fradrag af eventuelle afdrag samt tillæg/fradrag af den akkumulerede amortisering af forskellen mellem kostpris og nominelt beløb. Ved indregning og måling tages hensyn til forudsigelige tab og risici, der fremkommer, inden årsrapporten aflægges, og som be- eller afkræfter forhold, der eksisterede på balancedagen.
Selskabet anvender bestemmelsen i årsregnskabslovens § 32, hvorefter selskabets omsætning ikke er oplyst.Bruttotab er et sammendrag af andre eksterne omkostninger.
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til administration mv.
I virksomhedens resultatopgørelse indregnes den forholdsmæssige andel af de enkelte dattervirksomheders resultat efter skat.
Finansielle indtægter og omkostninger indregnes i resultatopgørelsen med de beløb, der vedrører regnskabsåret. Finansielle poster omfatter renteindtægter og -omkostninger samt tillæg og godtgørelse under acontoskatteordningen mv.
Virksomheden er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne.Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede virksomheder i forhold til disses skattepligtige indkomster. I tilknytning hertil modtager virksomheder med skattemæssigt underskud sambeskatningsbidrag fra virksomheder, der har kunnet anvende dette underskud til nedsættelse af eget skattemæssigt overskud.Årets skat, som består af årets aktuelle selskabsskat og ændring i udskudt skat, indregnes i resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, og direkte i egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte i egenkapitalen.
Kapitalandele i dattervirksomheder måles til den forholdsmæssige andel af virksomhedernes indre værdi opgjort efter koncernens regnskabspraksis.
Likvide beholdninger omfatter indestående i pengeinstitutter.
Reserve for nettoopskrivning efter den indre værdis metodeReserve for nettoopskrivning efter indre værdis metode i selskabets årsregnskab omfatter nettoopskrivning af kapitalandele i dattervirksomheder i forhold til kostpris.
NIHA Invest ApS hæfter som administrationsselskab for dattervirksomhedernes selskabsskatter over for skattemyndighederne.Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster samt for betalte acontoskatter.Selskabet er sambeskattet med koncernforbundne danske selskaber. Den aktuelle selskabsskat fordeles mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster og med fuld fordeling med refusion vedrørende skattemæssige underskud. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.Skyldige og tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen som 'Tilgodehavende sambeskatningsbidrag' eller 'Skyldige sambeskatningsbidrag'.
Gældsforpligtelser, som omfatter anden gæld, måles til amortiseret kostpris, hvilket sædvanligvis svarer til nominel værdi.
Selskabets formål er at drive virksomhed med kapitalanbringelse samt anden dermed beslægtet virksomhed.
Kilde: årsrapporten hos Erhvervsstyrelsen